Abp Galbas: w Roku Jubileuszowym chodzi o pojednanie, a nie pojechanie do Rzymu
29 grudnia 2024 | 16:02 | Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Roku Jubileuszowym nie chodzi o pojechanie do Rzymu, a o pojednanie – przejście przez Bramę Miłosierdzia, którą jest Serce Chrystusa, źródło wszelkich łask i pociech – powiedział abp Adrian Galbas SAC podczas uroczystego rozpoczęcia Roku Jubileuszowego 2025 w archidiecezji warszawskiej, które nastąpiło w czasie Mszy św. sprawowanej w niedzielę w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Zainaugurowany dziś Rok Jubileuszowy potrwa do 28 grudnia 2025 roku.
W homilii abp Galbas najpierw przypomniał, że przypada dziś także Święto Świętej Rodziny. Zachęcił, aby przyglądać się wspólnemu życiu Maryi, Józefa i Jezusa oraz prosić Boga, abyśmy w swoich rodzinach naśladowali cnoty Świętej Rodziny.
Wyjaśnił, że życie Świętej Rodziny nie było pozbawione codziennych trudów. – W ich historii nie znajdujemy żadnego uprzywilejowania, więcej: skondensowanie tego, co trudne, jest tam bardziej wyraźne, niż w życiu przeciętnej rodziny. Okoliczności towarzyszące poczęciu Jezusa, wewnętrzny dramat Józefa, wędrówka do Betlejem, poród Jezusa, bolesne dla Maryi proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu, życie na emigracji, w tułaczce i niepewności, powrót do Galilei, monotonia codzienności w małym Nazarecie – to tylko część tego dramatu – mówił abp Galbas.
Jak dodawał, uderzała jednak pobożność Józefa i Maryi, czyli życie w zgodzie z Bożym prawem. – Ich religijność nie była czymś sztucznym, lecz wypływała z wiary, z autentycznego przekonania, że wiara w Boga jest fundamentem ich wspólnego życia – podkreślił metropolita warszawski.
Czy tak jest także w życiu naszych rodzin? – pytał abp Galbas. – Czy nasze postępowanie jest zgodne z wolą Boga, czy postępujemy tak, jak nas do tego pobudza Ewangelia? – dodawał, podkreślając, że jednym z wymiarów konsekwentnego budowania relacji z Bogiem przez rodzinę jest codzienna modlitwa, najlepiej wspólna, a jeśli to niemożliwe, przynajmniej wzajemna. „Jeśli człowiek przestaje się modlić, umiera nie Bóg, ale umiera człowiek, mawiał Dag Hammarskjöld, wielki Sekretarz Generalny ONZ, a jeśli rodzina przestaje się modlić, umiera nie Bóg, ale umiera rodzina” – zacytował abp Galbas.
Dziękował też rodzinom za to, że są dla Kościoła pięknym przykładem pobożnego życia, a rodzicom – że dbają o katechezę dzieci, sami są dla dzieci katechetami i „chcą, aby dzieci katechezę otrzymywały także w szkole, do czego mają prawo”. – Na utrzymanie bowiem szkoły składają się także poprzez płacone podatki – przypomniał.
Przechodząc do inaugurowanego dzisiaj w diecezjach całego świata Roku Świętego, związanego z jubileuszem 2025 lat od narodzenia Chrystusa, abp Galbas zaznaczył, że pierwszym celem tego Roku „nie jest pojechanie do Rzymu i przejście przez Święte Bramy, które papież otworzy w czterech bazylikach większych, choć jest to cenne i każdego, kto może, zachęcam, aby to uczynił”.
– Przede wszystkim chodzi nie o pojechanie, a o pojednanie, o przejście przez Bramę Miłosierdzia, którą jest Serce Chrystusa, źródło wszelkich łask i pociech – powiedział metropolita warszawski.
