Kard. Müller opuścił Kongregację Nauki Wiary
01 lipca 2017 | 15:31 | Watykan / st, tom (KAI) / wer Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek nie przedłużył mandatu kard. Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary. 2 lipca mija 5-letnia kadencja, na jaką mianowany był ten wybitny niemiecki teolog przez Benedykta XVI.
Kard. Gerhard Ludwig Müller urodził się 31 grudnia 1947 r. w Moguncji. Jako trzydziestolatek obronił doktorat z teologii, pisany pod kierunkiem przyszłego kardynała Karla Lehmanna. Zajmował się głównie dialogiem ekumenicznym, chrześcijańską koncepcją objawienia i eklezjologią. Był m. in. uczniem jednego z twórców latynoamerykańskiej teologii wyzwolenia, ks. Gustavo Gutierreza.
W 1978 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od 1986 r. wykładał na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Został ekspertem komisji doktrynalnej niemieckiego episkopatu, a w latach 1998-2003 wchodził w skład Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary.
Czytaj także: Nowy wicedziekan Kolegium Kardynalskiego
W 2002 r. został biskupem Ratyzbony, stając na czele jednej z najważniejszych diecezji w Niemczech. W 2005 r. uczestniczył w zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. Eucharystii. Wcześniej, na zgromadzeniach synodalnych w 1999 (nt. Europy) i 2001 r. (nt. biskupów) był ekspertem. W 2008 r., dwa lata po wizycie w Ratyzbonie papieża Benedykta XVI, utworzył tam Instytut jego imienia, którego celem jest publikacja dzieł wszystkich Josepha Ratzingera.
2 lipca 2012 r. Benedykt XVI mianował biskupa Ratyzbony prefektem Kongregacji Nauki Wiary.
22 lutego 2014 został kardynałem.
Kard. Müller otrzymał liczne doktoraty honoris causa na całym świecie, m.in. w Polsce na KUL i UKSW. Opublikował ponad 400 książek i artykułów. Jego najważniejsze dzieło, 900-stronicowa katolicka teologia dogmatyczna, miało siedem wydań i zostało przetłumaczone na wiele języków. Ostatnio wydał książkę pt. „Papież Posłanie i misja”. Jej polskie wydanie ukaże się niebawem nakładem Sandomierskiego Wydawnictwa Diecezjalnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.