Abp Gądecki: transplantacja jest szczególną postacią ofiarnej miłości
01 lutego 2011 | 10:00 | ms Ⓒ Ⓟ
Przekazanie przez człowieka zdrowego własnego narządu człowiekowi choremu lub zgoda na pobranie organów z ciała zmarłej bliskiej osoby jest szczególną postacią ofiarnej miłości – uważa abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wystosował do wiernych list pasterski na Światowy Dzień Chorego, w którym zachęca do przemyślenia zagadnień związanych z transplantacją.
„Celem tego listu nie jest zniechęcenie do transplantacji poprzez podkreślanie trudności z nią związanych, ale zwrócenie uwagi na jej wymiar etyczny oraz na to, że dawstwo narządów i tkanek wymaga miłości, czasami nawet miłości heroicznej. Jest to ewangeliczna miłość do końca” – zaznacza abp Gądecki w liście pasterskim, który zostanie odczytany we wszystkich kościołach archidiecezji w niedzielę, 6 lutego.
„Nasza krew, inne tkanki lub narządy mogą uratować i przedłużyć życie doczesne drugiego człowieka. Jest to duże wezwanie, do którego przemyślenia gorąco zachęcam” – podkreśla metropolita poznański.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski przypomina, że Światowy Dzień Chorego stanowi okazję do zastanowienia się nad sensem ludzkiego cierpienia, obowiązkiem towarzyszenia ludziom cierpiącym, a także stanowi zachętę do wolontariatu. Zastanawiając się nad doświadczeniem cierpienia i ofiary, metropolita poznański przekonuje, że „pragnienie oddawania życia za braci objawia się u chorych w ich gotowości do ofiary”, a „człowiek zdrowy, który spotyka się z chorym, może być pobudzony do ofiary na rzecz cierpiącego”.
Zdaniem abp. Gądeckiego, dar ofiarny składany przez człowieka może oznaczać także „przekazanie przez człowieka zdrowego własnego narządu człowiekowi choremu”, które prowadzi do leczenia za pomocą przeszczepów komórek, tkanek i narządów. „Ta metoda ratowania życia jest dzisiaj uznawana przez transplantologów za standardową. Jej specyfiką jest konieczność pozyskania tkanki lub narządu od dawcy, który w sposób świadomy i dobrowolny godzi się uczynić dar z własnego ciała” – przypomina abp Gądecki.
Metropolita podkreśla w liście, że „decyzja oddania własnego narządu, np. nerki, czy zgoda na pobranie organów z ciała zmarłej bliskiej osoby nie jest łatwa, ale właśnie od niej często zależy uratowanie czyjegoś życia”. Jego zdaniem „aby dawstwo narządów było rzeczywiście wyrazem miłości, musi dokonywać się w zgodzie z podstawowymi zasadami etycznymi, przy uwzględnieniu podstawowych problemów, które związane są z poszczególnymi rodzajami sytuacji medycznych”.
Wśród etycznych zasad związanych z transplantacją, abp Gądecki przypomina, że przeszczep zakłada uprzednią, wolną i świadomą decyzję ze strony dawcy lub kogoś, kto reprezentuje go w sposób uprawniony, zazwyczaj członków najbliższej rodziny. „Z moralnego punktu widzenia nie wszystkie narządy można dawać. Z przeszczepów należy wykluczyć mózgowie i gruczoły płciowe, które zapewniają tożsamość osobową i prokreacyjną osoby” – przypomina metropolita poznański.
Wiceprzewodniczący Episkopatu podkreśla w liście, że „w przypadku dawcy żyjącego podstawowym wymogiem jest ochrona jego życia”, i że chodzi o „narządy, których pobranie nie zakłada poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia dla dawcy”. „Zgoda na oddanie narządu przez dawcę żyjącego musi być absolutnie bezinteresowna i motywowana wyłącznie miłością” – przypomina abp Gądecki.
Hierarcha zaznacza także, że w przypadku zgody na pobranie organów z ciała zmarłej bliskiej osoby konieczna jest absolutna pewność co do nieodwracalnej śmierci dawcy.
List pasterski abp. Gądeckiego został wydany w formie książeczki, którą wierni będą mogli bezpłatnie zabrać do domu po zakończonej Mszy św. niedzielnej. List jest już opublikowany na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej www.archpoznan.pl.
Światowy Dzień Chorego przypada we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego. W tym roku obchodzony jest on pod hasłem „Krwią Jego zostaliście uzdrowieni (1 P 2,24). Widzieć człowieka cierpiącego oczami kontemplacji”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.