Arcybiskup przypomniał też, że Rok Jubileuszowy przeżywany będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. – Nadzieja to nie matka głupków, jak często obraźliwie się o niej mówi. Przeciwnie: jest matką mędrców i ludzi wytrwałych, siostrą wiary i miłości – wskazał. Dodał, że nadzieja – ta prawdziwa, która nie jest tanim optymizmem, ani naiwnym myśleniem, że jakoś to będzie – jest ważna, choć czasem w codzienności ludzie ją tracą, pogrążając się w kłotniach i uzależnieniach.
– Nadzieja mówi nam: nie rób tego. Nie rzucaj wszystkiego w diabły! Twoje życie ma sens. Wytrwaj. Wytrzymaj, nie dezerteruj. Poszukaj pomocy, ale nie dezerteruj. O taką nadzieję w tym Roku Nadziei się módlmy za pośrednictwem Maryi, Matki Nadziei i św. Józefa – zaapelował abp Galbas.
Abp Galbas ustanowił 20 grudnia kościoły jubileuszowe w archidiecezji warszawskiej, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny w Roku Jubileuszowym 2025. Zachęcił wszystkich diecezjan do częstego nawiedzania tych kościołów i do pobożnej tam modlitwy. Zaprosił też, aby w jubileuszowym kościele, jakim jest archikatedra, „nie żałować w tym roku czasu na modlitwę o nadzieję dla siebie, dla nas i dla całego świata”.
Obok ośmiu kościołów i sanktuariów na terenie lewobrzeżnej Warszawy (bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, Świątynia Opatrzności Bożej, Bazylika Świętego Krzyża), kościołami jubileuszowymi będą też sanktuaria pozawarszawskie: bazylika w Niepokalanowie, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim oraz Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego – tzw. Wieczernik na Mariankach w Górze Kalwarii.
Ponadto wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy również w siedmiu sanktuariach maryjnych znajdujących się na terenie Archidiecezji Warszawskiej.
Ich pełna lista znajduje się na stronach archidiecezji warszawskiej.
Kościołami jubileuszowymi będą te świątynie, które są wiodącymi ośrodkami duszpasterskimi w archidiecezji warszawskiej – wyjaśnia ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik arcybiskupa i archidiecezji warszawskiej. W czasie obchodów Roku Jubileuszowego 2025 mają one dodatkowe zadania: będą jeszcze bardziej otwarte dla wiernych, chcących modlić się, uzyskać odpust związany z Rokiem Jubileuszowym, a przede wszystkim będzie tam sprawowana w większym wymiarze posługa spowiedzi św., kluczowa przestrzeń dla doświadczenia przebaczenia i prawdziwej nadziei.
Abp Galbas zaapelował, aby kościoły jubileuszowe były oazami duchowości, gdzie „każdy może odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pojednania, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia”. Poprosił też, aby kapłani, szczególnie ci posługujący w kościołach jubileuszowych, ofiarnie służyli wiernym w sakramencie pokuty i pojednania.
Zgodnie z normami Penitencjarii Apostolskiej, w ramach Roku Jubileuszowego dar odpustu zupełnego dla siebie lub zmarłego mogą otrzymać wszyscy wierni, którzy spełnią określone warunki.
Będą m.in. trwać w stanie łaski uświęcającej oraz są wolni od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, po przystąpieniu w czasie Roku Jubileuszowego do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjęciu Komunii Świętej.
Ponadto, ofiarują swoją modlitwę zgodnie z intencjami Papieża, a także udadzą się na pielgrzymkę do dowolnego świętego miejsca jubileuszowego i wezmą udział w celebracji Mszy św. lub innym nabożeństwie liturgicznym.
Powinni też nawiedzić kościół jubileuszowy lub inne wyznaczone miejsce na chwilę adoracji eucharystycznej lub pobożne rozmyślanie oraz zakończą modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny.
Dar odpustu można uzyskać dwukrotnie w ciągu dnia, zachowując powyższe warunki, jednak z intencją ofiarowania drugiego odpustu za zmarłego, co wiąże się z przystąpieniem drugi raz tego samego dnia do Komunii Świętej.
Pełną treść homilii abp. Galbasa publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.