W aktywnej parafii wszystko zaczyna się od Eucharystii – Parafia pw. św. Małgorzaty w Gostyniu
02 listopada 2024 | 16:51 | o. Stanisław Tasiemski | Gostyń Ⓒ Ⓟ
Parafia pw. św. Małgorzaty w Gostyniu, wyróżniona trzecim miejscem w czwartej edycji organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną Konkursu Aktywna Parafia w centrum swego życia stawia Eucharystię. Z uczestnictwa w niej i adoracji Najświętszego Sakramentu wypływa wszelkie dobro, jakie wspólnota świadczy w tym położonym około 60 km na południe od Poznania mieście powiatowym – uważa tamtejszy proboszcz, ks. kan. Grzegorz Robaczyk. W parafii posługują także wikariusz – ks. Michał Dziedzic oraz senior ks. prał. Artur Przybył (proboszcz parafii w latach 1985-2010).
Eucharystia źródłem i szczytem życia parafii
Główną troską parafii jest to, aby w centrum życia każdego z wiernych był Pan Jezus – powiedział KAI ks. proboszcz, Grzegorz Robaczyk. Dlatego w każdą niedzielę sprawowanych jest sześć Mszy św., a także Msza św. wigilijna w sobotę o godz. 17.00. Liturgia w parafii jest zawsze bardzo bogata – uważają wierni. W dni powszednie wierni mogą uczestniczyć w dwóch Msza św. porannych (o 6.30 i 8.00) oraz wieczornej o 18.30.
W parafii działa także wspólnota Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, do której należy 15 mężczyzn. Pomagają oni w rozdawaniu Komunii św., gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych, a także zanoszą Eucharystię osobom chorym i niepełnosprawnym.
Ważną rolę odgrywa również wspólnota ministrantów, do której należy około 40 osób, w tym 18 lektorów. Pełnią swe dyżury, tak aby na każdej Mszy św. było ich po kilku. Jak zaznaczył Dawid Nowak – angażują się oni również w różne rodzaju działania. Na przykład w minione dwie niedziele sprzedawali różańce, a dochód ma wspierać ich działalność. Krzewią też sport, a w meczach czy turniejach zajmują czołowe miejsca. W archidiecezjalnym turnieju piłkarskim zajęli trzecie miejsce.
Codziennie przez całą dobę trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Główną jej intencją jest modlitwa za dzieci poczęte nienarodzone oraz dzieci i młodzież. Jak powiedziała koordynująca zapisy chętnych Magdalena Sobótka, inicjatywa ta trwa od 6 stycznia 2023 roku. Wspólnotę wieczystej adoracji tworzą również osoby z okolicznych parafii, które oddają Bogu godzinę swojego czasu tygodniowo. W dziele adoracji uczestniczy stale około 300 osób. Obok zdeklarowanych, przychodzą także spontanicznie osoby, które pragną powierzyć Jezusowi Eucharystycznemu swoje sprawy, to co leży im na sercu. Efekty tej modlitwy można jej zdaniem wyraźnie dostrzec w życiu parafii.
Pomoc bliźniemu w potrzebie i działalność charytatywna
Od lat w parafii działa Parafialny Zespół Caritas, a w 2019 roku dołączono do niego Akademicki Caritas. W 2021 roku obie jednostki przekształcono w jedno Regionalne Centrum Caritas. Działalność tej wspólnoty opiera się na kilku programach realizowanych przez parafię. Jak zaznacza ks. proboszcz Grzegorz Robaczyk, szczególnym wyzwaniem był czas restrykcji w okresie pandemii COVID-19, kiedy żywność o krótkiej przydatności użycia markety przekazywały do parafii, która z kolei dostarczała ją osobom potrzebującym. Nie było w tym czasie tradycyjnej kolędy, a zatem i duszpasterz włączał się w akcję dostarczania pomocy, nie chcąc tracić kontaktu z wiernymi.
