Wystawy IPN w pięciu miastach odwiedzonych 45 lat temu przez Jana Pawła II
31 maja 2024 | 18:18 | IPN, tk | Polska Ⓒ Ⓟ
Z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, Biuro Edukacji Narodowej IPN zaprasza na wystawę „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”. W ciągu 7 dni ekspozycja odwiedzi 5 miast, które blisko pół wieku temu znalazły się na szlaku papieskiej wizyty: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków i Nowy Targ.
Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski była przełomowym wydarzeniem historycznym, które wzmocniło tożsamość narodową Polaków, dodało sił ruchom opozycyjnym i miało ogromny wpływ na rozwój „Solidarności” – zwraca uwagę IPN. Słowa Jana Pawła II inspirowały do walki o wolność i prawa człowieka, a jego duchowe przesłanie umacniało wiarę i jedność narodu.
Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” w atrakcyjny sposób przedstawia samą pielgrzymkę, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Opowiada o związanych z nią różnych wydarzeniach. Ciekawostką będzie prezentacja papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce. Pojazd jest wierną rekonstrukcją papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, prezentowaną na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.
Odwiedzając ekspozycję, mamy niepowtarzalną okazję powspominać lub zapoznać się z tymi niezwykłymi momentami – zachęca Biuro Edukacji Narodowej IPN. Dla tych – którzy byli naocznymi świadkami papieskiej wizyty w tamtym pamiętnym roku i chcą podzielić się swoimi wspomnieniami – zostaną udostępnione miejsce w przestrzeni wystawy, gdzie będą rejestrowane świadectwa. „Pragniemy zachować je jako istotny element zbiorowej pamięci i tożsamości narodowej, związany z tym ważnym w polskiej historii wydarzeniu” – tłumaczą organizatorzy.
W Gnieźnie, Częstochowie oraz Krakowie wystawę uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Wystawa zostanie zaprezentowana 4 i 5 czerwca 2024 w Częstochowie na Placu Ignacego Daszyńskiego. Ponadto 4 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się wykład prof. UK dr. hab. Jarosława Durki pt. „Władze komunistyczne wobec pobytu Jana Pawła II w Częstochowie w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski” (Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, al. Najświętszej Maryi Panny 52).
Wystawie będzie towarzyszył odbudowany Papamobile Star 660 z 1979 roku, który będzie można oglądać w środku i na zewnątrz. Przy Papamobile obecni będą pracownicy Muzeum Samochodu Papieskiego JP2, którzy każdemu chętnemu opowiedzą historię tego wyjątkowego samochodu.
2 czerwca wystawa zostanie zaprezentowana w Warszawie, na Placu Piłsudskiego. Uroczyste otwarcie odbędzie się o godz. 7.30.
3 czerwca o godz. 11.00 nastąpi otwarcie wystawy w Gnieźnie, na Placu Przykatedralnym. Wcześniej, o godz. 10.00 w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej (ul. Mieszka I 27) zostanie pokazany film dokumentalny „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę”.
W dniach 4 i 5 czerwca wystawa będzie dostępna w Częstochowie, na Placu Ignacego Daszyńskiego. 6 i 7 czerwca ekspozycja zostanie zaprezentowana w Krakowie – na Placu Franciszkańskim, naprzeciw Kurii Metropolitalnej. W tym samym miejscu będzie można obejrzeć film „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę”.
Od południe 8 czerwca wystawę będzie można zobaczyć na Rynku Miejskim w Nowym Targu.
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski odbyła się w dniach 2-10 czerwca 1979 roku. Przebiegała pod hasłem „Gaude Mater Polonia” (Raduj się, matko Polsko).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.