Bp Edward Dajczak: niech Eucharystia będzie stylem życia!
30 maja 2024 | 21:57 | awi | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Koszalińskie obchody Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp. seniora Edwarda Dajczaka sprawowaną w katedrze. Po jej zakończeniu procesja, którą prowadziły feretrony i dzieci komunijne wyruszyła do franciszkańskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
Przy drugim z czterech ołtarzy, ustawionym opodal muzeum bp Dajczak w homilii podkreślił, że bez Eucharystii nie ma chrześcijaństwa i Kościoła. Jest ona rzeczywistością, która jest w naszym zasięgu, a w której dochodzi do spotkania nieba i ziemi. Współcześnie jednak często rezygnujemy z tej bliskości.
– Kiedy patrzymy na pierwsze wieki, to pierwsze wspólnoty, ojcowie Kościoła, wszyscy bez wyjątku, żyli nieustannie Eucharystią. Idąc na Mszę świętą, idziemy na spotkanie z całą rzeczywistością Nieba. To odnawianie przymierza, przymierza jedynego, który Jezus zawarł z nami i za nas z Ojcem. To jest ta pełnia, w której dzisiaj uczestniczymy i którą świętujemy. Jesteśmy w drodze, a równocześnie ciągle trwamy w uczcie Baranka. Kiedy staniemy przed Panem, to się zdziwimy, że to jest ten sam Pan, którego spotykaliśmy w naszej parafialnej czy diecezjalnej świątyni. To ten sam Jezus, który karmi nas sobą – mówił biskup.
Bp Dajczak rozważając tajemnicę Eucharystii wskazał na jej związek z codziennym życiem człowieka wierzącego.
– Eucharystia nie kończy się odprawieniem. Nie może się kończyć. Momentem komunijnym nie jesteśmy karmieni my sami. Nie można mieć Jezusa dla siebie. Jak jesteśmy karmieni? My wszyscy – ja, moja siostra, ktoś obok, moi bliscy, rodzina w kościele. Jezus tak samo dał ciało mojej siostrze i bratu jak mnie. Staliśmy się rodziną – stwierdził bp Dajczak.
– Nie wszyscy możemy się lubić i szanować – tak jak to jest w takiej zwyczajnej ludzkiej przyjaźni. Wszyscy musimy jednak odnaleźć w sobie to, co w człowieku jest piękne. Doświadczamy teraz wielu okropności w relacjach międzyludzkich – okropności chorej, odległej od Ewangelii na lata świetlne. Przynajmniej my bądźmy inni. Zachowujemy się źle wobec siebie, nawet na ulicy jest tyle agresji, a ten ktoś obok mnie jest tak samo nakarmiony Jezusem jak ja. Tak samo mu Jezus przebaczył jak mnie. Niech Eucharystia będzie stylem życia – zachęcał bp Dajczak.
W procesji oprócz mieszkańców Koszalina z różnych parafii, uczestniczyło Wyższe Seminarium Duchowne, franciszkanie, siostry zakonne różnych zgromadzeń, wspólnota Domu Miłosierdzia Bożego oraz grupy duszpasterstwa parafialnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.