Agata Zboralska zaznacza, że wśród problemów społecznych Gostynia trzeba wskazać przede wszystkim ubóstwo, zarówno mieszkaniowe jak i pod względem żywienia i finansowe. Dlatego Caritas zajmuje się dostarczaniem żywności i wsparciem finansowym poszczególnych rodzin. Jednym z programów jest Spiżarnia Caritas, gdzie wolontariusze trzy razy w tygodniu odbierają żywność, która jest bliska terminowi ważności, i rozdają ją potrzebującym. Pod opieką parafii znajduje się obecnie 350 osób, a rocznie wydawanych jest 21 ton żywności. Kolejnym ważnym projektem jest FEAD, który polega na pomocy najuboższym poprzez przekazywanie im żywności unijnej, długoterminowej. Program ten obejmuje 70 beneficjentów. Parafia realizuje również program „Karta Biedronki na codzienne zakupy”, który wspiera osoby starsze o niskich emeryturach, umożliwiając im asystencję zakupową poprzez karty Biedronki zasilane każdego miesiąca kwotą 180 zł na osobę.
Osobom z problemami zdrowotnymi Caritas wspiera finansowo zakup leków. Agata Zboralska dodaje, że Regionalne Centrum Caritas dofinansowuje także wyjazdy wakacyjne dla dzieci z uboższych rodzin. Minionego lata udało się pomóc czterem osobom wziąć udział w wyjeździe wakacyjnym z duszpasterstwem młodzieży do Austrii.
Dużym problemem w Gostyniu jest również samotność. „Naszą parafię charakteryzuje duży odsetek osób starszych, parafian, których nęka nie tyle problem finansowy, ile problem samotności – nie mają do kogo się odezwać. Dlatego też jako Caritas staramy się organizować dla nich różne spotkania integracyjne, ogniska, wyjazdy. Działa też centrum rozwoju seniora czyli miejsce w którym seniorzy mogą poczuć, że są akceptowani, ale również umożliwiające im odnalezienia się we współczesnym świecie, który technologicznie gna do przodu. Sami mogą nie nadążyć, a tutaj my jako młode osoby staramy się ich w to wprowadzić, żeby nie czuli się tacy wyobcowani” – powiedziała Agata Zboralska. Wolontariusze mają pod opieką konkretną osobę potrzebującą pomocy, z którą spędzają czas, pomagają w pracach domowych i idą na zakupy.
W 2022 roku, gdy wybuchła pełoskalowa wojna na Ukrainie, parafia św. Małgorzaty w Gostyniu przyjęła rodziny ukraińskie. Początkowo to było 16 osób w pewnym momencie nawet i 21. Natomiast obecnie cały czas przebywa w Gostyniu jedna rodzina. Jest to też związane z tym, że parafia przez pewien czas musiała stać się swego rodzaju rodziną zastępczą dla dziecka, które było w ukraińskiej rodzinie alkoholowej. Ksiądz proboszcz był oficjalnym opiekunem dziecka przez czas, gdy mama była w leczeniu, do czasu, gdy udało się znaleźć prawnego opiekuna dla tego chłopca. Natomiast w czasie, gdy już uchodźcy z Ukrainy tutaj trochę się zadomowili i zrealizowaliśmy półroczny program FAMI, który był współfinansowany przez wojewodę wielkopolskiego – polegający na wyrównywaniu szans dla Ukraińców i znalezieniu się przez nich na polskim rynku pracy organizowaliśmy dla nich spotkania z urzędem pracy, pisaliśmy z nimi CV, pomagaliśmy im nostryfikować dyplomy oraz organizowaliśmy spotkania z psychologiem. Dużym problemem jest bowiem dla rodzin ukraińskich dostosowanie się do polskich warunków wychowania dzieci. Dlatego organizowany był również cykl dla matek, ukazujący co jest przemocą i na czym polega opieka nad dziećmi w Polsce. Uczestniczyło w nim 30 osób z Ukrainy i myślę, że on był bardzo przydatny – powiedziała Agnieszka Urbaniak. Ponadto parafia prowadziła również zajęcia z języka polskiego kończące się certyfikatem, bardzo przydatnym przy podejmowaniu pracy. Nawiązaliśmy współpracę z firmą FOGO z Leszna i załatwialiśmy miejsca pracy dla tych, którzy mieli możliwość przyniesienia się w te rejony, gdzie praca jest – dodała Agnieszka Urbaniak.
