Warszawa, Strachocina, Szczecin – nowenna w sanktuariach św. Andrzeja Boboli
08 maja 2023 | 07:00 | jw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W sanktuariach św. Andrzeja Boboli w Warszawie, Strachocinie i Szczecinie rozpoczęła się 7 maja nowenna przed wspomnieniem tego jezuickiego męczennika i patrona Polski (16 maja). W tym roku przypada kilka rocznic związanych ze świętym: 85. rocznica kanonizacji (17 kwietnia) i 100. rocznica odzyskania integralnych relikwii i przewiezienia ich z Moskwy, gdzie były eksponatem na wystawie ilustrującym „religijny fanatyzm”, do Rzymu (w październiku).
Nowenna rozpoczęła się niedzielę 7 maja w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, prowadzonym przez oo. jezuitów w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. To właśnie w tym kościele przed głównym ołtarzem spoczywają w przeszklonej trumnie relikwie męczennika – jego doczesne szczątki zachowane od rozkładu. Proboszcz parafii i kustosz sanktuarium o. Waldemar Borzyszkowski informuje, że nowenna jest odprawiana codziennie w dni powszednie po Mszy św. rozpoczynającej się o godz. 12.00, a w niedziele po Mszy św. o godz. 11.30.
Zwieńczeniem obchodów będzie 16 maja uroczystość św. Andrzeja Boboli (wspomnienie męczennika jest obchodzone jako uroczystość w metropolii warszawskiej oraz jako święto w zakonie jezuitów). Tego dnia odpustową Mszę św. o godz. 18.00 odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Szeroko zakrojone obchody są zaplanowane w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie w archidiecezji przemyskiej, skąd prawdopodobnie pochodził Andrzej Bobola i gdzie się objawiał w latach 80. XX wieku. „Kochani, nadszedł czas, aby ze Strachociny, miejsca, gdzie objawił się św. Andrzej Bobola, wołać do Polaków: podejmijmy modlitwę nowennową za przyczyną św. Andrzeja Boboli za Ojczyznę w parafiach, wspólnotach religijnych i rodzinach. Przecież w sytuacjach trudnych, gdy naród zwrócił się do niego o pomoc, zawsze wypraszał potrzebne łaski Polsce” – napisał na stronie parafii jej proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Józef Niżnik.
Na stronie został umieszczony tekst litanii i teksty proponowanych modlitw, które można odmawiać w kościele albo w domu, a także intencje na każdy dzień modlitwy nowennowej (są to po kolei: o opiekę Boga nad światem i ludzkością, za Kościół Chrystusowy, za duchowieństwo, za katolicki laikat, za Ojczyznę, za Kościół w Polsce, za rządzących w Ojczyźnie, o zgodę i pojednanie w Polsce, o opiekę nad Ojczyzną).
Na 22 lipca zaplanowana jest ogólnopolska pielgrzymka czcicieli św. Andrzeja Boboli do Strachociny z modlitwą o Bożą opiekę nad Polską. Tego dnia minie 101 lat od momentu, kiedy bolszewicy zabrali trumnę z relikwiami męczennika do Moskwy i umieścili ją na wystawie higienicznej w Ludowym Komisariacie Zdrowia jako eksponat ilustrujący „religijny fanatyzm”. Rok później (a więc w tym roku mija 100. rocznica tych wydarzeń) relikwie zostały odzyskane dzięki misji dwóch amerykańskich jezuitów, którzy zostali wysłani przez papieża Piusa XI z pomocą żywnościową dla głodującej Rosji i wynegocjowali odzyskanie relikwii i przewiezienie ich do Rzymu.
Nowenna przed świętem św. Andrzeja Boboli rozpoczęła się dzisiaj również w jego sanktuarium w Szczecinie, prowadzonym przez jezuitów. Nowenna jest odprawiana w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18, a w niedziele po Mszy św. o godz. 17.00.
