Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw
12 lutego 2013 | 14:19 | ms, ju., br Ⓒ Ⓟ
Sanktuarium w Markowicach znane jest z obecności gotyckiej Figury Matki Bożej z Dzieciątkiem, słynącej cudami, a pochodzącej z Trzebnicy, wyrzeźbionej prawdopodobnie pod koniec XV w., która nosi tytuł Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw.
JEŻELI CHCESZ PRZECZYTAĆ TAKŻE O INNYCH SANKTUARIACH W POLSCE WEJDŹ DO KATALOGU SANKTUARIA NA STRONIE GŁÓWNEJ.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw.
ADRES: Markowice 5, 88-320 Strzelno, diecezja gnieźnieńska; tel.: 52/318 17 67, e-mail: 1inowroclaw9@archidiecezja.pl, www.markowice.eu; PROBOSZCZ: ks. Rafał BIAŁEK.
Charakterystyka
Cudowna Figura Matki Bożej została wyrzeźbiona w Trzebnicy ok. roku 1470. Następnie przywieziona do klasztoru sióstr Norbertanek w Strzelnie. Podczas epidemii w roku 1630 siostry Norbertanki wraz z figurą schroniły się w Markowicach w zamku Heleny i Andrzeja Bardzkich. Modlący się odzyskiwali zdrowie, coraz więcej ludzi przybywało przed oblicze Pani Kujaw. W 1710 roku ukończono budowę obecnego kościoła i klasztoru. Pierwszymi kustoszami byli tu karmelici.
W 1825 r. pruskie władze zaborcze zamknęły sanktuarium a karmelitów wypędziły z klasztoru. Mimo tego pielgrzymi modlili się wokół kościoła, w którym wciąż była obecna figura Matki Bożej. Po odzyskaniu niepodległości w 1921 r. kard. E. Dalbor powierzył sanktuarium Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej.
Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci postanowili wywieźć cudowną figurę do muzeum w Berlinie lecz bracia zakonni uniemożliwili kradzież. Figura była przechowana w ukryciu przez rodzinę Roszaków. Oblatów wywieziono do niemieckich obozów koncentracyjnych. W Mauthausen zginął bł. Józef Cebula OMI przełożony Markowickiej wspólnoty. Po wojnie mimo trudności sanktuarium duchowo wzrastało.
27 czerwca 1965 Prymas Tysiąclecia Stefan kard. Wyszyński koronował figurę koronami papieskimi poświęconymi przez papieża Pawła VI. Na początku XXI wieku dokonano wielkiego dzieła odnowy sanktuarium.
Warto dodać, że Markowice to niewielka miejscowość położona pomiędzy Strzelnem a Inowrocławiem. Wzmiankowana już w XIV w., miejsce urodzenia poety Gustawa Zielińskiego, filozofa Urlicha von Wilamowitz – Möllendorfa. W latach 1957-2013 Misjonarze Oblaci prowadzili w Markowicach Niższe Seminarium Duchowne. Obecnie opiekę nad sanktuarium sprawuje Archidiecezja Gnieźnieńska Sanktuarium należy do Inowrocławskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (InLOT).
Informacje dla pielgrzyma
Sanktuarium znajduje się przy drodze krajowej nr 15 (Inowrocław-Gniezno) i 25 (Inowrocław-Konin). Jadąc z północy jest to doskonały punkt po drodze do Lichenia. W pobliżu Kruszwica, Żnin, Biskupin, Strzelno, Inowrocław.
Dojazd
PKP do stacji Inowrocław i dalej autobusem prywatnego przewoźnika „MAT BUD” lub autobusami PKS, kierunek KONIN, POZNAŃ.
Uroczystości
Główny odpust Nawiedzenia NMP w sanktuarium przypada na pierwszą niedzielę lipca. Druga niedziela lipca to tradycyjnie odpust chorych.
Szczególnie ważne
Sanktuarium posiada wirtualny spacer po obiekcie dostępny na stronie www.markowice.eu.
Msze święte
– w dni powszednie o godz. 18.00
– w niedziele o godz. 8:00, 9:30 (z udziałem dzieci), 11:00 (suma), 12:30, 17:00
– w soboty 12.00 wotywna o Matce Bożej (w II sobotę miesiąca w intencjach pielgrzymów i czcicieli Matki Bożej Markowickiej), 18.00
Spowiedź
20 min. przed każdą Mszą św.
JEŻELI CHCESZ PRZECZYTAĆ TAKŻE O INNYCH SANKTUARIACH W POLSCE WEJDŹ DO KATALOGU SANKTUARIA NA STRONIE GŁÓWNEJ
JEŻELI CHCESZ, ŻEBY W NASZYM SERWISIE POJAWIŁA SIĘ INFORMACJA O SANKTUARIUM, KTÓREGO JESZCZE NIE MA W NASZEJ BAZIE, SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM DZIAŁEM MARKETINGU: marketnig@ekai.pl, tel. (+48 22) 838 80 62-64.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.