Szczepkowo Borowe – powstaje „kapsuła” chrześcijaństwa na „końcu świata”
24 listopada 2023 | 15:59 | tom | Szczepkowo Borowe Ⓒ Ⓟ
Brat Marcin Świąder, duchowny rzymskokatolicki rozpoczął prace ikonograficzne w greckokatolickiej kaplicy przy Domu Opieki „Leleka” w Szczepkowie Borowym. W koncepcji brata Marcina kaplica ta ma być swego rodzaju „kapsułą” w której zapisane jest chrześcijaństwo z całym jego depozytem wynikającym z Objawienia.
„Święty Paweł opowiadając chrześcijaństwo zawsze odnosił się do swojego osobistego doświadczenia. Parafrazując jego słowa można by powiedzieć, że Jezus Chrystus przyszedł zbawić grzeszników, a ja jestem pierwszy z pośród nich i z wdzięczności za darmową łaskę przebaczenia moich grzechów, mam pragnienie, aby rozmalować chrześcijaństwo w całym jego zbawczym przesłaniu. Z nadzieją, że każdy kto wejdzie do tej kaplicy, bez względu na przynależność konfesyjną, będzie mógł dotykać Chrystusa zmartwychwstałego i doświadczyć tej miłości, która nadaje jedyny sens mojemu życiu” – podkreśla brat Marcin.
Marcin Świąder jest znanym i cenionym ikonografem posługującym się „alfabetem” malarskim Jerzego Nowosielskiego. Zajmuje się ikonografią już ponad dwie dekady, jest autorem prawie tysiąca ikon. Wiele osób może zatem dziwić okoliczność, że człowiek takiego pokroju, podjął się aranżacji kaplicy w peryferyjnej miejscowości, jaką jest wieś Szczepkowo Borowe, w powiecie nidzickim, w województwie warmińsko-mazurskim.
Stało się to możliwe, ponieważ jest idealistą, a przede wszystkim chrześcijaninem, który pragnie dzielić się swoimi talentami – Bożymi darami – z każdym napotkanym na życiowej drodze człowiekiem.
Biskupi otrzymali wyjątkowy dar od osoby seksualnie skrzywdzonej w dzieciństwie przez księdza
Inicjatorem powstania kaplicy jest dyrektor Domu Opieki „Leleka” Ireneusz Kondrów, grekokatolik, który marzył o powstaniu kaplicy będącej świadectwem Boga, który nie przyszedł, aby zasądzić świat, ale aby go zbawić. Pragną kaplicy, która będzie świadectwem wschodniego chrześcijaństwa paschalnego, optymistycznego, a zarazem miłosiernego, świadectwem o Bogu, który kocha każdego człowieka, a przede wszystkim grzeszników. Stąd powstająca kaplica jest pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego, a jej ikonograficzna tematyka będzie przedstawiała chrześcijaństwo w perspektywie miłosiernego Boga. Kondrów spotkanie z bratem Marcinem postrzega jako „Boży palec” w jego życiu, jako „możliwość doświadczenia Królestwa Niebieskiego w Królestwie Cesarza”.
Aranżacja kaplicy i wszystkie jej detale, została zaprojektowana w „alfabecie” Jerzego Nowosielskiego przez brata Marcina Świądra ze zakonu Braci Mniejszych Kapucynów z Fraterni. Idea utworzenia kaplicy otrzymała błogosławieństwo greckokatolickiego biskupa eparchii olsztyńsko-gdańskiej dr Arkadiusza Trochanowskiego.
Warto nadmienić, że uchwałą z dnia 22 lipca 2022 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego. W tym też roku przypada 100. rocznica urodzin wybitnego malarza i myśliciela, odwołującego się do wschodniej teologii. Utworzenie kaplicy w Szczepkowie Borowym według „alfabetu” plastycznego Jerzego Nowosielskiego jest zatem osobliwą formą upamiętnienia 100. rocznicy urodziny wybitnego ikonografia. Jak zaznacza Kondrów „powstająca kaplica jest też niewątpliwie przykładem harmonijnej współpracy grekokatolików z łacinnikami”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.