W liczącym 20 tys. mieszkańców Gostyniu istnieje strefa przemysłowa o powierzchni prawie 60 hektarów. Nie ma więc zasadniczego problemu bezrobocia. Dotyka ono jedynie osób chorych, które nie mogą pracować, albo osób, które nie chcą pracować. W jednym przypadku zaproponowaliśmy pracę wraz z mieszkaniem, wyżywieniem, natomiast te osoby przeważnie tej pomocy nie chcą. Pan zgodził się, podjął pracę, ale niestety po tygodniu uciekł jest to bardzo złożony problem. W takich przypadkach automatycznie oferujemy pomoc psychologa i pomoc z przemieszczeniem się do Poznania, gdzie jest profesjonalna opieka i pomoc w wyjściu z bezdomności. Jest to bowiem pewna choroba to chęć życia w bezdomności. Kiedy natomiast przyczyną bezrobocia jest choroba somatyczna staramy się pomóc pod względem żywnościowym, realizujemy program Spiżarnia Caritas, o którym już była mowa, ale również gdy widzimy że jest kiepska sytuacja finansowa w danym domostwie, to wspieramy ich finansowo, ale nie bezpośrednio, dając fundusze lecz na przykład wykupując recepty, opłacając rachunki – powiedziała Agnieszka Urbaniak.
Szczególnym okresem w działaniach Caritas jest okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia. Organizowana jest wówczas zbiórka żywności, angażując wszystkich parafian do pomocy najuboższym. Zespół Caritas zbiera wtedy produkty długoterminowe i przekazuje je w formie paczek świątecznych najuboższym wiernym. „Paczuszka dla Maluszka” to kolejna inicjatywa, w której parafianie aktywnie uczestniczą, zbierając artykuły dla niemowląt, które następnie przekazywane są do Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie.
Należy dodać, iż wyrazem uznania dla działalności Parafialnego Zespołu Caritas są nagrody otrzymane w 2023 roku, tj. Nagroda Signum Caritatis dla najlepszego Parafialnego Zespołu Caritas w Archidiecezji Poznańskiej oraz Nagroda „Edmunda” za najlepszy wolontariat Powiatu Gostyńskiego.
Probostwo nie może być twierdzą
Na terenie parafii św. Małgorzaty w Gostyniu istnieje wiele grup. Jak bowiem mówi ks. Grzegorz Robaczyk – probostwo nie może być twierdzą, musi być domem otwartym, a dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych. Mogą oni przyjść, porozmawiać, pośpiewać, a czasem nawet się najeść.
Duszpasterstwo młodzieży „Źródło”, prowadzone przez proboszcza zrzesza młodzież w wieku od 13 do 25 lat i liczy niemal 60 osób. Spotkania odbywają się w każdy piątek i rozpoczynają się Mszą św. o godz. 18:30, w której młodzież aktywnie uczestniczy.
Jak zaznacza animatorka tego duszpasterstwa, Agnieszka Urbaniak każdego roku organizowane są wczaso-rekolekcje, aby młodzi integrowali się ze sobą. Młodzież musi wspólnie na nie zapracować – prowadzi kawiarenkę, sprzedaje kremówki, rogale, palemki, podejmuje szereg inicjatyw. W bieżącym roku udała się do Austrii, w lutym była w Rzymie, w zeszłym roku w Chorwacji, a wcześniej w Bieszczadach, na Mazurach. Jest to nie tylko zwiedzanie świata, ale także rekolekcje. Codziennie jest Msza święta, w trakcie wyjazdu jest również adoracja. Wprowadzamy także zabawy integracyjne. Jedną z najważniejszych jest „cichy przyjaciel”. Na początku wyjazdu każdy losuje sobie jedną osobę, która uczestniczy i ma za zadanie przez cały wyjazd modlić się za nią, a także pomagać jej w trakcie tego wyjazdu, bądź sprawiać jakieś słodkie upominki. Na końcu wyjazdu okazuje się kto był czyim przyjacielem i to jest bardzo ważne, że każdy z tych młodych ludzi ma takie poczucie, iż w czasie tych rekolekcji ktoś się za niego modli i ktoś o nim myśli, o niego się troszczy. Kształtuje to również rozwój duchowy tych młodych ludzi” – powiedziała Agnieszka Urbaniak. Należy dodać, że grupa młodzieży przy parafii św. Małgorzaty w Gostyniu należy do najliczniejszych w archidiecezji poznańskiej.
