Abp Jędraszewski do księży: bądźcie jak aniołowie
23 grudnia 2024 | 23:17 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
Jak nie cieszyć się z tego, że można odnieść do siebie słowa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, że jest się białym aniołem, który blaskiem swoich skrzydeł prowadzi innych – mówił abp Marek Jędraszewski do księży podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich doceniając całoroczną posługę kapłanów.
W czasie świątecznego spotkania z osobami konsekrowanymi abp Marek Jędraszewski nawiązał do barokowych obrazów Bożego Narodzenia, w których Caravaggio i Leandro Bassano w charakterystyczny sposób operowali światłem. Metropolita krakowski podkreślił, że postacie, które na dziełach sztuki znajdują się najbliżej Pana Jezusa, są najbardziej przez Niego rozświetlone. Za św. Łukaszem możne je nazwać „ludźmi Bożego upodobania”. I w tym duchu arcybiskup złożył świąteczne życzenia siostrom zakonnym.
– Niech na waszych twarzach, obliczach, sylwetkach to Boże upodobanie znajduje swój odblask – dostrzegany przez innych – mówił metropolita. – Przeżycia bliskości Pana Jezusa, który przychodzi do nas. Niech ogarnie swoim ciepłem, swoją światłością, po to, żeby tym światłem świecąc przyciągać innych do Tego, który tak nas umiłował, że stał się człowiekiem i ciągle chce nam błogosławić – składał życzenia abp Marek Jędraszewski.
– Niech tajemnica wcielenia mocno dotyka, porusza serce i nadaje nowy sens istnienia apostolskim troskom, codziennym zmaganiom, aby serce biło dla Boga i Jego spraw, a posługa była wiernym, godnym, odważnym wypełnianiem Jego woli, wciąż rozeznawanym dla dobra, dla zbawienia osobistego i tych, do których On posyła w archidiecezji, w Kościele – mówiła przedstawicielka osób konsekrowanych składając życzenia metropolicie, biskupom i księżom zapewniając o modlitwie, szczególnie w czasie Bożego Narodzenia.
Modlitwą Anioł Pański rozpoczęło się spotkanie opłatkowe dla księży. W imieniu prezbiterium Archidiecezji Krakowskiej kanclerz kurii metropolitalnej ks. Grzegorz Kotala złożył życzenia arcybiskupowi i biskupom pomocniczym. Zwrócił uwagę, że wydarzenie w Betlejem jest pierwowzorem najpiękniejszych powitań. Życzył, właśnie takich powitań, które nie wymagają pożegnań, bo są tak głębokie, tak szczere i stałe.
Abp Marek Jędraszewski przypomniał, że dokładnie 1500 lat temu papież Jan I polecił Dionizemu Mniejszemu ustalenie daty Bożego Narodzenia, aby była ona punktem odniesienia dla liczenia czasu ludzkości. Metropolita krakowski mówił o tym w kontekście zbliżającego się Roku Jubileuszowego, który papież Franciszek zainauguruje w Boże Narodzenie, a w Niedzielę Świętej Rodziny zostanie otwarty w każdej diecezji. Arcybiskup przypomniał także o najważniejszych wydarzeniach ubiegłego roku w Archidiecezji Krakowskiej – wymienił m.in. święcenia diakonatu i prezbiteratu, inaugurację procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć i beatyfikację ks. Michała Rapacza, krakowską pielgrzymkę na Jasną Górę i pielgrzymkę rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej a także Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny. Wspomniał także 27 kapłanów, którzy w tym roku zmarli.
Cytując „Kolędę” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odniósł słowa poety o aniołach do kapłanów, którzy posługują innym, by trafili do Pana Jezusa. – Za tym byciem białym aniołem oczywiście kryje się niemały trud, modlitwy i cierpienia, zmagań codziennych różnego rodzaju. (…) Ale jak nie cieszyć się z tego, że można odnieść do siebie słowa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, że jest się białym aniołem, który blaskiem swoich skrzydeł prowadzi innych. I tego księżom z całego serca życzę na te ostatnie już godziny Adwentu, na Święta Bożego Narodzenia i rozpoczynający się za kilka dni Rok Święty – Rok Jubileuszowy – mówił abp Marek Jędraszewski.
W czasie uroczystości metropolita wręczył także dyplomy kapłanom, których odznaczył godnością kanonika oraz przywilejem używania rokiety i mantoletu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.