W maju kanclerz Niemiec odbierze Lampę Pokoju św. Franciszka
13 kwietnia 2018 | 11:28 | kg (KAI/LaStampa) / pz | Rzym Ⓒ Ⓟ
W sobotę 12 maja w Asyżu prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos wręczy kanclerz Niemiec Angeli Merkel Lampę Pokoju św. Franciszka. Odznaczenie to przyznano szefowej rządu niemieckiego za „jej działalność pojednawczą na rzecz pokojowego współżycia narodów”. Przewiduje się, że tegoroczna laureatka wygłosi odczyt i odpowie na pytania grupy młodych, uczestniczących w tym wydarzeniu.
Na konferencji prasowej w Stowarzyszeniu Prasy Zagranicznej w Rzymie kustosz Świętego Konwentu w mieście założyciela zakonu franciszkańskiego o. Mauro Gambetti oświadczył, że nagroda ta jest „darem, który winien ożywiać programowego ducha rządzących i prowadził ich coraz bardziej ku poszukiwaniu dobra wspólnego, rozwoju i stosunków między narodami na gruncie takich zasad jak troska o wspólny dom, dzielenie się i integracja”.
Uroczystość w Asyżu będzie „wyrazem uznania i powodem do refleksji” – dodał zakonnik. Wyjaśnił, że refleksja wiąże się z faktem, iż kanclerz ma przemówić w miejscu jednym z najdroższych dla całego chrześcijaństwa wraz z prezydentem Kolumbii, który otrzymał to wyróżnienie rok wcześniej. Będzie to również okazja do konfrontacji, gdyż jej przemówienia będą słuchać i zadawać jej pytania na temat Europy młodzi ludzie. „Chodzi o Europę, która ciągle jeszcze, jak widzimy, musi przebyć drogę do ewentualnej «jedności pluralistycznej»” – stwierdził o. Gambetti. Dodał, że nasz kontynent „musi zmierzyć się z blaskami i cieniami swej historii oraz z rozbieżnościami wewnętrznymi i zewnętrznymi, ucząc się przyjmowania innych i pokonywania różnic”.
W przeszłości Lampę „Światło św. Franciszka” otrzymali m.in. Lech Wałęsa, Dalajlama, Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty, Jasir Arafat, irlandzka laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Betty Williams, inny jej laureat bp Carlos Felipe Ximenes Belo z Timoru Wschodniego, Michaił Gorbaczow, Kolumbijka Íngrid Betancourt, przetrzymywana w latach 2006-08 przez lewackich terrorystów, Benedykt XVI, Szimon Peres i Mahmud Abbas oraz papież Franciszek (2015).
17 grudnia 2016 odznaczenie to przyznano prezydentowi Kolumbii Juanowi Manuelowi Santosowi, który tydzień wcześniej odebrał w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla za doprowadzenie do końca trudnych rozmów pokojowych z lewacką partyzantką z tzw. Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) i zakończenie wieloletniej wojny domowej w swym kraju. Obecnie w wypowiedzi dla mediów wyraził on „wielkie zadowolenie, że będzie mógł ponownie być w Asyżu”.
Przed przybyciem do Włoch Santos będzie 10 maja gościem honorowym zgromadzenia katolików niemieckich – Katholikentagu, który odbędzie się w Münsterze i weźmie tam udział w spotkaniu okrągłego stołu „Pokój i pojednanie są możliwe” wraz z abp Luisem Augusto Castro Quirogą również z Kolumbii. Ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Julio Anibal Riaño zapowiedział, że prezydent odwiedzi wyłącznie Asyż i nie przewiduje się żadnych innych jego spotkań ani we Włoszech, ani w Watykanie.
Zanim za niespełna miesiąc kanclerz Merkel odbierze Lampę, w Asyżu odbędą się dwa spotkania: 21 kwietnia – nt. „kryzysu europejskiego” i 3 maja – o „współpracy w Europie, która się zmienia”. Szczegółowy program uroczystości 12 maja zostanie ogłoszony w pierwszym tygodniu przyszłego miesiąca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.