Abp Depo do chorych: Chrystus wszedł w każde ludzkie cierpienie
12 lutego 2025 | 15:39 | mor, ks. mf | Częstochowa Ⓒ Ⓟ

– Zdolność do cierpienia z miłości do prawdy i ofiarowania swojego cierpienia Bogu, jest miarą naszego człowieczeństwa – powiedział abp Wacław Depo. W Światowym Dniu Chorego metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w intencji osób chorych i pracowników służby zdrowia.
– Wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy. To Bóg jest źródłem życia. To Bóg jest również celem naszej drogi, dlatego dzisiaj jesteśmy razem jako pielgrzymi nadziei – podkreślił w homilii.
Wskazując na postawę Matki Bożej, abp Depo zauważył, że dla Niej „nadzieja nie jest łatwowiernym optymizmem, lecz darem łaski w całym realizmie życia”. – Maryja u stóp krzyża na Golgocie widziała, jak niewinny Jezus cierpi i umiera. I chociaż odczuwała potworny ból, powtórzyła swoje posłuszeństwo wiary wobec Boga: „tak, niech mi się stanie według woli Twojej”, nie tracąc nadziei i ufności w Panu – zaznaczył.
Metropolita częstochowski zachęcił za papieżem Franciszkiem do modlitwy w sanktuariach maryjnych w czasie trwającego Roku Jubileuszowego. „Jestem przekonany, że wszyscy, zwłaszcza cierpiący i udręczeni, będą mogli doświadczyć bliskości najczulszej z mam, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci, która dla świętego Ludu Bożego jest «znakiem niezachwianej nadziei i pociechy»” – cytował ponownie Ojca Świętego.
Nawiązując do encykliki Benedykta XVI o nadziej chrześcijańskiej, podkreślił, że „w każde cierpienie ludzkie wszedł Chrystus, który je z nami dzieli i znosi”.
Eucharystię zakończyło błogosławieństwo lurdzkie.
Również we wszystkich parafiach archidiecezji częstochowskiej w niedzielę 9 lutego miała miejsce kwesta na rzecz niesamodzielnych sierot społecznych z domów Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel”.
Ruch „Betel” rozpoczął działalność w 1990 r. w Częstochowie. Jego twórcą jest Andrzej Kalinowski. Dewizą i programem Ruchu są słowa „homo”, „amicitia”, „communio”, „Deus” (człowiek, przyjaźń, wspólnota, Bóg).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.