„Myślę, że w czasie, gdy młody człowiek jest nastolatkiem i poszukuje akceptacji to bardzo ważne jest, aby mieć dla nich czas, wysłuchać i poświęcić się dla niej, bo wtedy oni poświęcają się dla nas. Jeśli rzuci się pomysł, oni realizują to z entuzjazmem” – dodała animatorka duszpasterstwa młodzieżowego. To potem procentuje, bo kiedy dorastają to jak na przykład Karol czy Agata dołączyli do zespołu Caritas.
Duszpasterstwo obejmuje również zespół parafialny „Źródło”, który swoim śpiewem i grą chwali Boga podczas piątkowych Mszy św. oraz w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Zespół organizuje także cykliczne koncerty na terenie parafii oraz gra wyjazdowe koncerty podczas festynów i uroczystości w innych parafiach. W czerwcu zespół wydał swoją debiutancką płytę „U Źródła”, na której znajdzie się 10 autorskich utworów, z których kilka jest już dostępnych na YouTube.
Jak zaznaczyła Ada Jernaś są to różne piosenki, od rapu, reggae, wszystko, co dusza zapragnie. Każdy angażował się w jakimś stopniu zrobienie tej płyty. Dominik wszystko ponagrywał, a Agnieszka napisała teksty, pilnowała, zrobiła teledysk. Zespół tworzą osoby, które ukończyły szkołę muzyczną pierwszego stopnia. Wielką satysfakcją dla młodzieży było zainteresowanie i fakt, że płyta rozchodziła się jak „gorące bułeczki”, oraz to, że jedna z piosenek została wyemitowana w Telewizji Republika, że piosenki są dostępne na Spotify i tam też mają dużo wyświetleń. „Mamy studio nagraniowe i możemy wypróbowywać swoje umiejętności wokalne, udoskonalać je. Czujemy się akceptowani, możemy spokojnie porozmawiać, a jeśli są jakieś problemy, ksiądz proboszcz ma drzwi otwarte i stara się nam pomóc je rozwiązać, na tyle na ile jest to możliwe” – powiedział Kamil Karolewicz. Dodał, że często to właśnie młodzi zaangażowani w życie parafialne starają się przedstawić argumenty swoim rówieśnikom zrażonym do Kościoła, ukazując niesprawiedliwość upowszechnianych surowych osądów, zniechęcających do czynnego włączenia się w życie wiary. Tym bardziej, że media często wyolbrzymiają informacje sensacyjne, a młodzi ludzie nie mają jeszcze wyrobionego zmysłu krytycznego. Jeśli idzie o sposób włączania się w duszpasterstwo młodzieżowe, to dużą rolę odgrywa świadectwo osobiste – zaznacza Kamil. „Ja dołączyłem, bo dowiedziałem się o wyjeździe młodzieżowym w Bieszczady i tak właśnie tutaj zacząłem chodzić. Potem doszła moja siostra, która stwierdziła, że jak brat chodzi to ona również przyjdzie, potem kolega namówił kolegę ze szkoły, wreszcie kolegów z różnych szkół z naszego miasta i tak już się to potoczyło pełną falą” – powiedział.
Trzeba dodać, że na plebanii panuje atmosfera domowa, co oznacza, że młodzi mają swobodny dostęp do lodówki, a proboszcz przygotowuje śniadanie także dla księdza wikariusza.
