Abp Hoser: lasy są szkołą mądrości życiowej dla człowieka
08 maja 2014 | 16:50 | eł Ⓒ Ⓟ
O tym, że lasy mogą być szkołą mądrości dla człowieka przekonywał w Siedlcach abp Henryk Hoser. Biskup diecezji warszawsko–praskiej przewodniczył 8 maja w katedrze siedleckiej uroczystej Mszy św. odprawionej w ramach regionalnych obchodów jubileuszu 90–lecia Lasów Państwowych.
Na uroczystości zgromadzili się leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Mszę św. współkoncelebrował administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk.
Na początku Eucharystii został odczytany specjalny List od metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Zwrócił w nim uwagę na ogromne zasługi leśników służących ofiarnie dobru wspólnemu, jakim są lasy.
W homilii biskup warszawsko–praski zauważył, że 90. rocznica Lasów Państwowych oznacza, iż odradzająca się Polska uznała dar Boży, jakim są lasy, za skarb narodowy. Zaznaczył, że obecnie lasy też należą do skarbu państwa, ale przede wszystkim są skarbem dla nas wszystkich i jednocześnie szkołą mądrości życiowej dla człowieka.
Zdaniem abp. Hosera lasy są modelem, którym możemy się kierować. W pierwszej kolejności wymienił model życia społecznego. – Lasy, a zwłaszcza lasy zrównoważone, a takimi były i są do dzisiaj lasy dziewicze, których jest coraz mniej, odznaczały się równowagą środowiskową, która była samoregulowana. To dopiero postęp techniczny i ingerencja człowieka zaburzył tę równowagę. – mówił. Wyjaśnił, że dla nas, ludzi żyjących w społeczeństwie ten model może być też dużo mówiący, ponieważ lasy stworzył Pan Bóg. – To życie, które od niego pochodzi i które jest harmonijne.
Przypomniał, że lasy były bardzo drogie świętemu Janowi Pawłowi II. Powołał się na fragmenty twórczości Karola Wojtyły, w których widać zauroczenie np. fenomenem drzewa. – Dla Ojca Świętego las to nie była tylko rzeczywistość przyrodnicza, ale jednocześnie duchowa. On tam odkrywał inspiracje, wielkość Stwórcy – dodał.
Dalej abp Hoser mówił o wielkiej wartości lasów, jako dobru wspólnym. – Dobro wspólne nie jest dobrem samo w sobie. Dobro wspólne jest racją istnienia nie tylko społecznego, ale także racją istnienia władzy publicznej. Nie ma dobrej władzy politycznej, która nie respektuje dobra wspólnego. Dobro wspólne jest przeznaczone dla wszystkich ludzi – wyjaśniał.
Na zakończenie życzył, aby lasy jako dobro wspólne były miejscem nie tylko naszego odpoczynku, ale także miejscem zachwytu i modlitwy.
Po Mszy św. już na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce odbyły się dalsze uroczystości związane z obchodami Jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych. Wydarzenie uświetnił koncert "Giganci Piosenki" w wykonaniu Marcina Sójki, Orkiestry Teatru Es i Tancerzy Teatru Tańca Caro Dance.
Natomiast 9 maja podczas Jarmarku Św. Stanisława w Siedlcach odbędzie się Regionalne Święto Lasu. Nadleśnictwo Siedlce zaprasza do odwiedzania stoisk edukacyjnych Lasów Państwowych, na wystawę edukacyjną, ścieżkę zmysłów i do drewnianego domku. Podczas Jarmarku odbędą się także zawody w piłowaniu drewna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.