Św. Andrzej Bobola (1591-1657) urodził się najprawdopodobniej w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze średniozamożnej szlachty. Ukończył jezuickie kolegium w Braniewie, a w 1611 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Jako duszpasterz pracował m.in. w Nieświeżu, Wilnie, Łomży, Bobrujsku, Warszawie. Był m.in. kaznodzieją, nauczycielem i dyrektorem jezuickich szkół, misjonarzem ludowym. Pod koniec życia prowadził misje na Polesiu, wśród zaniedbanych religijnie katolików i prawosławnych, gdzie zyskał przydomek „duchochwata”, czyli łowcy dusz. Zginął po okrutnych torturach z rąk Kozaków w Janowie Poleskim na terenie dzisiejszej Białorusi. Po śmierci ukazywał się różnym osobom. Jego ciało, zachowane od rozkładu, odnaleziono 45 lat po jego śmierci w Pińsku. Później było one przechowywane w Połocku, Moskwie, Rzymie, a w końcu spoczęły w Warszawie. Andrzej Bobola został beatyfikowany w 1853 r., kanonizowany w 1938 r., a w 2002 r. ogłoszony drugorzędnym patronem Polski.
—
Litania do św. Andrzeja Boboli
Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze, z nieba Boże, zmiłuj się nad nami,
Synu, Odkupicielu świata. Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu, Święty Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święty Andrzeju Bobolo, módl się za nami.
Święty Andrzeju, wiemy naśladowco Dobrego Pasterza,
Święty Andrzeju, czcicielu Niepokalanie Poczętej Maryi Panny,
Święty Andrzeju, duchowy synu świętego Ignacego Loyoli,
Święty Andrzeju, napełniony Duchem Świętym,
Święty Andrzeju, miłujący Boga i bliźniego aż do oddania swego życia,
Święty Andrzeju, w życiu codziennym oddany Bogu i bliźnim,
Święty Andrzeju, zjednoczony z Bogiem przez nieustanną modlitwę
Święty Andrzeju, wzorze doskonałości chrześcijańskiej,
Święty Andrzeju, Apostole Polesia,
Święty Andrzeju, powołany przez Boga do jednoczenia rozdzielonych braci,
Święty Andrzeju, gorliwy nauczycielu dzieci i ludzi religijnie zaniedbanych,
Święty Andrzeju, niezachwiany w wierze mimo gróźb i tortur,
Święty Andrzeju, wytrwały w największych cierpieniach,
Święty Andrzeju, męczenniku za jedność chrześcijan,
Święty Andrzeju, męczenniku i apostole,
Święty Andrzeju, apostołujący nawet po śmierci wędrówką umęczonego ciała,
Święty Andrzeju, wsławiony przez Boga wielkimi cudami,
Święty Andrzeju, chlubo naszej Ojczyzny,
Święty Andrzeju, wielki orędowniku Polski,
Święty Andrzeju, proroku zmartwychwstania Polski po trzecim rozbiorze,
Święty Andrzeju, Patronie Polski
Święty Andrzeju, prawdziwy towarzyszu Jezusa,
Abyśmy wszyscy chrześcijanie stanowili jedno, uproś nam u Boga!
Abyśmy nigdy nie odstąpili od naszej wiary,
Abyśmy żadnego grzechu ciężkiego nie popełnili,
Abyśmy za popełnione grzechy szczerą pokutę czynili,
Abyśmy dla zbawienia naszej duszy gorliwie z łaską Bożą współpracowali,
Abyśmy Bogu wiernie służyli,
Abyśmy Najśw. Maryję Pannę jako Matkę miłowali,
Abyśmy byli wytrwali w znoszeniu wszelkich przeciwności,
Abyśmy z Tobą nieustannie Bogu chwałę oddawali,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
K: Módl się za nami święty Andrzeju.
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się:
Boże, Ty przez śmierć Twojego Syna chciałeś zgromadzić swoje rozproszone dzieci, spraw, abyśmy gorliwie współpracowali z dziełem Chrystusa, za które oddał życie święty Andrzej, męczennik. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen
(za: https://swietyandrzejbobola.pl/modlitwy-2/litania-do-sw-andrzeja-boboli)
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.