Papież do młodych z Anatolii: Idźcie naprzód z radością i nadzieją, nie zniechęcajcie się!
17 sierpnia 2024 | 15:03 | mela | İskenderun Ⓒ Ⓟ
„Kościół w Turcji żyje. To, że jesteście obok nas, dodaje nam odwagi”. Te słowa znalazły się w liście, który młodzi z Anatolii napisali do papieża Franciszka. Była to odpowiedź na list, który otrzymali od Ojca Świętego na początku spotkania tureckiej młodzieży, które odbyło się w parafii w Trebizondzie, gdzie w 2006 roku zamordowany został ks. Andrea Santoro.
W spotkaniu wzięło udział 60 młodych przedstawicieli sześciu wspólnot Wikariatu Apostolskiego Anatolii, którym towarzyszył bp Antuan Ilgit. Przypomniał on, że spotkania młodych organizowane są regularnie. W styczniu odbywają się w Tarsie z okazji święta Nawrócenia św. Pawła, a w czerwcu w Iskanderunie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. „W tym roku wysłuchaliśmy pragnienia młodych, by wyjść poza teren dotknięty ubiegłorocznym trzęsieniem ziemi i dać im większy oddech, stąd spotkanie nad Morzem Czarnym, które zbiegło się z uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny” – powiedział bp Ilgit. Wskazał, że „w ten sposób także młodzi chrześcijańscy uchodźcy mieli okazję spotkać się ze swoimi rówieśnikami, modlić się i dzielić z nimi, budując piękne przyjaźnie”.
Papież list pisze, młodzi odpowiadają
To właśnie za pośrednictwem bp. Ilgita, który jest jezuitą, Ojciec Święty przekazał list do młodzieży Anatolii. Napisał w nim m.in. „Idźcie zawsze naprzód z radością i nadzieją, starając się budować świat bardziej sprawiedliwy, bardziej braterski i piękniejszy. Nie zniechęcajcie się”. Franciszek zapewnił młodych o swej przyjaźni i modlitwie oraz poprosił o modlitwę w swojej intencji. W odpowiedzi młodzi napisali do papieża osobisty list, w którym wspomnieli m.in. spotkanie z nim sprzed roku, kiedy to w czasie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie spotkał się z grupą tureckiej młodzieży boleśnie doświadczonej przez tragiczne trzęsienie ziemi. „Ojcze Święty, przeczytaliśmy Twój list z głęboką wdzięcznością. Doświadczenie Twojej duchowej bliskości podczas naszego spotkania w Trebizondzie, ziemi bogatej w chrześcijaństwo, było dla nas wielkim zaszczytem i źródłem siły. Ta starożytna ziemia oferuje nam wyjątkową okazję do spotkania się na modlitwie i umocnienia naszego braterstwa. Kościół w Turcji pozostaje żywy i żyje także dzięki Twojemu wsparciu. To, że jesteście obok nas, dodaje nam odwagi” – napisała młodzież Anatolii do papieża Franciszka.
Wiara na gruzach
Bp Ilgit wskazał, że Turcja wciąż nie podniosła się po ogromnym trzęsieniu ziemi, które dotknęło ten kraj oraz sąsiednią Syrię w lutym 2023 roku. Tragiczny bilans katastrofy to ponad 57 tys. potwierdzonych ofiar śmiertelnych (z czego 50 500 w Turcji i 7 259 w Syrii). Kataklizm obrócił w ruinę tysięcy domów i kościoły, zniszczona została m.in. katedra w Iskanderunie. „Niestety uwaga świata nad tym regionem została już zgaszona, tak wciąż potrzebna pomoc już nie nadchodzi” – podkreślił jezuita, dodając, że spotkanie młodych Anatolii stało się możliwe dzięki tym, którzy „wciąż trwają z tym doświadczonym narodem”.
Na temat swojego spotkania młodzi z Anatolii wybrali słowa Maryi: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”. Przebywając w parafii na terenie, której zabity został włoski misjonarz ks. Andrea Santoro poznali historię tej ziemi i zakorzenionego w niej chrześcijaństwa. Na program składały się chwile modlitwy, refleksji, dzielenia się, a także poznawanie miejsc związanych z obecnością Kościoła w tym regionie Turcji. Młodzi uczestniczyli też w uroczystości złożenie ślubów wieczystych przez pochodzącą z Argentyny siostrę Marię del Divino Jesus, która posługuje w Anatolii wraz z siostrami i kapłanami z Instytutu Słowa Wcielonego.
Iskierka wiary w rękach młodych
W uroczystość Wniebowzięcia do młodych dołączyli także wierni z wielu parafii w Antiochii, pokonując często ponad 1 tys. km autobusem, aby dotrzeć do Trebizondu. „Terytorium wikariatu jest tak duże jak Włochy i liczy około 3 tys. rdzennych katolików oraz wielu chrześcijańskich uchodźców” – podkreślił bp Ilgit. Wskazał, że dla miejscowych wspólnot, które żyją w ogromnym rozproszeniu, takie spotkania mają ogromne znaczenie. „Robimy wszystko, by pozostać zjednoczonymi” – zauważył jezuita. Dodał, że dla niego podtrzymywanie iskierki wiary na tych terenach oznacza angażowanie się w pracę z młodzieżą, co jest priorytetem jego posługi biskupiej. „Tylko z młodymi ludźmi jako żywymi kamieniami będziemy w stanie odbudować to, co zostało zniszczone i patrzeć w przyszłość z nadzieją płynącą do Zmartwychwstałego” – podkreślił bp Ilgit na zakończenie spotkania młodzieży Anatolii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.