Abp Gallagher zakończył wizytę w Wietnamie
14 kwietnia 2024 | 18:27 | st | Watykan Ⓒ Ⓟ
Spotkanie z premierem i innymi członkami rządu, biskupami, alumnami przygotowującymi się do kapłaństwa oraz Msze św. z udziałem wiernych w Hanoi, Hue i Ho Chi Minh City (dawnym Sajgonie) to główne punkty kończącej się dzisiaj (a rozpoczętej 9 kwietnia) wizyty watykańskiego sekretarza ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi, arcybiskupa Paula Richarda Gallaghera w Socjalistycznej Republice Wietnamu. Była to pierwsza wizyta tak wysokiego rangą przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w tym kraju.
Po południu 10 kwietnia arcybiskup Gallagher spotkał się z premierem Phan Minh Chinh, ministrem spraw zagranicznych Bui Thanh Son i ministrem spraw wewnętrznych Pham Thi Thanh Trà. Według oficjalnych komunikatów rozmowy odbyły się w „bardzo przyjaznej” atmosferze, a premier Phan Minh Chin podkreślił, że stosunki między Wietnamem a Stolicą Apostolską są bardzo pozytywne i zostały dodatkowo wzmocnione przez lipcowe (2023 roku) porozumienie w sprawie papieskiego przedstawiciela rezydującego w Wietnamie. Umowa ta została opisana jako „ważny kamień milowy w historii stosunków dwustronnych”. Premier przypomniał również, że Wietnam jest krajem wieloreligijnym z 27 milionami wierzących, czyli 27 proc. ludności, podczas gdy wspólnota katolicka szybko rośnie i obecnie liczy ponad 7,2 miliona wiernych. Ze swojej strony arcybiskup Gallagher wyraził zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i wyraził nadzieję, że wkrótce odbędzie się 11. spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej Wietnam-Stolica Apostolska. Omówiono również możliwość wizyty papieża Franciszka w Wietnamie.
Stolica Apostolska i Wietnam zacieśniły swoje stosunki w lipcu ubiegłego roku, kiedy to Hanoi zaakceptowało mianowanie stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej rezydującego w tym kraju – nominacja ta miała miejsce 24 grudnia w osobie arcybiskupa Marka Zalewskiego, nuncjusza w Singapurze i wcześniej przedstawiciela Stolicy Apostolskiej nierezydującego w tym kraju.
Jednak wizyta papieża w Wietnamie bez pełnych stosunków dyplomatycznych mogłaby stanowić precedens. Wizyta abp. Gallaghera w Wietnamie może zatem mieć na celu przyspieszenie procedur dotyczących pełnych stosunków dyplomatycznych, które mogą zostać sfinalizowane przez kardynała Pietro Parolina, watykańskiego sekretarza stanu, podczas podróży, która według niektórych jest planowana na czerwiec. W takim przypadku przystanek w Wietnamie zostałby dodany do podróży papieża do Azji, która ma odbyć się w pierwszej połowie września.
Arcybiskup Gallagher sprawował także Mszę św. w katedrze św. Józefa w Hanoi, a 11 kwietnia odwiedził Narodowy Szpital Dziecięcy, duży szpital pediatryczny w Hanoi, który od 2005 r. prowadzi program współpracy ze watykańskim szpitalem Bambino Gesù w Rzymie. Jest to jeden z wielu przykładów wkładu społeczności katolickiej w rozwój kraju. Szef watykańskiej dyplomacji wyraził radość z owoców tej inicjatywy solidarności między placówkami służby zdrowia. Rozdał również prezenty niektórym dzieciom przyjętym do placówki. Po wizycie w szpitalu zatrzymał się w wietnamskim Muzeum Etnologicznym, oddając hołd starożytnej historii i kulturze tego kraju. Następnie odwiedził kościelną prowincję Hue, gdzie spotkał się z alumnami Wyższego Seminarium Duchownego i przewodniczył Mszy św. w katedrze w Hue. Ostatnim etapem wizyty sekretarza do spraw relacji z państwami w Wietnamie był dawny Sajgon, dziś miasto Ho Chi Minh, gdzie sprawował Mszę św. z wiernymi i spotkał się z całą konferencją biskupów. Tematem jego rozmowy z biskupami była kwestia umowy międzypaństwowej na temat statusu rezydującego przedstawiciela papieskiego a także sytuacja lokalnego Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.