Abp Depo: rady ewangeliczne pokazują na prymat Boga w ludzkim życiu
03 lutego 2021 | 12:54 | Ks.mf, bp, niedziela.pl | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
– To rady ewangeliczne czynią was znakiem proroczym tego świata. Pokazują na prymat Boga w naszym ludzkim życiu, aby odnaleźć sens swojej ofiary i miłości. – mówił powiedział abp Wacław Depo, który w Dniu Życia Konsekrowanego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była połączona z 9. rocznicą ingresu metropolity częstochowskiego.
W Mszy św. wzięły udział osoby życia konsekrowanego, wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie. Koncelebrowali ją m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i o. Andrzej Konopka OP, kierownik Referatu Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Archidiecezji Częstochowskiej.
W homilii abp Depo wyjaśniał znaczenie wejścia Pana do swojej świątyni, a także życia według rad ewangelicznych. – Jego przybycie do świątyni zakończyło w historii etap oczekiwania a rozpoczęło czas wypełnienia się proroctwo Starego Testamentu. Zakończyła się noc i przyszło słońce wschodzące z wysoka, by zajaśnieć tym, co w mroku i w cieniu śmierci mieszkają – mówił abp Depo i podkreślił, że „ nie jest to przyjście Pana wzbudzające lęk lecz pokorna obecność w świątyni”.
– Jezus bez żadnej różnicy stał się uczestnikiem naszego życia, aby przez śmierć pokonać tego, który dzierżył władzę nad śmiercią, to jest diabła – powiedział za listem do Hebrajczyków abp Depo.
Metropolita częstochowski zwracając się do osób życia konsekrowanego podkreślił, że „ofiarowanie Jezusa w świątyni jest wymowną ikoną ich całkowitego oddania swego życia Chrystusowi w ludziach”. – Ta ikona zawiera podstawowy symbol światła, który płynie od Chrystusa i promieniuje na Maryję i Józefa szczególnych świadków miłości Boga i powierników Bożych tajemnic. Kościół przez waszą obecność w świecie i cichą służbę kontempluje przemienione oblicze Chrystusa, by utwierdzić w wierze, nadziei i miłości, aby później nie załamać się wobec Jego zniekształconego oblicza na krzyżu – mówił.
– To doświadczenie światła prawdy i łaski niesiecie w sobie i sobą poprzez rady ewangeliczne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, które są osobistą odpowiedzią na miłość Zbawiciela. I tego nie rozumie świat. To rady ewangeliczne czynią was znakiem proroczym tego świata. Pokazują na prymat Boga w naszym ludzkim życiu, aby odnaleźć sens swojej ofiary i miłości – kontynuował arcybiskup.
– Na wzór Chrystusa jesteście i będziecie znakiem sprzeciwu, ale i znakiem budowania na fundamencie, który został położony przez samego Boga, na fundamencie ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana – podkreślił metropolita częstochowski.
Arcybiskup zacytował również słowa Benedykta XVI z homilii wygłoszone w Loreto 4 października 2012 r. „Bez Boga człowiek dochodzi do tego, że jego egoizm przeważa nad solidarnością i miłością, rzeczy materialne nad wartościami, mieć nad być. Trzeba powrócić do Boga, aby człowiek na nowo był człowiekiem. Z Bogiem nawet w chwilach trudnych, kryzysu, nie brakuje horyzontu nadziei: wcielenie nam mówi, że nigdy nie jesteśmy sami, Bóg wszedł w nasze człowieczeństwo i nam towarzyszy” – mówił wówczas Benedykt XVI.
Na zakończenie Mszy św. bp Andrzej Przybylski składając życzenie metropolicie częstochowskiemu podkreślił, że „przed metropolitą częstochowskim stoi odpowiedzialne zadanie wprowadzenia Kościoła częstochowskiego w drugi wiek jego istnienia”.
29 grudnia 2011 r. dotychczasowy biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem częstochowskim. Ingres do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie odbył się 2 lutego 2012 r.
W archidiecezji częstochowskiej 2 lutego przypada również 95. rocznica ingresu pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny, biskupa społecznika, założyciela „Niedzieli”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.