Różnorodne propozycje wzrastania w wierze
W parafii pw. św. Małgorzaty w Gostyniu działa wiele wspólnot, które angażują wiernych parafian w różnorodne formy aktywności duchowej i społecznej. W skład Żywego Różańca wchodzi 12 Róż, w tym jedna młodzieżowa. Rodzina bł. Edmunda Bojanowskiego, prowadzona przez Siostry Służebniczki, liczy około 30 uczestników. Członkowie tej wspólnoty spotykają się co miesiąc, analizują życie błogosławionego Edmunda, organizują akcje charytatywne, odwiedzają gostyński szpital lub Zakład Opieki Lekarskiej oraz wyjeżdżają w miejsca związane z bł. Edmundem Bojanowskim.
Rodzina Radia Maryja, prowadzona przez ks. prałata Artura Przybyła, liczy około 12 osób. Redakcja „Wiadomości Parafialnych” to grupa około 10 osób, która zajmuje się wydawaniem miesięcznika parafialnego. Krąg Biblijny, prowadzony przez wikariusza – ks. Michała Dziedzica, zajmuje się analizą Pisma Świętego. „Spotykamy się w czwartki co dwa tygodnie, rozważamy niedzielną Ewangelię, a także spotykamy się w formie domowego Kościoła, w różnych domach, aby nie tylko słowo, ale także wspólne spotkania, pomagały nam odnieść rozważany fragment do naszego życia. Poszukujemy różnych komentarzy nie tylko publikowanych w formie książkowej, także w Internecie, aby zainspirować naszą refleksję. Staramy się o to, aby nasze doświadczenia osobiste wymieniane podczas spotkań pozostawały jedynie w naszym gronie, bo jest to jednak często coś bardzo osobistego. Często okazuje się po dwóch tygodniach, że słowo, które było rozważane wcześniej, adresowane było do danej konkretnej osoby. To bardzo owocne spotkania – uważa ks. Michał Dziedzic.
W parafii działa także Orkiestra Dęta, składająca się z 15 muzyków – Orkiestra Mayera, która uświetnia swoją grą wszelkie uroczystości parafialne.
Od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 17:00 działa Świetlica Parafialna pw. św. Dzieci Fatimskich. Jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Schola Dziecięca, prowadzona przez Siostry Służebniczki, śpiewa podczas każdej Mszy św. o godz. 11:00.
Parafia pw. św. Małgorzaty w Gostyniu każdego roku podejmuje wiele inicjatyw ewangelizacyjnych. Organizuje Orszak Trzech Króli, jasełka w wykonaniu dzieci ze świetlicy parafialnej, koronkę na ulicach miasta, Marsz dla Życia oraz wydarzenie Holy Wins, które stanowi alternatywę dla Halloween. Holy Wins polega na przemarszu z relikwiami świętych ulicami Gostynia, wspólnej Mszy św., a następnie balu świętych w domu katolickim.
Każdego roku parafia organizuje również Jarmark Średniowieczny „Dzień z Małgorzatą”, utrzymany w tematyce średniowiecznej. W trakcie tego wydarzenia odkrywane są ruchome zabytki, które na co dzień nie są pokazywane, a także odbywają się koncerty średniowiecznej muzyki sakralnej.
