Msza w Tokio w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
11 listopada 2021 | 17:20 | Dorota Hałasa/vaticannews.va | Tokio Ⓒ Ⓟ
Z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w kościele o. salezjanów w dzielnicy Chofu w Tokio, celebrowana była po polsku Msza w intencji ojczyzny. „Jesteśmy tu, aby podkreślić naszą jedność i solidarność z Polską” – powiedział w homilii o. Tadeusz Saboń.
Mszę koncelebrowało trzech polskich misjonarzy: salezjanie, o. Piotr Solich i Tadeusz Saboń oraz dominikanin, o. Jerzy Widomski. W Eucharystii, oprócz przedstawicieli Polonii, uczestniczył ambasador RP w Tokio Paweł Milewski oraz attaché obrony, pułkownik Wojciech Kaliszczak z małżonką.
„Duch naszego narodu żyje w nas i w naszych sercach. Dlatego jesteśmy tu razem, aby podkreślić tę jedność i solidarność z ojczyzną i z pokoleniami, które na różnych szerokościach geograficznych świata tak mężnie, dzielnie i wytrwale walczyły przelewając krew, oddając swoje życie za naszą i waszą wolność” – powiedział w homilii o. Tadeusz Saboń.
Długoletni misjonarz w Japonii zaznaczył, że za wolność, którą dziś się cieszymy, dziękujemy Bogu i naszym rodakom. Przyznał, że mieszkając od ponad 40 lat poza granicami ojczyzny, zawsze czuje się Polakiem, a Polska jest dla niego matką. W 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Japonii przypomniał, że to właśnie dzięki niemu ludzie z całego świata zwrócili uwagę na bogatą kulturę i zawiłą historię naszego narodu.
Ambasador RP w Japonii Paweł Milewski, w imieniu wszystkich polskich dyplomatów pracujących w Tokio, złożył życzenia mieszkającym w Japonii Polakom. Życzył, aby rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była dla nas wszystkich świętem radosnym i dumnym.
Japońska Polonia zaśpiewała dawny hymn Polski „Bogurodzicę”, a po Eucharystii hymn narodowy. Po Mszy odbyło się spotkanie polonijne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.