Bazylika św. Piotra po raz pierwszy od 500 lat zatrudnia kobiety do konserwacji artystycznej
14 lipca 2024 | 06:00 | ts | Watykan Ⓒ Ⓟ
Dwie młode historyczki sztuki z dodatkowym wykształceniem specjalistycznym dołączą do zespołu sztukatorów i murarzy w Bazylice św. Piotra. To pierwsze kobiety na tym stanowisku w ciągu ponad 500 lat istnienia dzisiejszej Bazyliki św. Piotra, powiedział jej rzecznik, ks. Enzo Fortunato cytowany przez portal internetowy Vatican News.
Fachowcy odpowiedzialni za konserwację i nadzór nad Bazyliką św. Piotra noszą nazwę „Sampietrini” od „San Pietro”, włoskiej nazwy tej świątyni. W minionych wiekach w Bazylice św. Piotra jako sztukatorzy i murarze pracowali wyłącznie mężczyźni.
Dwie nowe „Sampietrine” to 26-letnia Lisa z okolic Padwy i 21-letnia Miriana z Reggio Calabria. Po studiach historii sztuki obie ukończyły kurs dekoratorów, sztukatorów i murarzy w Szkole Sztuki i Rzemiosła prowadzonej przez warsztaty zajmujące się konserwacją Bazyliki św. Piotra, tzw. Fabrykę św. Piotra. Ośrodek szkoleniowy został reaktywowany w styczniu 2023 roku.
Na tym polu nie zawsze pracowali tylko mężczyźni: w 120-letniej historii budowy Bazyliki św. Piotra, począwszy od 1506 roku, watykańska firma budowlana zatrudniała jako pracownice kobiety, których mężowie lub ojcowie mieli wypadek na budowie, wspomina ks. Fortunato. Oferowano tym kobietom takie same warunki jak mężczyznom, aby mogły kontynuować utrzymanie rodziny. Z biegiem czasu kobiety były zatrudniane w różnych branżach w Fabryce św. Piotra, np. w warsztacie mozaiki.
W 2017 roku archiwistki Fabryki św. Piotra, Simona Turriziani i Assunta di Sante, opublikowały obszernie udokumentowane badania dotyczące około 50 kobiet, które pomagały w budowie bazyliki. Najbardziej godnym uwagi był przypadek rzymskiej rzemieślniczki Franceski Bresciani, która pracowała nad częściami Konfesją św. Piotra, wykonanymi z lapis lazuli dla architekta Gian Lorenzo Berniniego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.