Ziemia bogata tradycją
„Jest to parafia tradycyjna” – mówi ks. proboszcz Grzegorz Robaczyk, a świątynia istniała prawdopodobnie już tutaj w końcu XIII wieku, zaś pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1310 roku. Znamy imiona duszpasterzy już z XIV wieku, a pierwszy proboszcz był wymieniony w 1315 roku. Jedna z cegieł w świątyni oznaczona jest datą 1320. Być może jest to fragment najstarszego kościoła. Jej wzniesienie przypisać należy członkom rodu Łodziów. Od początku była ona pod wezwaniem świętej Małgorzaty. Do XVII wieku kościół miał jeszcze za patronów apostołów św. Judę Tadeusza i św. Szymona. W latach 1418-1436 nadbudowano prezbiterium, dobudowano nawę główną i boczne oraz wieżę – wszystko w stylu gotyckim. Kościołowi wyznaczono także funkcje obronne, stąd też jego masywne mury. Z jej dziejami wiąże się wiele historii, dlatego też w parafii działa od roku 2006 również Towarzystwo Miłośników Fary Gostyńskiej – wspólnota historyków gostyńskich oraz pasjonatów gotyku. Andrzej Grzymisławski zaznacza, że całym sercem pragnie, aby ta historyczna świątynia ukazała całe swoje gotyckie piękno i zależy jemu na poznaniu dziejów, które wymagają wielkiej pracy historycznej. „Od 2012 roku przekazaliśmy na rzecz wsparcia w renowacji zabytków naszego kościoła kwotę ponad 217 tys. zł” – zaznaczył członek zarządu Towarzystwa, Adam Kajczyk. „Dzięki naszej działalności nasz kościół parafialny nam pięknieje” – dodał. „Jaki był pierwszy kościół, jak wyglądał tego dzisiaj nie wiemy, ale istniejący obecnie wymaga dużych nakładów finansowych. „Myślę, że w kraju na takie rzeczy zawsze będzie brakowało pieniędzy i funduszy, a każde wsparcie jest potrzebne. Istnieje potrzeba propagowania, żeby turyści, miłośnicy historii sztuki przybywali oglądali podziwiali nasz Gostyń. Oczywiście miasto jest zdominowane przez inny zabytek – klasztor filipinów i bazylikę na Świętej Górze. Nasz kościół jest mniej znany, ale nie znaczy to, że jest gorszy. To jeden z niewielu zachowanych na naszym obszarze zabytków gotyckich, nie zdewastowanych różnymi zmianami. Na pewno warty jest obejrzenia i propagowania, a my staramy się to czynić” – zaznaczył Adam Kajczyk. Podkreślił, iż Towarzystwo Miłośników Fary Gostyńskiej opiera swoją działalność w zasadzie na zasobach lokalnych, ale istnieje też współpraca z Archiwum Archidiecezjalnym, z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Poznaniu oraz różnymi firmami, które zajmują się renowacją zabytków. „Historia parafii nie jest do końca poznana i my dopiero zaczynamy te dzieje odkrywać. Wiemy na przykład, że w latach 1861 aż do śmierci w 1877 roku proboszczem był wielki patriota, ks. Szymon Radecki, który starał się wspierać Powstanie Styczniowe, w którym udział wzięło 30 mieszkańców Gostynia. Działalność patriotyczna ściągnęła na niego długie i dokuczliwe prześladowania ze strony władz pruskich. W 1867 roku założył w mieście Stowarzyszenie Czeladzi Katolickiej, został też prezesem Towarzystwa św. Wincentego a Paulo. W czasie kulturkampfu w styczniu 1875 roku był oskarżony i stanął przed sądem za przekroczenie tak zwanych ustaw majowych, ograniczających do minimum samodzielność Kościoła. Pracy jest dużo, a do dzisiaj nie mamy całej listy proboszczów. Potrzebna jest współpraca też z historykami Kościoła, z Wydziałem teologicznym w Poznaniu, a przede wszystkim z archiwum archidiecezjalnym w Poznaniu, gdzie jeszcze jest dużo nieodkrytych dokumentów” – powiedział Adam Kajczyk. Dzieje te interesują także młodzież – zapewnił Stanisław Nowak, który chętnie udziela się w grupach rekonstrukcyjnych, bo pozwala to poznać rodzimą tradycję, i rozwijać pasję poznawczą.
