Bp Andrzej Czaja: Pokuta jest dla Jezusa, bo to On na krzyżu oddał życie
17 lutego 2021 | 23:45 | kda | Opole Ⓒ Ⓟ
Ordynariusz opolski przewodniczył wieczornej liturgii w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Przyjął posypanie głowy popiołem, a następnie – razem z biskupami pomocniczymi i kapłanami – posypywał głowy wiernych na znak pokuty i nawrócenia.
Z powodu pandemii nie odbyła się tradycyjna liturgia stacyjna z procesją z kościoła oo. Franciszkanów do katedry. Liturgia rozpoczęła się pod chórem świątyni, przy głównym wejściu.
– Rozpoczynamy czas wielkopostnej pokuty i nawrócenia – mówił bp Czaja. – Popiół, którym zostaniemy posypani i słowa, które będą temu towarzyszyć, mają nam przypomnieć, że nasze życie wymaga nieustannej przemiany, byśmy mogli osiągnąć czystość serca względem Boga, bliźniego i siebie. Modlitwa, post i jałmużna to szczególne praktyki wielkopostne, które mają pomóc nam na nowo zawierzyć swoje życie Chrystusowi.
Przed posypaniem głów popiołem ordynariusz opolski wygłosił kazanie. – Jako następca apostołów mówię Wam w imieniu Chrystusa: „Pojednajcie się z Bogiem” – mówił. – A jeśli jesteś z Bogiem w zgodzie, blisko Niego – to trzeba zbadać w solidnym rachunku sumienia – to najpierw podziękuj Bogu za łaskę wiary, a potem za tych, którzy nas w wierze uformowali. Wszyscy jesteśmy wezwani do odnowienia przymierza z Bogiem, bo zawsze może być z naszą wiarą lepiej, możemy ją przeżywać w sposób bardziej zaangażowany.
– Nie ma przymierza z Bogiem bez Jezusa Chrystusa – dodał biskup. – Odnowić przymierze to znaczy zbliżyć się do Jezusa. Matka Kościół z pokolenia na pokolenie uczy nas, że zbliżamy się do Jezusa, podejmując dzieło pokuty. Benedykt XVI pisał, iż pokuta to eliminowanie z życia wszystkiego, co nas od Boga oddala. Receptą Jezusa na odnowienie przymierza z Bogiem są modlitwa, post i jałmużna. Ale niezbędne jest założenie wstępne: Pokuty nie można czynić na pokaz, żeby inni widzieli, nie chodzi też o to, by się wykazać przed sobą. „Bóg, który widzi w ukryciu, odda Tobie”. Boga nie oszukasz. Pokuta jest dla Jezusa. Bo to on na krzyżu oddał życie.
Zgodnie z zaleceniem Stolicy Apostolskiej, biskup po poświęceniu popiołu wypowiedział głośno słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Samo posypywanie głów odbywało się w milczeniu (wierni śpiewali pieśni). Jako pierwszy przyjął posypanie popiołem – z rąk proboszcza katedry – bp Andrzej Czaja. Następnie posypał głowy biskupom pomocniczym i kapłanom. Po nich popiół – na znak pokuty i nawrócenia – przyjęli wierni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.