Abp Depo: patriotyzm nie jest nacjonalistycznym egoizmem
12 listopada 2020 | 09:42 | ks. mf / hsz | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
– Patriotyzm nie jest rodzajem ślepego, nacjonalistycznego egoizmu, lecz miłującym powołaniem i misją odróżniającą nas wobec wartości innych narodów – mówił abp Wacław Depo. Hierarcha 11 listopada przewodniczył Mszy św. w intencji ojczyzny sprawowanej w archikatedrze częstochowskiej .
Kaznodzieja wskazywał, że „wszelkie zatarcie sakralnego charakteru świątyń aktami agresji staje się możliwe wówczas kiedy w duszy człowieka zgaśnie Bóg, kiedy człowiek uwierzy prorokom fałszywej wolności, że Bóg umarł”.
Wtedy, kontynuował abp Depo, zagłuszając w sobie głos sumienia, „w imię fałszywej tolerancji i tzw. fali ‘multikulti’ czyni Chrystusa niepotrzebnym Zbawicielem, wymazując Jego imię z historii świata i profanując najświętszy znak zbawienia” – dodał.
Metropolita częstochowski wskazywał, że wiara w Chrystusa nie może być ograniczona tylko do doświadczeń prywatnych, lecz w imię poszukiwania wspólnego dobra, powinna ona być okazywana na zewnątrz by wpływać na życie społeczne.
Nawiązując do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości abp Depo podkreślił: „Wbrew nurtom ateistyczno-liberalnym potwierdzamy, że patriotyzm nie jest rodzajem ślepego, nacjonalistycznego egoizmu, lecz miłującym powołaniem i misją odróżniającą nas wobec wartości innych narodów. Chcemy mocno się różnić, bo wówczas będziemy sobą, a nie papugą narodów” – przekonywał metropolita częstochowski.
Na zakończenie przypomniał, że patriotyzm jest również obowiązkiem wynikającym z czwartego przykazania Bożego: „Czcij ojca i matkę swoją”.
W Częstochowie 11 listopada 1918 r. załoga niemiecka opuściła koszary i stację kolejową, a młodzież z Polskiej Organizacji Wojskowej i Straż Obywatelska przystąpiła do rozbrajania Niemców.
W 1918 r. na Jasnej Górze świętowanie niepodległości Polski rozpoczęło się już 4 listopada. W Sanktuarium witał żołnierzy polskich przeor o. Piotr Markiewicz w otoczeniu całego konwentu paulinów. Podporucznik Artur Wiśniewski z oddziałem 22. pułku, w imieniu władz polskich objął pieczę nad jasnogórskim klasztorem.
Były komendant enklawy jasnogórskiej, utworzonej 28 kwietnia 1915 r., major Józef Kettlinger złożył pisemne oświadczenie, że z dniem 4 listopada 1918 r. zakończyła swoją działalność austriacka komendantura twierdzy jasnogórskiej. Na wieży wywieszono polskie sztandary. Rozbrojeni żołnierze niemieccy opuszczali Częstochowę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.