Juan Carlos Cruz: musimy wreszcie usłyszeć głosy ofiar
29 października 2024 | 18:04 | tom, Radio Watykańskie | Watykan Ⓒ Ⓟ
Juan Carlos Cruz, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich i sam będący ofiarą przestępstw seksualnych, mówi w wywiadzie dla Radia Watykańskiego o znaczeniu pierwszego opublikowanego dzisiaj i przedstawionego w Watykanie rocznego raportu Komisji. Wskazuje on na potrzebę przejrzystości i wyzwania stojące przed Kościołem w zapewnieniu skutecznej ochrony i sprawiedliwości ofiarom przestępstw seksualnych na całym świecie.
„Dla mnie raport jest wielkim krokiem, którego wcześniej nie było. Wyobraź sobie wszystkie lata, które spędziliśmy próbując zrobić coś takiego” – stwierdza Cruz. Podkreśla, że raport nie jest dokumentem doskonałym, ale mimo to może być postrzegany jako ważny przewodnik dotyczący postępowania z ofiarami w przyszłości.
Wsłuchiwanie się w głos ofiar
W ostatnich latach Komisja podjęła wzmożone wysiłki, aby wysłuchać głosów ofiar na całym świecie i skupić się na ich obawach. Cruz wyjaśnia, że raport podkreśla również luki w dotychczasowej pracy. „Boli mnie brak przejrzystości danych. Zawsze mówimy o przejrzystości i odpowiedzialności. Ja również. Ale w tym rocznym raporcie podoba mi się to, że po raz pierwszy słyszymy słowa o ofiarach, których wcześniej nie słyszeliśmy w Kościele: że musimy ich słuchać, że musimy im wierzyć, że musimy je wspierać” – podkreśla Cruz.
Marta Titaniec: Kościół ważnym partnerem działającym na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci
Wyzwania są ogromne, zwłaszcza w krajach o ograniczonych możliwościach, takich jak części Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Cruz podkreśla, że walka o prawa ofiar jest tam szczególnie trudna, ponieważ Kościołowi często brakuje niezbędnych środków, a ofiarom czasami po prostu brakuje odwagi lub możliwości, aby ich głos został usłyszany. Wskazując na pilną potrzebę systematycznych zmian, Cruz zdecydowanie domaga się, aby przedstawiciele Kościoła na całym świecie wzięli na siebie odpowiedzialność i nie „przymykali na to oczu”.
Destrukcyjny efekt
Cruz, który mówi z własnego doświadczenia, podkreśla destrukcyjny wpływ przestępstw seksualnych na życie osób nimi dotkniętych. Mówi o ocalałych, którzy zmagają się z konsekwencjami psychologicznymi i przyjaciółmi, którzy nie przeżyli przemocy. „Ofiary chcą, aby ich prawda została usłyszana. Ofiary potrzebują zadośćuczynienia. A Kościół musi zobowiązać się do pokuty, jak mówi papież, aby to się nie powtórzyło” – zaznacza.
Cruz zaapelował do wiernych, aby podnieśli głos przeciwko przestępstwom seksualnym i na rzecz ofiar. Tylko dzięki zbiorowej woli walki z nimi i otwartego mówienia o nich Kościół może umożliwić uzdrowienie i zapewnić, że przyszłe pokolenia nie będą musiały znosić tego samego cierpienia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.