Abp Jędraszewski: krzyż Chrystusa znakiem solidarności Boga z człowiekiem
26 maja 2022 | 11:02 | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, maj | Zakopane Ⓒ Ⓟ
– To co dziś przeżywamy, to doświadczenie mocy i mądrości Bożej, które dźwigają nas jako społeczeństwo i pokazują wielkim tego świata, że krzyż Chrystusa, będący najwyższym znakiem solidarności Boga z człowiekiem, tryumfuje, dając nam wszystkim nadzieję – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji Zjazdu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
W homilii metropolita wskazał, że w czytaniu z Dziejów Apostolskich przedstawiono głoszenie Ewangelii przez św. Pawła w Atenach. Mowa św. Pawła, który nauczał o Zmartwychwstaniu Zbawiciela, spotkała się z odrzuceniem a klęska, którą poniósł św. Paweł na ateńskim areopagu wzbudziła dystans chrześcijan pierwszych wieków do rozumu. Jak podkreślił metropolita krakowski, dzieje Europy stały się jednak dziejami dialogu między Atenami, czyli rozumem, a Jerozolimą, czyli Kościołem. Pomnikiem konieczności współdziałania rozumu i wiary jest encyklika św. Jana Pawła II „Fides et ratio”, w której papież stwierdzał, że wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy.
– Poznanie Boga prowadzi do poznania siebie. To w świetle Stwórcy człowiek odczytuje prawdę, że został stworzony na Jego obraz i podobieństwo, by kochać jak sam Chrystus – mówił abp Jędraszewski. Zaznaczył, że to z takiej miłości wyrasta solidarność, której niezwykłą treść nadał zryw „Solidarności”.
Abp Jędraszewski przypomniał kazanie Jana Pawła II wygłoszone 12 czerwca 1987 r. na gdańskiej Zaspie, oparte na zdaniu z listu św. Pawła do Galatów: „Jeden drugiego brzemiona noście”.
Arcybiskup podkreślił, że dziś słowa papieża i zdanie św. Pawła „Jeden drugiego brzemiona noście” można odczytać w nowym wymiarze. Horror wojenny miał złamać Ukraińców i dotknąć serc Polaków, którzy mieli przestraszyć się okrucieństwa i przemocy. Okazało się jednak, że solidarność jest większa niż przemoc i nienawiść. Impuls i przykład tej solidarności rozlał się na całym świecie, a o Polsce zaczęto znów mówić z szacunkiem i podziwem. Metropolita powiedział, że polska dusza zawsze pozostaje chrześcijańska. – To co dziś przeżywamy, to doświadczenie mocy i mądrości Bożej, które dźwigają nas jako społeczeństwo i pokazują wielkim tego świata, że krzyż Chrystusa, będący najwyższym znakiem solidarności Boga z człowiekiem, tryumfuje, dając nam wszystkim nadzieję – zauważył.
Zaznaczył, że członkowie NSZZ „Solidarność” także włączyli się w ten wieki zryw, na przekór okrucieństwu, terrorowi, obojętności i cynizmowi. – To, co staje się i jest treścią naszych polskich doświadczeń ostatnich miesięcy i tygodni, pozwala nam z nadzieją patrzeć w przyszłości i z wielką pokorą prosić Chrystusa-Pana dziejów i historii, by nas nieustannie swą mądrością ubogacał i obdarzał swą mocą – stwierdził.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.