Abp Gądecki: chrześcijańska ekologia odpowiedzią na kryzys energetyczny
09 października 2022 | 01:00 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Chrześcijańska ekologia jest pro-life, bo troszczy się o każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci, proponuje duchowość antykonsumpcyjną, idącą wbrew dzisiejszym trendom, ale jednocześnie uważną na sytuację ludzi ubogich i doświadczanych współczesnymi kryzysami, jak kryzys społeczny, energetyczny czy klimatyczny – mówił abp Stanisław Gądecki podczas modlitwy wielkopolskich leśników. Uroczystość odbyła się w katedrze na prośbę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał wydarzenia z życia św. Franciszka z Asyżu, który „braciom drwalom zabraniał ścinać całe drzewa”, a dziki wysyłał do lasu. „W tym wydarzeniu ujawnia się szczególniejsza myśl o tym, że miejscem np. dzików nie jest miasto, lecz ich środowisko naturalne” – zauważył abp Gądecki.
„Wydarzenia te – podobnie jak opisy zawarte w Księdze Rodzaju – zawierają w swoim symbolicznym i narratywnym języku głęboką naukę na temat ludzkiego istnienia i jego naturalnego środowiska. Sugerują one, że ludzka egzystencja opiera się na trzech podstawowych relacjach ściśle ze sobą związanych: na relacji z Bogiem, z innymi ludźmi i z ziemią” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Przypomniał słowa papieża Franciszka, że święty z Asyżu jest wzorem troski o to, co słabe, oraz patronem ekologii integralnej, przeżywanej z radością i autentycznością, świętym patronem wszystkich, którzy prowadzą badania i pracują w dziedzinie ekologii. „Pokazał szczególną wrażliwość na Boże stworzenie oraz na najuboższych i opuszczonych. Kochał i był kochany ze względu na swą radość, swoje wielkoduszne poświęcenie, swoje serce otwarte na całe istnienie. Był mistykiem i pielgrzymem, który żył z prostotą i we wspaniałej harmonii z Bogiem, z innymi ludźmi, z naturą i z samym sobą” – mówił abp Gądecki.
„Święty Franciszek – w przeciwieństwie do niektórych ekologów – odnosił swój zachwyt nad wszystkimi stworzeniami bezpośrednio do Stwórcy. Chodzi o to, by relacja człowieka do Boga, do drugiego człowieka, do całego stworzenia oraz do siebie samego była harmonijna i potrafiła pokonać chaos jaki się w tych relacjach czasami gromadzi” – zauważył metropolita poznański.
Wielkopolscy leśnicy przy okazji ich święta zorganizowali na placu przed katedrą poznańską piknik promujący zdrową żywność.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.