Corriere della Sera: Pius XII wiedział o zagładzie Żydów w obozach
16 września 2023 | 19:13 | tom (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Papież Pius XII (1939-1958) najwyraźniej wiedział o masowej zagładzie Żydów w Trzeciej Rzeszy już w grudniu 1942 roku. Jak donosi w sobotę włoski dziennik „Corriere della Sera”, w archiwach watykańskich znaleziono list niemieckiego jezuity ks. Lothara Königa. Mówi on o tym, jak w „wielkim piecu” obozu w Bełżcu w okupowanej przez Niemców Polsce „każdego dnia umierało do 6000 osób, w większości Żydów i Polaków”.
Między marcem a grudniem 1942 roku zginęło w obozie zagłady w Bełżcu w południowo-wschodniej Polsce ponad 500 000 osób. Według gazety, w liście wspomniano również o obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu.
Według „Corriere della Sera” list ks. Lothara Königa do sekretarza Piusa XII, niemieckiego jezuity księdza Roberta Leibera, datowany jest na 14 grudnia 1942 roku. W napisanym w języku niemieckim liście nadawca zwraca się do ks. Leibera jako „Drogiego przyjaciela”. Dziesięć dni później, w orędziu bożonarodzeniowym transmitowanym na cały świat przez Radio Watykańskie, Pius XII ubolewał, że „setki tysięcy ludzi są wysyłane na śmierć bez żadnej winy i tylko z powodu ich narodowości lub rasy”.
Rola papieża w czasach nazizmu i II wojny światowej od dziesięcioleci budzi kontrowersje. Krytycy oskarżają go o to, że wiedział o nazistowskich okrucieństwach, a mimo to milczał. Inni wskazują, że Pius XII i Watykan uratowali życie tysiącom Żydów, ukrywając ich w klasztorach i wydając wizy.
Archiwa z tego okresu są dostępne dla niezależnych badaczy dopiero od kilku lat. Na ten temat odbędzie się międzynarodowy kongres w dniach 9-11 października na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, aby „rzucić światło na konsekwencje najnowszych wyników badań dla stosunków żydowsko-chrześcijańskich”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.