Abp Popowicz: życzę wam, abyście na nowo odkryli obecność Pana Boga w swoim życiu
06 stycznia 2025 | 21:24 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
W tym świętym, wielkim dniu Objawienia Pańskiego życzę wam wszystkim, abyście na nowo odkryli obecność Pana Boga w swoim życiu – mówił abp Eugeniusz Popowicz podczas uroczystości Jordanu (Objawienia Pańskiego) w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu. Po Mszy św. uczestnicy udali się nad San, gdzie miał miejsce obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody. Zgodnie z tradycją w wydarzeniu wzięli udział również wierni i kapłani rzymskokatoliccy, m.in. przemyski biskup pomocniczy Krzysztof Chudzio.
Choć Kościół rzymskokatolicki i greckokatolicki obchodzą dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, święta te mają nieco inny charakter. W Kościele łacińskim nazywa się ono potocznie świętem Trzech Króli, ponieważ wspomina objawienie Boga w osobie nowonarodzonego Jezusa poganom w osobach mędrców, którzy przybyli do Betlejem. Z kolei Kościoły wschodnie wspominają w tej uroczystości chrzest Jezusa w Jordanie (stąd potoczna nazwa – Jordan).
W homilii metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego stwierdził, że prawdopodobnie większość mieszkańców Betlejem – a tym bardziej Izraela, czy ówczesnego świata – nawet nie zwróciła uwagi na wydarzenie, jakim było Boże Narodzenie. – Wszyscy nadal zajmowali się swoimi sprawami, myśląc o codziennych problemach. Może tylko uczeni w dalszym ciągu zgłębiali kwestię, gdzie i kiedy przyjdzie Mesjasz – powiedział.
Dopiero w chwili chrztu w Jordanie – jak mówił kaznodzieja – „widzimy pełnię Objawienia Bożego”. Jak zauważył, „scena chrztu Jezusa Chrystusa w Jordanie wraz z objawieniem Trójcy Świętej wkroczyła bardzo głęboko w duchowość i liturgię Kościoła wschodniego”
Wyjaśniał, że zewnętrznym symbolem wiary w obecność Trójcy Świętej, jest potrójne zanurzenie w wodzie zapalonych trójramiennych świeczników w obrzędzie Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody.
Abp Popowicz zauważył, że od chrztu „Jezus rozpoczyna otwartą misję głoszenia Królestwa Bożego, do której zaprasza wszystkich”. Podkreślił, że każdy ochrzczony stał się uczniem Jezusa Chrystusa, ale czy dzisiaj każdy z nas przestrzega wszystkich nauk Jezusa Chrystusa?
– Niestety, patrząc na nasze środowisko i cały świat chrześcijański, możemy stwierdzić, że wielu z nas przez grzech osobisty zamknęło drzwi do Królestwa Bożego. Podobnie, gdy spojrzymy na niektóre narody, które ustami swoich przywódców deklarują, że są obrońcami wartości chrześcijańskich w zdegradowanym świecie, a jednocześnie niszczą życie Ukraińców i innych narodów siłami swojej armii, mamy wątpliwości co do wierności nauce Chrystusa – mówił.
Metropolita przemysko-warszawski zachęcał, aby korzystać z daru odpustów jubileuszowych, które można uzyskać w specjalnie wyznaczonych kościołach. Natomiast chorzy mogą uzyskać odpust w domu po spowiedzi i przyjęciu Komunii św. Do księży apelował, aby zainteresowali się losem swoich chorych parafian, którzy nie mogą dotrzeć do świątyń jubileuszowych, „aby i dla nich otworzyły się drzwi miłosierdzia Bożego”.
Hierarcha przypomniał, że po uroczystości Jordanu, księża tradycyjnie odwiedzają parafian z wizytą duszpasterską zwaną kolędą. Zaznaczył przy tym, że kapłan nie przychodzi kolędować, ale pobłogosławić dom i mieszkańców, a jego przyjęcie jest dowodem dojrzałości chrześcijańskiej i pragnienia otrzymania łask Bożych. – Dlatego proszę, nie zamykajcie drzwi przed księdzem, ale zadbajcie o to, aby łaska Boża spłynęła także na wasz dom rodzinny, poprzez uświęcenie domu wodą jordańską – mówił.
– W tym świętym, wielkim dniu Objawienia Pańskiego życzę wam wszystkim, abyście na nowo odkryli obecność Pana Boga w swoim życiu i pielęgnowali łaskę chrztu, który otworzył nam drzwi do utraconego raju i z wiarą przyjęli błogosławieństwo wodą jordańską – powiedział na zakończenie homilii abp Popowicz.
Po Eucharystii wierni przeszli w procesji nad rzekę San na obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody. W czasie modlitwy kapłani poświęcili wodę poprzez zanurzenie w niej trzech trójramiennych świeczników, dotknięcie wody dłonią, skierowanie na nią tchnienia oraz poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża. Gestów tych dokonali wspólnie kapłani grecko- i rzymskokatoliccy. Potem wypuszczono trzy gołąbki symbolizujące obecność Ducha Świętego.
Na zakończenie obrzędu kapłani pokropili zebranych dopiero co poświęconą wodą. Po nabożeństwie wierni zabierają ją, aby pokropić nią swoich bliskich oraz domostwa. Woda przechowywana jest w domach do kolejnego Jordanu. Grekokatolicy wierzą, że ma ona właściwości lecznicze i nie ulega zepsuciu. Używają jej także kapłani.
Od września 2023 roku Kościół greckokatolicki w Polsce oraz na Ukrainie posługuje się nowym stylem, zgodnie z którym święta stałe są obchodzone według kalendarza gregoriańskiego, natomiast ruchome (np. Wielkanoc) – według kalendarza juliańskiego. Z tego względu Objawienie Pańskie obchodzone jest w tym samym terminie, co w Kościele łacińskim.
Kościół greckokatolicki pozostaje w łączności z papieżem i uznaje jego prymat. Oznacza to, że mimo różnic w liturgii, wierni obrządku rzymskokatolickiego mogą przystępować w cerkwiach greckokatolickich do sakramentów i na odwrót.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.