Abp Głódź: Módlmy się o pokój polskich serc w czasie pandemii!
09 kwietnia 2020 | 15:18 | mp / hsz | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
– Módlmy się wszyscy o pokój polskich serc jednoczący naszą narodową wspólnotę dotkniętą nieszczęściem epidemii – pisze abp Sławoj Leszek Głodź w swym Słowie do kapłanów i wiernych Archidiecezji Gdańskiej na Wielkanoc 2020 r. Przy okazji informuje, że ze względu na stan zdrowia po raz pierwszy nie będzie w tym roku uczestniczyć w liturgii Triduum w swej biskupiej katedrze w Oliwie.
Na początku swego orędzia abp Głódź zaznacza, że w tym roku Wielki Tydzień i uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego mają zupełnie inny, niż to było od wieków, gdyż ten święty czas, napotkał na swej drodze burzę wszechświatowej pandemii koronawirusa.
„Rozsadziła ona ład naszego życia, rozbudziła niepokój serc, zasiała niepewność jutra, przyniosła nieszczęście choroby, trudnej i podstępnej, a także obfite żniwo śmierci, zamroczyła perspektywę przyszłości, zmąciła stosunki pracy, wyeksponowała widmo nadciągających bytowych trudności, bezrobocia, gospodarczych klęsk” – konstatuje arcybiskup.
Wyjaśnia, że w ślad za Ojcem Świętym Franciszkiem, modlącym się 27 marca na opustoszałym placu Świętego Piotra o ustanie pandemii, prosimy: „Panie, nie zostawiaj nas na łasce burzy”, i każdego dnia na zakończenie Mszy świętej śpiewamy słowa błagalnych suplikacji: „Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny Zmiłuj się nad nami… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, Wybaw nas Panie!”
Pomimo tych wszystkich trudności oraz cierpień, pasterz Archidiecezji Gdańskiej przypomina, że „w wielkanocny trudny czas Roku Pańskiego 2020 mamy odnowić nasze zanurzenie w Chrystusie, w Jego śmierci i chwalebnym zmartwychwstaniu”.
Abp Głódź informuje, że „po raz pierwszy w czasie biskupiej posługi we wspólnocie Archidiecezji Gdańskiej nie jestem w czasie tych świętych dni w mej biskupiej katedrze w Gdańsku-Oliwie”, a tak się stało ze względu na opinię lekarzy związaną z postępującą chorobą. Wyjaśnia, że nie będzie sprawować liturgii Triduum Sacrum. „Moja nieobecność to rezultat decyzji lekarzy – więcej nakazu – motywowanego stanem mojego zdrowie. Decyzja bolesna dla mnie i przykra, której przecież muszę się poddać z racji na wiek i na onkologiczną chorobę, po całkowitej resekcji żołądka przed pięciu laty” – informuje metropolita gdański.Przy tej okazji zapewnia całą wspólnotę Archidiecezji o swej duchowej bliskości, o modlitwie i braterstwie ze wszystkimi: z braćmi w biskupstwie, z kapłanami i z osobami życia konsekrowanego oraz ze wszystkimi Wiernymi. Dziękuje wszystkim kapłanom Archidiecezji Gdańskiej za posługę w obecnych, „nadzwyczajnie trudnych warunkach, za pomoc wobec samotnych, chorych, przechodzących kwarantannę, przytłoczonych ciężarem wieku, ubogich i zagrożonych wykluczeniem”. Podkreśla znaczenie pomocy oferowanej przez gdańską Caritas.
Słowa podziękowania i podziwu abp Głódź kieruje również do służby zdrowia jak i wszystkich władz zaangażowanych w walkę z pandemią „poczynając od najwyższych władz Rzeczypospolitej podejmujących decyzje o strategicznym wymiarze, dotyczące nas wszystkich; poprzez struktury państwa, służby mundurowe, Wojsko, Policję, Straż Graniczną, instytucje niosące pomoc”. Podkreśla, że szczególne uznanie i wdzięczność należy się Ministerstwu Zdrowia za „roztropne i odważne decyzje”.
Zauważa z nadzieją, że w tym trudnym czasie daje o sobie znać „Polska solidarna, współczująca, pomocna i ofiarna, zawiązująca nadwyrężone, a czasem doszczętnie pozrywane politycznymi podziałami społeczne więzy”.
Pełny tekst Słowa Metropolity Gdańskiego dostępny jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.