Siedlce: diecezjalne kolonie dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym
08 lipca 2009 | 09:15 | eł Ⓒ Ⓟ
Ponad 50 dzieci z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym wypoczywa na koloniach profilaktycznych w Ośrodku Trzeźwości w Krzesku, w diecezji siedleckiej.
Kolonie dla dzieci i młodzieży, także z rodzin ubogich lub dotkniętych innymi problemami, organizowane są w Krzesku co roku. Wypoczywają tam m.in. dzieci osób związanych z ruchem Anonimowych Alkoholików, Klubami Abstynenta, a także wychowankowie Domów Dziecka czy Świetlic Socjoterapeutycznych z terenu diecezji siedleckiej.
Rekrutacją uczestników zajmują się Gminne i Miejskie Komisje do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Ośrodki Pomocy Społecznej.
„Wszelkie zajęcia są podporządkowane zasadniczemu celowi, jakim jest profilaktyka. Chodzi o to, by dzieciom i młodzieży pokazać zagrożenia płynące z sięgania po środki odurzające i uzależniające, takie jak alkohol, papierosy czy narkotyki” – mówi ks. Andrzej Kieliszek, kierownik Diecezjalnego Ośrodka Trzeźwości w Krzesku i proboszcz miejscowej parafii.
Organizatorzy wypoczynku wakacyjnego dbają o to, aby ten cel osiągnąć przy zastosowaniu atrakcyjnych metod edukacyjnych oraz integracyjnych, na których dzieci uczą się przebywania ze sobą, relacji interpersonalnych, nawiązywania właściwych kontaktów rówieśniczych. Odbywają się także zajęcia kulturalno-rozrywkowe i sportowe. „Uprawianie sportu może stanowić konkurencję dla sięgania po środki odurzające" – uważa ks. Kieliszek.
Zaplanowanych jest pięć dziesięciodniowych turnusów. Obecnie trwa już drugi z nich. Atrakcją każdego turnusu jest jednodniowa wycieczka. O wyborze miejsca i programie wyjazdu decydują same dzieci. Na liście najchętniej odwiedzanych miast są Warszawa, Lublin, Białowieża, Kazimierz Dolny i Bałtów.
Opiekę nad wychowankami sprawuje profesjonalna kadra pedagogiczna. Wśród wychowawców są osoby z przygotowaniem pedagogicznym i psychologicznym, a także zawodowo zajmujące się uzależnieniami oraz terapią. Na koloniach posługują też klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej.
„Mimo skromnych warunków, dzieci są zadowolone z pobytu na koloniach” – zapewnia ks. Kieliszek i dodaje, że dla organizatorów największą radością jest, gdy dzieci, mając doświadczenia z pobytu na innych koloniach, wybierają Krzesk ze względu na atmosferę, program kolonii oraz kadrę pedagogiczną.
Diecezjalny Ośrodek trzeźwości w Krzesku funkcjonuje od 11 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.