Profesorowie PAN teraz wykładają na UKSW
06 października 2001 | 08:15 | per/mp //mr Ⓒ Ⓟ
Profesorowie Polskiej Akademii Nauk wykładają od tego roku nauki ścisłe na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Stało się to możliwe dzięki włączeniu dotychczasowej Szkoły Nauk Ścisłych prowadzonej przez PAN w działalność Wydziału Matematyki UKSW.
Szkoła Nauk Ścisłych zajęła I miejsce w kategorii niepaństwowych szkół niebiznesowych oraz otrzymała Złoty Indeks w Rankingu Szkół Wyższych tygodnika „Wprost” w 2001 r.
W Rankingu Uczelni Niepaństwowych 2001 zajęła VI miejsce, a w klasyfikacji niepaństwowych uczelni uniwersyteckich dziennika „Rzeczpospolita” i miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy” znalazła się na III miejscu. Dzięki włączeniu jej do Wydziału Matematyki UKSW studia pod kierunkiem profesorów z PAN będą bezpłatne.
Szkoła Nauk Ścisłych powstała w 1993 r. z inicjatywy środowiska naukowego instytutów Polskiej Akademii Nauk. Jej twórcy uważali, że trzeba włączyć potencjał intelektualny i materialny instytutów PAN w proces kształcenia na poziomie wyższym.
Dlatego powstały nowoczesne studia interdyscyplinarne łączące matematykę, fizykę i chemię z metodami komputerowymi oraz ekonomią, statystyką i językiem angielskim. Szkoła przygotowuje absolwentów do działania w warunkach szybko zmieniającego się rynku pracy.
Studia są dwustopniowe. Po trzech latach studenci uzyskują tytuł licencjata w zakresie makrokierunku matematyka, fizyka i chemia, z jedną ze specjalności: informatyka stosowana, nauczanie przedmiotów ścisłych lub fizykochemia nowoczesnych materiałów. Po pięciu latach bronią tytułu magistra matematyki, fizyki lub chemii.
Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie powstał w 1999 r. z przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej (istniejącej od 1954 r. jako kontynuacja Wydziałów Teologii Katolickiej usuniętych z UJ i UW). Ponad 10 tys. studentów kształci się na 8 wydziałach (w tym na jednym zamiejscowym w Radomiu). Wszystkie wydziały mają prawo do nadawania tytułów licencjata i magistra, a cztery – do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego.
Uniwersytet zatrudnia prawie 350 nauczycieli akademickich, z których ponad 50 legitymuje się tytułem profesora.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.