Ratowo – diecezjalny konkurs recytatorski promujący rodzinę w myśl „Amoris laetitia”
14 lutego 2024 | 13:23 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Na terenie Sanktuarium Diecezjalnego pw. św. Antoniego z Padwy w Ratowie (w diecezji płockiej) odbył się konkurs recytatorski promujący rodzinę, w myśl adhortacji „Amoris laetitia” papieża Franciszka. Hasłem konkursu były słowa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie (MK 10,14)”. Przypomniano, że za kilka miesięcy w Rzymie odbędą się pierwsze Światowe Dni Dzieci.
Kilkudziesięciu uczestników III Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego, który został zainaugurowany w Roku Rodziny „Amoris laetitia”, w murach sanktuarium i zabytkowego zespołu klasztornego z XVIII w. przywitał ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor miejsca.
– Święty Antoni, serdeczny przyjaciel Dzieciątka Jezus, przedstawiany na obrazach z małym Jezusem na ręku, jest także patronem i opiekunem dzieci. Cieszę się, że po raz kolejny sanktuarium, poświęcone Padewskiemu Lekarzowi Dusz, będzie rozbrzmiewać emocjami młodych recytatorów – powiedział duchowny.
W jury konkursu recytatorskiego zasiedli między innymi Adam Gradowski, aktor Teatru Dramatycznego in. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz Katarzyna Brusk-Zaręba, rzeczniczka Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji płockiej.
Recytatorzy wystąpili w kilku kategoriach wiekowych: dzieci przedszkolne, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych (klasy I-III, IV-VI i VII-VIII) oraz młodzież szkół średnich.
W poszczególnych kategoriach jurorzy uznali, że na pierwsze miejsce zasłużyli: Nela Żółtowska z klasy „0” Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Grodźcu; Patrycja Malesa z klasy drugiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Grodźcu; Jakub Woźniak z klasy piątej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Radzanowie; Amelia Dzieleńska z klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. mjr. H. Sucharskiego w Nowej Krępie; Agata Wernik z klasy pierwszej Zespołu Szkół Zawodowych w Zawidzu Kościelnym.
Dla młodych artystów przygotowano okolicznościowe dyplomy i słodycze, a laureatom wręczono nagrody rzeczowe.
Zmagania konkursowe poprzedziła Msza św. w sanktuarium. Przewodniczył jej ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, prodziekan Wydziału Studiów nad Rodziną w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W kazaniu nawiązał do tytułu tegorocznej edycji konkursu: – Pan Jezus w swoim nauczaniu podkreślał wartość błogosławienia dzieci. Kościół kontynuuje tę misję wynosząc na ołtarze choćby dzieci z Fatimy, męczenników z Meksyku czy rodzinę Ulmów. Wasza dzisiejsza obecność w tym sanktuarium dowodzi, że wy również odpowiedzieliście na zaproszenie Pana Jezusa, by kształtować swoje talenty, także te związane z pięknem literatury – ks. Wojciech Kućko zwrócił się do młodych artystów.
Ponadto podczas spotkania aktor Adam Gradowski opowiedział dzieciom i młodzieży, jak on, jako aktor i absolwent łódzkiej „filmówki” (Szkoły Filmowej), interpretuje poezję.
Organizatorami konkursu był: wydział ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej (ks. dr Wojciech Kućko), wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej (reprezentowała go s. Dominika Dudzik CSP), Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy (ks. kan. Bogdan Pawłowski), Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej (prezes dr Witold Wybult), Bractwo św. Antoniego oraz Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo (prezes Ewa Kozłowska-Głębowicz).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.