Kobieta po raz pierwszy szefową Biura Prasowego Jasnej Góry
01 maja 2021 | 12:22 | maj, tk | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Od 1 maja kierownictwo Biura Prasowego Jasnej Góry obejmuje Izabela Tyras, wieloletnia pracowniczka Radia Jasna Góra, korespondentka KAI i Radia Watykańskiego. – Zadecydowało jej doświadczenie i fachowość. To wyraz uznania dla jej pracy ale też nadzieja na to, że Biuro przybliży Jasną Górę do środowiska dziennikarskiego – podkreśla w rozmowie z KAI o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Po raz pierwszy szefową Biura Prasowego Jasnej Góry została kobieta.
Jak zaznacza przeor, decyzja o powierzeniu Izabeli Tyras kierownictwa Biura Prasowego Jasnej Góry zapadła na Radzie Domu niemal jednomyślnie.
– Zdecydowało jej doświadczenie i fachowość. Jest osobą, która najdłużej, już ponad 25 lat, pracuje na Jasnej Górze. Związana jest z Radiem Jasna Góra, jest m.in. korespondentką KAI i Radia Watykańskiego. Cieszy się ogromnym uznaniem, szacunkiem i autorytetem ze względu na swoje doświadczenie i warsztat dziennikarski – podkreśla paulin.
O. Pacholski zwraca uwagę, że ważna jest też także wrażliwość dziennikarki na szczególne miejsce jakim jest Jasna Góra i jego doskonała znajomość. Zaznacza, że jego osobiście również bardzo cieszy ta decyzja. – To osobiste uznanie dla jej pracy ale też nadzieja na powiew świeżości oraz na to, że Biuro przybliży Jasną Górę do środowiska dziennikarskiego – dodaje.
Zakonnik zaznacza, że nowe przestrzenie działalności Biura Prasowego to przede wszystkim jeszcze szersze otwarcie na media społecznościowe. Biuro będzie obsługiwało odtąd profile na Twitterze, Facebooku i Instagramie. – Myślimy też o stworzeniu nowego portalu internetowego – mówi przeor. Obecnie istnieją dwa dość niezależne portale: jasnagora.com i jasnagora.pl. Nowy portal ma powstać w ciągu kilku miesięcy.
Biuro Prasowe będzie też przygotowywało podstawowy serwis informacyjny dla Radia Jasna Góra oraz zadba o profesjonalną obsługę medialnych wydarzeń, w których uczestniczą akredytujący się dziennikarze.
W Biurze w najbliższym czasie pracować ma 5 osób.
O. Pacholski informuje, że zmiany związane z działalnością Biura Prasowego są elementem procesu reorganizacji mediów jasnogórskich. – Zależałoby nam na tym, by ułatwić pracę zarówno dziennikarzom jak i osobom, które z racji swych funkcji powinny się z dziennikarzami kontaktować, by ta współpraca nie była dla nikogo uciążliwa – mówi o. Pacholski. W dalszych planach jest powołanie Rady Mediów Jasnogórskich.
O. Pacholski wyjaśnia, że pole do współpracy z mediami jest bardzo szerokie. – Obecnie bardzo intensywnie współpracujemy z TVP ze względu m.in. na codzienną transmisję Mszy św. o godz. 7 z Jasnej Góry. W niedzielę transmitowana jest dodatkowo Msza św. o godz. 11. Codzienne transmisje realizuje też Telewizja TRWAM oraz platforma VOD – zaznacza.
50-letnia Izabela Tyras jest magistrem historii i turystyki, żoną Piotra, matką dwóch synów. Wzrastała w duchowości oazowej, począwszy od Dzieci Bożych po wszystkie stopnie Ruchu Światło-Życie.
Od lat zaangażowana w działalność społeczną, przede wszystkim w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”, w którym od ponad 20 lat pełni funkcję przewodniczącej oddziału w Częstochowie.
Współtworzyła i prowadziła szereg programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, ukazujących rolę Jasnej Góry w historii Polski, za co w 2019 r. została wyróżniona medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Współtworzyła także powstałe w 1995 r. Radio Jasna Góra, w którym pełniła różne funkcje, m.in. tworząc redakcję programów informacyjnych, i z którym jest związana cały czas.
Od ponad 20 lat jest korespondentem Radia Watykańskiego z Jasnej Góry i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Jej pasją jest katolicka nauka społeczna, zwłaszcza Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Oddana Jasnogórskiemu Sanktuarium Matki Bożej, dla którego cały czas podejmuje szereg różnych inicjatyw.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.