„Dar i zmaganie” – list abp. Wacława Depo na Niedzielę Dobrego Pasterza
11 maja 2019 | 19:11 | ks. mf | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
„Powołanie jest darem Boga dla konkretnego człowieka ale zawsze za pośrednictwem Kościoła” – napisał abp. Wacław Depo w liście pasterskim skierowanym do wiernych archidiecezji częstochowskiej.
List zatytułowany „Dar i zmaganie” zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej 12 maja br., w IV Niedzielę Wielkanocną – Niedzielę Dobrego Pasterza, która jest dniem szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
Abp Depo przypomniał, że „to Kościół rozpoznaje i uznaje powołanie, stawiając powołanym wymagania potrzebne do jego realizacji”.„Wolą Kościoła jest, aby na drodze odczytywania powołania do kapłaństwa każdy z kandydatów przeszedł właściwy dla siebie okres formacji ludzkiej, duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej. Taka formacja dokonuje się w czasie pobytu w Wyższym Seminarium Duchownym, stanowiącym miejsce bezpośredniego przygotowania do kapłaństwa” – podkreślił arcybiskup.
Metropolita częstochowski przypomniał, że „podstawą wszystkich wysiłków pracy nad sobą jest formacja duchowa, która zmierza do ukształtowania w kandydacie do kapłaństwa tożsamości sługi Chrystusa. Alumni przez codzienną modlitwę, lekturę duchową, medytację Słowa Bożego, a przede wszystkim Eucharystię starają się jak najpełniej uformować swoje serce na wzór Jezusa, Dobrego Pasterza” – napisał Metropolita Częstochowski i dodał: „Bez wzrostu wiary i zawierzenia Bogu kandydaci do kapłaństwa nie znajdą wystarczająco dużo siły, aby wytrwać. Każdy kleryk musi się tego nauczyć, że w życiu nie chodzi o samorealizację i sukces”.
Arcybiskup wskazując na mniejszą liczbę kleryków w dzisiejszych czasach przypomniał, że „tym bardziej należy wspierać ich naszymi modlitwami. Jednocześnie trzeba prosić Boga, aby wielu młodych odkryło dar powołania. Z miłosną troską myślimy przede wszystkim o przyszłości tegorocznych maturzystów, którzy z niepokojem oczekiwali na zakończenie tzw. „szkolnego strajku”.Za papieżem Franciszkiem Pasterz Kościoła Częstochowskiego przypomniał, że „ów kryzys powołań jest zatrutym owocem kultury tymczasowości, relatywizmu oraz dyktatury pieniądza”. Metropolita Częstochowski podkreślił, że papież Franciszek „za jedną z przyczyn uznał też tragiczny spadek urodzin, nazywając to „demograficzną zimą”. Wskazał też na skandale we wspólnocie Kościoła oraz „nijakie świadectwo” powołanych.
„Trzeba pamiętać, że owocność propozycji powołaniowych zależy najpierw od inicjatywy Boga. Ale potrzebne jest też świadectwo osobistego i wspólnotowego życia, szczególnie tych, którzy już odpowiedzieli na wołanie Pana do podjęcia posługi kapłańskiej czy życia konsekrowanego. Ich świadectwo może pomóc innym, by i oni zapragnęli z wielkodusznością odpowiedzieć na głos Chrystusa, a następnie pójść wielkodusznie i z czystym sercem za Zbawicielem” – napisał abp Depo.
Arcybiskup wskazał również na rolę Niższego Seminarium Duchownego jako szkoły wspierającej dzieło powołań kapłańskich. „Trzeba zauważyć, że uprzywilejowanym miejscem dla tych, którzy dostąpili łaski powołania w młodzieńczym wieku są Niższe Seminaria Duchowne. W różnych częściach świata prowadzą one swe cenne dzieło wychowawcze, które ma otaczać opieką zalążki powołania kapłańskiego i pobudzać ich rozwój, tak aby alumni mogli je łatwiej rozpoznać i potrafili na nie odpowiedzieć” – napisał arcybiskup i przypomniał, że w Częstochowie ma swoją siedzibę jedyne w Polsce Niższe Seminarium Duchowne, które kontynuuje swoją pracę od przeszło 60 lat.
Na zakończenie listu przypominając hasło Roku Duszpasterskiego w Polsce „W mocy Bożego Ducha”, Metropolita Częstochowski zaapelował: „wzywajmy Ducha Świętego, aby nie zabrakło odważnych i wiernych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych z naszych rodzin i wspólnot parafialnych”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.