Abp Migliore w Elblągu: Maryja jest wzorem dojrzałości ludzkiej i głębokiej kontemplacji
24 sierpnia 2012 | 16:55 | awo Ⓒ Ⓟ
Maryja jest wzorem dojrzałości ludzkiej i głębokiej kontemplacji – podkreślił nuncjusz apostolski w Polsce 24 sierpnia w Elblągu. Nawiązując do Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej, zachęcał, by za przykładem Matki Bożej zauważać słabe punkty po to, by interweniować oraz modlić się w sprawach wymagających uzdrawiającego działania. Przed katedrą pw. św. Mikołaja abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy św. z okazji 20. rocznicy utworzenia diecezji elbląskiej oraz zakończenia peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Abp Migliore wyjaśnił, że kontemplacyjna postawa Maryi polega na tym, iż widzi się całość, ma się kompleksowe spojrzenie na całą wspólnotę, na Kościół, na społeczeństwo. – A to pozwala na zauważenie zbliżających się trudnych momentów, delikatnych spraw, które trzeba podjąć. A jeśli się je widzi, to można z powodzeniem interweniować i im dyskretnie zapobiec – dodał.
Zdaniem nuncjusza apostolskiego w Polsce, charyzmatem Maryi w Kanie Galilejskiej, jak i każdej wspólnoty diecezjalnej jest „kompleksowe spojrzenie na całe ciało Kościoła, na całe społeczności świeckie, a to czyni ją wyczuloną na dostrzeżenie słabych punktów: kruchości ludzkich postaw, biedy, podziałów, dyskryminacji”. – To czyni ją gotową do interweniowania przez zasygnalizowanie tych braków, komu trzeba; kto ma obowiązek zainterweniować i uzdrowić sytuacje – mówił. Zwrócił też uwagę, że „taką interwencją u naszego Pana jest nasza modlitwa w tych wszystkich sprawach, które wymagają jego uzdrawiającego działania”.
Abp Migliore powiedział też, że „podobnie jak Maryja w Kanie Galilejskiej, tak struktury i wierni wspólnoty diecezjalnej pomagają Kościołowi i światu w odkrywaniu tego, czego brakuje do pełni życia”. Podkreślił w tym znaczenie „całkowitego zaufania do Jezusa, który jest obecny i działa w Kościele i w świecie”.
Watykański dyplomata nawiązując do zakończenia peregrynacji obrazu Matki Bożej w diecezji elbląskiej powiedział, że jest ona „zewnętrznym, widzialnym znakiem duchowej pielgrzymki wiary, jaką przebywa każdy wierzący”. Jest też – jak dodał – widocznym znakiem wspólnotowej drogi wiary, jaką przebywa Kościół.
Uroczysta Eucharystia z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przed katedrą św. Mikołaja w Elblągu rozpoczęła się śpiewem hymnu Bogurodzica. W celebrze uczestniczą m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, emerytowany metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski.
Biskup elbląski Jan Styrna witając zebranych powiedział, że po trwającej 5 miesięcy peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach chce dziś zawierzyć Maryi diecezję elbląską.
Z kolei prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk zwrócił uwagę, że taka chwila w Elblągu zdarza się raz na 26 lat, gdyż właśnie tyle lat minęło od poprzedniej peregrynacji jasnogórskiego obrazu w tym mieście.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.