Abp Hollerich: Kościół nie może unikać odpowiedzialności politycznej
15 marca 2019 | 13:13 | tom (KAI) | Bruksela Ⓒ Ⓟ
Kościół nie może uchylać się od odpowiedzialności politycznej – podkreślił arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W rozmowie z Vatican News, odnosząc się do zaplanowanych na koniec maja wyborów do Parlamentu Europejskiego, zwrócił uwagę na głęboki kryzys „projektu europejskiego”: nasilają się nacjonalizm i tendencje antydemokratyczne, poszczególne kraje wymykają się spod kontroli, wzrasta nienawiść i ksenofobia.
Odpowiedzialnymi za ten stan rzeczy arcybiskup uznaje zarówno polityków, jak i biskupów. „Przecież to do nich należy wyjaśnianie ludziom, że projekt europejski rzeczywiście promuje dobrobyt jednostki. Jest to prawda, która oczywiście nie dotarła jeszcze do wszystkich. Pójście do wyborów jest demokratycznym obowiązkiem wszystkich, a zwłaszcza chrześcijan” – podkreślił rozmówca portalu. „Jako chrześcijanin musisz wziąć swoją odpowiedzialność w świecie polityki. Młodzież jako teraźniejszość Kościoła wydaje się nieodpowiedzialna, gdyż nie biorąc udziału w wyborach wycofuje się z udziału kształtowania przyszłości” – dodał.
Według przewodniczącego COMECE kształtowanie przyszłości jest jeszcze trudniejsze ze względu na nadmierny polityczno-techniczny dyskurs w Unii Europejskiej. „Potrzebujemy dialogu, w którym bierzemy pod uwagę wszystkich ludzi, wszystkie państwa, wszystkie narody UE” – podkreślił abp Hollerich. Zwrócił uwagę, że brexit, po którym Unia Europejska straci Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną, pokazuje, że do tej pory tak nie było. „Teraz nadszedł czas na środki zaradcze. Dialog musi się zmienić tak, aby wszyscy znaleźli się na pokładzie, aby inni nie wpadli na pomysł opuszczenia UE” – powiedział hierarcha.
Jego zdaniem obecna sytuacja wymaga wspierania dialogu, ponieważ funkcjonujące dziś struktury zbyt ułatwiają wygrywanie wyborów ugrupowaniom nacjonalistycznym. „Mamy braki, z których korzystają inne ruchy. To musi się zmienić” – podkreślił arcybiskup Luksemburga.
Przyznał, że w sprawie brexitu biskupi UE nie wypracowali wspólnego stanowiska. Wyraził nadzieję, że wspólnie z przedstawicielami konferencji episkopatów dotkniętych brexitem uda się osiągnąć konsensus. „Musimy ćwiczyć się w słuchaniu i rozumieniu drugiego” – zaznaczył abp Hollerich.
Za mało prawdopodobne uznał, aby przypadki seksualnego wykorzystywania małoletnich w Kościele były przedmiotem obrad COMECE, ponieważ organizacja ta ma „charakter nie duszpasterski, ale bardziej społeczno-polityczny”. „Oczywiście biskupi muszą zapewnić, aby ludzie, zwłaszcza dzieci i młodzież, odzyskały zaufanie do Kościoła” – powiedział przewodniczący COMECE.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.