W Gostyniu żywa jest pamięć ofiar II wojny światowej. Jak przypomniał ks. prał. Artur Przybył, proboszcz parafii w latach 1985-2010, w Gostyniu podczas okupacji niemieckiej działał Czarny Legion – polska organizacja konspiracyjna założona w marcu 1940 r. Jego członkowie rekrutowali się początkowo głównie spośród robotników miejscowej huty szkła. Powodem zainicjowania działalności konspiracyjnej w Gostyniu był nasilający się na tym obszarze terror niemiecki. Wokół organizacji szybko powstała sieć powiązań z wielkopolskim podziemiem konspiracyjnym. Dowódcą Czarnego Legionu był Marian Marciniak. Organizacja została rozbita w r. 1941 przez wywiad niemiecki. „Aresztowano sporą grupę członków, doszło do procesu i wyroków śmierci przez ścięcie gilotyną, co dokonało się w Dreźnie, w czerwcu 1942 roku na podwórzu sądu krajowego drezdeńskiego. Pochowano ich tam we wspólnej mogile na cmentarzu katolickim. Przed laty jeździliśmy tam co roku, a obecnie, ponieważ grupa rodzin tych Czarnolegionistów siłą rzeczy się zmniejszała, jeździmy tam raz na 5 lat. Jest tam piękny zadbany pomnik” – powiedział ks. prał. Przybył.
Parafia żywym ośrodkiem życia społecznego
Dla proboszcza, ks. kan. Grzegorza Robaczyka czymś naturalnym jest współpraca ze świeckimi i wsparcie jakie stanowi rada duszpasterska czy rada ekonomiczna.
To dzięki tej aktywności działa tam Centrum Rozwoju Seniora – wspólnota Seniorów, która co tydzień spotka się grupach zajęciowych na przykład języka angielskiego, migowego, zajęciach komputerowych, nowinek technologicznych, a także integracyjnych.
Dla seniorów organizowane są wyjazdy w trzech kategoriach. Pierwsza to wyjazdy regionalne, realizowane w ramach programu poznawania Małej Ojczyzny, skierowane do osób starszych, których stan zdrowia nie pozwala na dalekie podróże. Te wycieczki odbywają się cztery razy w roku w obrębie powiatu lub sąsiednich powiatów. Druga kategoria to jednodniowe wyjazdy senioralne, które w tym roku obejmowały Wrocław, Rokitno i Świebodzin, a w ubiegłym roku Poznań. Trzecia kategoria to kilkudniowe wyjazdy dla seniorów. W 2023 roku była to pielgrzymko-wycieczka na Mazury, a w tym roku do Sandomierza. Wszystkie wyjazdy dla seniorów są dofinansowywane ze środków parafialnych lub zewnętrznych.
Wśród młodzieży propagowane są zajęcia sportowe. Parafia wynajmuje co tydzień halę sportową w poniedziałki od 19:00 do 21:00. Przeważnie odbywają się tam rozgrywki piłki nożnej ministrantów i szafarzy. Dodatkowo, w ramach wolontariatu, młodzież jest co tydzień szkolona przez trenera piłki nożnej halowej, pana Jarogniewa Gieca.
Każdego roku parafia organizuje także Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dziekana Dekanatu Gostyńskiego. Ponadto, do dyspozycji parafii jest hala sportowa w pobliskiej szkole, dostępna na dwie godziny w każdym tygodniu.
Parafia pw. św. Małgorzaty w Gostyniu aktywnie uczestniczy w programie Polska Bezgotówkowa od czerwca 2023 roku. Jako administrator cmentarza, prowadzi wszelkie płatności również drogą bezgotówkową, umożliwiając składanie ofiar kartą.
Cała administracja cmentarza została zindeksowana komputerowo i działa na autorskim programie parafii, co ułatwia pracownikom wyszukiwanie grobów wraz ze zdjęciami. Parafia dysponuje również dronem, a jeden z pracowników posiada licencję pilota drona, dzięki czemu możliwe jest nagrywanie i fotografowanie ceremonii oraz tworzenie komercyjnych ujęć dla innych wspólnot i osób zewnętrznych.
Parafia prowadzi swoją stronę internetową oraz konto na Facebooku. Wspólnoty parafialne, szczególnie wspólnota młodzieżowa, są aktywne na platformach społecznościowych takich jak Instagram, TikTok oraz YouTube, gdzie publikują swoje piosenki.
Parafia wydaje również miesięcznik „Wiadomości Parafialne”, dostępny zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Posiada też swoje studio nagrań, co pozwala na profesjonalne tworzenie i edytowanie materiałów audio i wideo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.