Książki Benedykta XVI cennym darem dla Kościoła
26 października 2013 | 16:17 | st (KAI) / pm Ⓒ Ⓟ
„Książki Benedykta XVI nie stanowią Magisterium w sensie ścisłym, nie są też studium akademickim. Złożył on Kościołowi i wszystkim ludziom dar z tego, co ma najcenniejsze: znajomość Jezusa – owoc wielu lat studiów, modlitwy, konfrontacji teologicznej i udostępnił ją w formie najbardziej przystępnej” – stwierdził papież Franciszek podczas uroczystości przyznania Nagrody Ratzingera nazywanej też „teologicznym Noblem”.
Jej tegorocznymi laureatami są anglikański pastor i egzegeta Richard Burridge oraz edytor dzieł zebranych Josepha Ratzingera, świecki teolog Christian Schaller z Ratyzbony w Niemczech.
Papież Franciszek przypomniał, że kiedy wyszedł pierwszy tom dzieła o Jezusie z Nazaretu, niektórzy mówili, że papież nie powinien pisać książek teologicznych, ale encykliki. Zaznaczył, że z pewnością Benedykt XVI zdawał sobie sprawę z tego problemu, ale jak zawsze, poszedł za głosem Boga, przemawiającego do jego sumienia. „Książki Benedykta XVI nie stanowią Magisterium w sensie ścisłym, nie są też studium akademickim. Złożył on Kościołowi i wszystkim ludziom dar z tego, co ma najcenniejsze: znajomość Jezusa – owoc wielu lat studiów, modlitwy, konfrontacji teologicznej i udostępnił ją w formie najbardziej przystępnej”- powiedział Ojciec Święty.
Papież Franciszek podkreślił, iż książki jego poprzednika o Jezusie z Nazaretu dopomogły wielu ludziom w umocnieniu i pogłębieniu ich wiary, a niektórym pozwoliły po raz pierwszy w sposób dojrzały przybliżyć się do Chrystusa, łącząc wymogi racjonalności z poszukiwaniem oblicza Boga. Jednocześnie dzieło Benedykta XVI pobudziło nową serię badań na Ewangeliami między historią a chrystologią. Wskazał, że w tym kontekście należy umieścić również kończące się właśnie sympozjum zorganizowane przez watykańską Fundację Ratzingera oraz konferencję Papieskich Uniwersytetów Rzymskich.
Ojciec Święty pogratulował tegorocznym laureatom, angielskiemu duchownemu i bibliście Richardowi Burridge’owi oraz niemieckiemu teologowi świeckiemu, Christianowi Schallerowi.
Dziekan londyńskiego King’s College, prof. Richard Burridge wsławił się porównawczą analizą Ewangelii i grecko-rzymskich biografii. Ukazał nierozerwalny związek między Ewangelią i osobą Jezusa Chrystusa. Zajmował się również antropologią biblijną i lekturą symboliczną Pisma Świętego.
Z kolei Christian Schaller jest zastępcą dyrektora Instytutu Benedykta XVI w Ratyzbonie. Wcześniej był na uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium asystentem ks. prof. Gerharda Müllera, obecnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Został on uhonorowany za zasługi w przygotowaniu Opera Omnia Josepha Ratzingera.
Nagroda w wysokości 50 tysięcy euro została przyznana po raz pierwszy w czerwcu 2011 roku. Jej laureatów typuje założona w 2010 roku Watykańska Fundacja Józefa Ratzingera-papieża Benedykta XVI.
Uroczystość wręczenia nagrody poprzedziło międzynarodowe sympozjum pod hasłem: „Ewangelie: historia i chrystologia, dociekania Josepha Ratzingera”, zorganizowane od 24 października przez watykańską Fundację Ratzingera oraz konferencję Papieskich Uniwersytetów Rzymskich. Pierwsze dwa dni sympozjum odbywało się na Uniwersytecie Laterańskim, zaś 26 października w Auli Nowej Synodalnej w Watykanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.