Abp Gądecki przewodniczył Eucharystii w Ostrej Bramie
13 listopada 2022 | 17:45 | maj | Wilno Ⓒ Ⓟ
– Miłosierdzie Boże jest największym darem Nieba – powiedział abp Stanisław Gądecki w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej podczas Wielkiego Odpustu Matki Bożej Miłosierdzia w Wilnie. Abp Gądecki przewodniczył Eucharystii sprawowanej w intencji Litwy i Polski z udziałem biskupów z obu krajów oraz nuncjusza apostolskiego na Litwie. Ołtarz udekorowany był kwiatami w barwach narodowych Ukrainy.
Eucharystia sprawowana była w języku polskim. Na początku Mszy św. zebranych powitał – również w języku polskim – abp Gintaras Grušas, przewodniczący Episkopatu Litwy. Poprosił też abp. Gądeckiego o przewodniczenie liturgii.
Abp Gądecki wyraził radość z obecności na Litwie i ze wspólnej modlitwy biskupów polskich i litewskich. Pogratulował też abp Grušasowi wyboru na przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Swoją homilię poświęcił miłosierdziu Boga, miłosierdziu Syna Bożego, Maryi, Matce Miłosierdzia i wreszcie – miłosiernemu człowiekowi.
Mówiąc o Miłosierdziu Boga abp Gądecki zwrócił uwagę na wzmianki o nim już w Starym Testamencie oraz na pewnego rodzaju napięcie między Bożą sprawiedliwością a miłosierdziem, dwoma przymiotami Boga, z których jednak miłosierdzie zawsze przeważa. Podkreślił, że miłosierdzie to najpełniej objawia się w Jezusie. – On jest kwintesencją tego miłosierdzia. Momentem kulminacyjnym objawienia miłości miłosiernej Boga w Jezusie były wydarzenia paschalne; męka i śmierć Pana Jezusa na krzyżu oraz jego zmartwychwstanie – zaznaczył.
W dalszej części homilii abp Gądecki mówił o Matce Bożej Miłosierdzia. W tym kontekście zwrócił uwagę na ikonę Matki Bożej Ostrobramskiej, odróżniającej się od innych przedstawień Maryi – jest ona ukazana bez Dzieciątka. To scena Zwiastowania, w której Maryja wypowiada słowa „Oto ja, Służebnica Pańska”, moment, w którym następuje wcielenie Syna Bożego. – To właśnie ze względu na Syna, który miał się z Niej narodzić, Maryja otrzymała tytuł „Matka Miłosierdzia” – powiedział abp Gądecki. Nawiązując do nauczania Jana Pawła II wyjaśnił, że Maryja najpełniej poznała tajemnicę miłosierdzia Bożego, najpierw sama go doświadczając, towarzysząc Jezusowi objawiającemu tajemnicę miłosierdzia Bożego, wreszcie składając ofiarę u stóp krzyża.
Jak zaznaczył, miłosierna miłość Boga objawia się przez Maryję w dziejach Kościoła i świata. Przez jej pośrednictwo spływa też na świat miłosierdzie Boże w postaci wszelkich łask.
Mówiąc o miłosiernym człowieku abp Gądecki podkreślił, że słowa Jezusa „bądźcie miłosierni” nie są jedynie radą czy zachętą. To Boży nakaz. – Dochodzę do przekonania, że miłosierdzie Boże jest największym darem Nieba – powiedział. Zaznaczył, że dzięki przesłaniu św. Faustyny Kowalskiej uświadomiliśmy sobie, że w miłosierdziu wyraża się sam rdzeń chrześcijaństwa.
Ks. prof. Cisło: trudno głosić Ewangelię komuś, kto płacze z głodu czy jest ranny
Podkreślił, że człowieka miłosiernego poznajemy dzięki jego umiejętności dostrzeżenia potrzeb drugiego człowieka i przyjścia mu z pomocą ale także postawie miłości wobec nieprzyjaciół i gotowości do przebaczenia.
Przewodniczący KEP zakończył swą homilię modlitwą o postawę miłosierdzia, słowami św. Siostry Faustyny.
W Eucharystii uczestniczył nuncjusz apostolski na Litwie, abp Petar Rajič oraz biskupi należący do zespołu kontaktowego episkopatu polskiego i litewskiego, m.in. bp Romuald Kamiński i bp Tadeusz Bronakowski.
Na zakończenie liturgii abp Gądecki jeszcze raz podziękował za obecność i wspólną modlitwę. Zaznaczył też, że teraz, w czasach zagrożenia, ludzie łatwiej się jednoczą i są w stanie przekraczać swoje bariery. Udzielając błogosławieństwa życzył wszystkim opieki Matki Bożej Miłosierdzia.
Pełny tekst homilii publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.