Izrael: stu rabinów mówi papieżowi „Szalom! Witamy w Ziemi Świętej”
05 maja 2009 | 12:15 | ts (KAI/KAP) / ju. Ⓒ Ⓟ
Ponad stu rabinów ortodoksyjnych, konserwatywnych i reformowanych, ogłosiło na łamach z największego dziennika izraelskiego „Ha’aretz” całostronicowe orędzie powitalne dla papieża.
„Szalom! Witamy w Ziemi Świętej”, napisali rabini zapraszając jednocześnie do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Benedykt XVI przybędzie z wizytą do Izraela 11 maja.
Orędzie zatytułowane „Zjednoczeni w naszych czasach” nawiązuje do soborowej deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”. Podkreśla się w nim, że chodzi o to, aby „otwierać nowe drogi lepszego porozumienia” i „umacniać ważne stosunki między katolikami i żydami na całym świecie”. Żadne miejsce na świecie nie jest do tego bardziej właściwe niż „Święta Ziemia Izraela”, którą „obie religie uważają za część swego dziedzictwa” – zapewniają rabini Izraela.
Inicjatorem uroczystego listu powitalnego do Benedykta XVI jest włosko-amerykański rabin Jack Bemporad, obecnie profesor studiów międzyreligijnych na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie. Jako sześciolatek Bemporad musiał uciekać z Włoch, aby uniknąć Holokaustu. Dziś jest dyrektorem „Center for Interreligious Understanding” (CIU) w USA. Na początku lat 90. XX wieku wraz z kardynałami Johannesem Willebrandsem i Edwardem Cassidym przygotowywał nawiązanie oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Państwem Izrael. Za swoje wysiłki na rzecz dialogu międzyreligijnego został wyróżniony przez Ruch Focolari nagrodą „Luminosa”.
Pod orędziem i podpisami rabinów umieszczono zaproszenie, aby jego czytelnicy na stronie internetowej www.faithindialogue.org dzielili się swymi spostrzeżeniami na temat zmian w stosunkach między żydami a katolikami, o historycznym dokumencie „Nostra aetate” itp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.