Franciszek o „Fiducia supplicans”: błogosławieni są ludzie, a nie grzech
14 stycznia 2024 | 00:05 | st | Rzym Ⓒ Ⓟ
Diecezja rzymska jest terenem misyjnym – powiedział Ojciec Święty spotykając się z duchowieństwem swej diecezji w bazylice św. Jana na Lateranie. Wzięło w nim udział ponad 800 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz diakonów stałych pełniących posługę duszpasterską na terenie Wiecznego Miasta.
Papież zaapelował do kleru diecezji rzymskiej o ewangelizację całej wspólnoty Kościoła, a następnie ogłosił, że wznowi wizyty w parafiach diecezji po przerwie spowodowanej pandemią.
Spotkanie, które trwało około trzech godzin, według komunikatu diecezji rzymskiej, odbyło się w atmosferze otwartego i rodzinnego dialogu, w serdecznej atmosferze. Po wspólnej modlitwie brewiarzowej Franciszek zachęcił obecnych do swobodnego i szczerego zadawania pytań. Było ich około trzydziestu.
Ojciec Święty mówił o potrzebie ewangelizacji w kontekście pogańskim, podkreślając znaczenie świadectwa. Następnie odpowiedział na pytania dotyczące błogosławieństwa par tej samej płci, stwierdzając, że dokument Dykasterii Nauki Wiary nie zmienia doktryny dotyczącej sakramentu małżeństwa między mężczyzną a kobietą. Błogosławieni są ludzie, a nie grzech – zaznaczył. Zapytany przez kapłana pochodzącego z Afryki zauważył, że kultura tego kontynentu nie akceptuje tych błogosławieństw, ponieważ istnieją różne wrażliwości i że zostało to wyjaśnione z kardynałem Ambongo. Następnie powiedział, że wielu nie czyta uważnie tekstów Kościoła. Podkreślił konieczność dobrego słuchania i przypomniał, że konflikty muszą być zarządzane, ale nie ukrywane.
Z kolei papież zaapelował do kapłanów, by zawsze przebaczali, a mówiąc o diakonach powiedział, że muszą być pośród ludzi, w służbie potrzebującym. Na koniec przypomniał, że homilie powinny być krótkie, około 7 -8 minut, bezpośrednie, oddające ducha Słowa Bożego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.