Obchody Dnia Judaizmu w Sieradzu
21 stycznia 2011 | 14:13 | ks. an Ⓒ Ⓟ
20 stycznia 2011 roku w parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu odbyły się diecezjalne obchody XIV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Hasłem tegorocznego Dnia Judaizmu były słowa: „Weź twego syna jedynego, którego miłujesz i złóż go w ofierze" (Rdz 22,2). Tradycyjnie obchody Dnia Judaizmu w Sieradzu zostały połączone z uroczystościami upamiętniającymi 66. rocznicę sowieckiego nalotu na to miasto.
Główne uroczystości odbyły się w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Jego dyrektor Jerzy Kowalski w referacie zatytułowanym „Dlaczego 20 stycznia?” przedstawił losy sieradzkich Żydów podczas II wojny światowej oraz przypomniał tragiczne wydarzenia z 20 stycznia 1945 roku, kiedy to Sieradz został zbombardowany przez sowietów, w wyniku czego śmierć poniosło ponad 100 mieszkańców, a około 200 zostało rannych. Przez lata zarówno zbrodnie na narodzie żydowskim, jak i ta z 20 stycznia 1945 roku były ukrywane. Dopiero 20 stycznia 2007 roku po raz pierwszy w powojennej historii Sieradza odprawiono Mszę św. i odczytano nazwiska poległych w 1945 roku mieszkańców Sieradza. Natomiast 20 stycznia 2010 roku na ścianie memorialnej przy sieradzkiej Kolegiacie odsłonięto tablicę z nazwiskami ofiar sowieckiego nalotu oraz tablicę poświęconą Żydom – mieszkańcom Ziemi Sieradzkiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej. W ten sposób zakończono upamiętnienie wszystkich ofiar II wojny światowej, zarówno Polaków jak i Żydów.
Dopełnieniem referatu Jerzego Kowalskiego było odczytanie fragmentów Kroniki Okupacyjnej Klasztoru Sióstr Urszulanek w Sieradzu oraz Kroniki Parafii Wszystkich Świętych, mówiących o wydarzeniach tamtych tragicznych dni.
Następnie głos zabrał Rabin Łodzi Symcha Keller. Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Judaizmu dokonał analizy biblijnego tekstu mówiącego o ofierze Abrahama. „Bóg przez historię Abrahama pragnie nas nauczyć głębokiej, czystej i prostej wiary. Abraham uwierzył w słowo Boga, zaufał Mu, gdyż wiedział, że to, czego Bóg od nas żąda, jest słuszne. Człowiek idzie ku Bogu posiadając głęboką i prostą wiarę. Jest to skarb, który otrzymaliśmy od naszych przodków. I czasami na tej drodze ofiara, która nam się wydaje, że powinniśmy złożyć ją Bogu nie jest tą ofiarą, której żąda Bóg. Bóg pragnie, abyśmy tylko Jemu zaufali” – stwierdził Rabin Keller.
Eleonora Bergman – dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w swym wystąpieniu pt.„Pamięć o Żydach w Polsce” zaapelowała, by w naszej ojczyźnie pielęgnować pamięć o polskich Żydach. „Dzień Judaizmu służy przypomnieniu korzeni chrześcijaństwa. Judaizm to ludzie, którzy przenieśli wiarę przez wieki. Ale to też ludzie, którzy po 1939 roku walczyli o niepodległą Polskę. Musimy więc robić wszystko, aby pamięć o Żydach, którzy żyli na naszej ziemi była należycie pielęgnowana”.
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich wygłosił prelekcję pt. „Hiob dzisiaj”. „Każde pokolenie ma swojego Hioba, każdy człowiek ma w życiu sytuacje podobne do tych, które miał Hiob i ma okresy, w których czuje się jak Hiob. Ważne jest, byśmy w tych trudnych sytuacjach nie stracili wiary. Człowiek może pytać Boga, może nawet mieć do Niego pretensje, ale nigdy nie wolno mu stracić wiary. Bóg nigdy nie opuszcza człowieka, jest zawsze z nami, nawet gdy człowiek nie idzie dobrą drogą, Bóg jest przy nim. Dlatego warto pytać Boga, czy ja chodzę właściwą ścieżką? On da nam odpowiedź” – stwierdził Michael Schudrich.
Słowo do zebranych skierowała także wicemarszałek Sejmu RP Ewa Kierzkowska. Dziękując za zaproszenie stwierdziła, że Dzień Judaizmu to okazja do odkrycia prawdy o relacjach pomiędzy Polakami i Żydami. „Polacy i Żydzi żyli niegdyś razem. Przenikały się ich stosunki i kultura. Tak powinno być nadal, jedność ze zrozumieniem dla różnorodności, na wzór Jana Pawła II”.
Na koniec słowo do zebranych skierował biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Odnosząc się do pytania postawionego przez Eleonorę Bergman: Czy robimy dosyć, aby pamiętać? – Ksiądz Biskup stwierdził, że „dosyć nigdy nie robimy, ale robimy coraz więcej. Dowodem tego są Dni Judaizmu organizowane już po raz trzeci w Sieradzu, wspólne spotkania w Chełmnie nad Nerem, na które przychodzi coraz więcej ludzi młodych”. Bp Mering podziękował wszystkim prelegentom, szczególnie Rabinom za ich świeże spojrzenie na postaci Starego Testamentu. Hierarcha stwierdził, że „jest to bardzo ważne, bo przypominając to i pielęgnując pamięć o nich w sobie stajemy się lepsi”.
Następnie wszyscy udali się pod ścianę memorialną przy sieradzkiej Kolegiacie, gdzie Rabini oraz bp Mering odmówili modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej, a wierni zapalili znicze i złożyli kwiaty.
Wieczorem w intencji poległych przed 66 laty mieszkańców miasta, w sieradzkiej kolegiacie odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił kanclerz kurii włocławskiej ks. prałat dr Artur Niemira. Podkreślił on, że pamięć o historii jest źródłem i gwarantem naszej tożsamości. Naszym obowiązkiem jest pamiętać, by wiedzieć, kim się jest, podkreślił kaznodzieja.
Ważnym elementem XIV Dnia Judaizmu w Sieradzu było otwarcie wystawy Śladami Starszych Braci – Żydzi w grafice, rysunku i malarstwie Cezarego Zbrojewskeigo.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest inicjatywą Konferencji Episkopatu Polski. Został ustanowiony w 1997 r. Po raz pierwszy obchodzono go w 1998 r. Dzień Judaizmu jest czasem refleksji nad słowem Bożym, czasem spotkań i modlitwy. Ten dzień uświadamia wierzącym w Chrystusa judaistyczne korzenie chrześcijaństwa. W ten sposób chrześcijanie mogą jeszcze głębiej odkrywać swoją tożsamość, dostrzegając przede wszystkim to, co ich łączy z wyznawcami judaizmu: wiara w jednego Boga, Biblia, tradycja religijna, Dekalog jako fundament praw moralnych, czy też wezwanie do codziennej modlitwy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.