Abp Budzik o śp. ks. prof. Michale Drożdżu: „spalał” się każdego dnia
22 czerwca 2023 | 00:10 | eb | Żelaźnikowa Ⓒ Ⓟ
– Do końca był człowiekiem wytężonej pracy nad sobą i dla innych, „spalał” się każdego dnia. Przeszedł przez życie czyniąc dobrze – tak na pogrzebie śp. ks. prof. Michała Drożdża mówił abp Stanisław Budzik metropolita lubelski. W Żeleźnikowej Wielkiej w środę odbyły się uroczystości pogrzebowe dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, cenionego medioznawcy, jednego z twórców rozgłośni diecezji tarnowskiej. Został on pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP i Marszałka Województwa Małopolskiego.
W pogrzebie licznie uczestniczyli duchowni. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Obecni byli alumni, siostry zakonne, rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych, lokalnych, pracownicy i studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ludzie mediów.
Ksiądz profesor Michał Drożdż daje nam ostatni wykład – mówił w homilii abp Stanisław Budzik.
– To wykład o miłości do innych ludzi, szacunku do pracy, odpowiedzialności za chrześcijańskie wartości oraz o potrzebie codziennego dostrzegania znaków i darów Boga – podkreślił.
Metropolita lubelski mówił także, że wiadomość o śmierci ks. Drożdża była bolesnym zaskoczeniem. – Śmierć to tajemnica, której nie da się do końca zrozumieć. Nie mają dla niej znaczenia urzędy, godności, nie zważa na osiągnięcia naukowe. Śmierć wymyka się nauce, władzy, ludzkim wysiłkom. Bóg stworzył człowieka do nieśmiertelności i zapewnia nas, że będziemy żyć wiecznie – dodał.
Ksiądz prof. Michał Drożdż pośmiertnie otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP a także wyróżnienie samorządowe, Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. Wyróżnienia odebrała siostra kapłana.
Na cmentarzu przemawiał kolega ks. Michała Drożdża z liceum. Wspominał, że był on bardzo dobrym uczniem, mógł iść do każdej szkoły, wybrał seminarium duchowne. Mówił o Zmarłym, że był jak ciepły deszcz, który dobrze się wszystkim kojarzy i działa uspokajająco. – Był dobrym człowiekiem, utrzymywał z nami kontakt, błogosławił małżeństwa, chrzcił dzieci, uczestniczył w pogrzebach. Były też wspólne pielgrzymki i spotkania klasowe po latach – wspominał kolega z klasy. Na ostatnie spotkanie ks. Drożdż nie przyszedł. Napisał sms, że nie czuje się dobrze.
Ks. Michał Drożdż od półtora roku walczył z rakiem. Spoczął w rodzinnym grobowcu obok swojego ojca Ferdynanda i brata śp. ks. Alojzego Drożdża, który także był wykładowcą akademickim i rektorem tarnowskiego seminarium.
Ks. prof. dr hab. Michał Drożdż urodził się 19 lutego 1958 roku w Nowym Sączu, jako syn Ferdynanda i Michaliny z domu Poręba. Pochodził z parafii Żeleźnikowa. Egzamin dojrzałości złożył w 1977 roku. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 22 maja 1983 roku, w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafii Nowy Wiśnicz (w latach 1983 – 1985) i w parafii pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (1985 – 1988). Następnie podjął studia specjalistyczne w Innsbrucku i Zurychu. W 2003 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii, w 2007 roku stopień doktora habilitowanego, a w 2020 roku tytuł profesora nauk społecznych. W latach 1993 – 1995 był zastępcą dyrektora, a następnie w latach 1995 – 1997 dyrektorem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos”. W latach 1997 – 2005 był też dyrektorem programowym Diecezjalnego Radia Dobra Nowina, Radia Diecezjalnego „Plus” i Radia Diecezjalnego RDN Małopolska.
Od 1993 roku był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie pełnił wiele funkcji i stanowisk: kierownika Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej, dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, dyrektora Akademickiego Centrum Medialnego oraz dziekana Wydziału Nauk Społecznych. Był autorem wielu książek i licznych artykułów naukowych, członkiem zwyczajnym towarzystw naukowych polskich i zagranicznych. Ponadto sprawował obowiązki asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Tarnowie, delegata Biskupa Tarnowskiego do spraw Mediów, przewodniczącego Diecezjalnej Rady do spraw Mediów, sekretarza i skarbnika Tarnowskiego Koła Teologicznego, przewodniczącego Rady Programowej Radia Diecezjalnego RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, członka Komisji Głównej V Synodu Diecezji Tarnowskiej, a także konsultora Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, konsultora Rady do spraw Mediów i Komunikacji Społecznej Konferencji Episkopatu Polski, członka Rady Programowej TVP3 Kraków i TVP S.A., przewodniczącego Naczelnego Sądu Dziennikarskiego w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w 1994 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, w 2001 roku godność Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, w 2016 roku godność Kanonika Gremialnego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, w 2020 roku godność archidiakona tejże Kapituły.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.