Abp S. Szewczuk złożył oficjalną wizytę w Patriarchacie Konstantynopolskim
26 października 2024 | 11:00 | kg | Stambuł Ⓒ Ⓟ
Arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk rozmawiał 25 października w Stambule z patriarchą konstantynopolskim Bartłomiejem. Omówiono bieżącą sytuację na Ukrainie i perspektywy ekumenicznego dialogu katolicko-prawosławnego. Obu zwierzchnikom kościelnym towarzyszyli: metropolita austriacki Arseniusz i bp Maksym ze strony Konstantynopola oraz o. Andrij Sołećkyj – kierownik Sekretariatu Głowy UKGK w Rzymie – z ramienia Kościoła greckokatolickiego.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) wyraził wdzięczność duchowemu zwierzchnikowi światowego prawosławia za umożliwienie tego spotkania i za aktywny dialog między obu Kościołami w ciągu ostatnich 10 lat. „Już po raz drugi mam zaszczyt złożyć oficjalną wizytę Waszej Świątobliwości i podziękować mu w imieniu wszystkich Ukraińców za błogosławieństwo i ojcowskie poparcie. Wasza Świątobliwość wielokrotnie mówił, że cieszy go rozwój naszego Kościoła, a my czujemy, jak nasz Kościół macierzysty wstawia się za nami” – powiedział gość z Kijowa. Podkreślił, że patriarcha Bartłomiej jest niezaprzeczalnym autorytetem moralnym dla Ukraińców, niezależnie od ich wyznania i religii.
Abp Szewczuk zwrócił uwagę na szczególne znaczenie postanowień niedawnego Synaksisu [spotkania biskupów] Patriarchatu Konstantynopolskiego, który obradował w dniach 1-3 września br. i na którym m.in. potępiono ideologię „ruskiego świata”. Mówca podziękował Bartłomiejowi za to, że „osobiście i z całym Patriarchatem stanął w obronie Ukrainy”.
Nawiązując do tych i wcześniejszych słów głowy UKGK gospodarz spotkania odparł: „Jakaż matka nie cieszy się ze swoich dzieci?” i ze swej strony podziękował swemu gościowi za uwagę, poświęconą synodalnym decyzjom Patriarchatu Ekumenicznego. Zaznaczył ponadto, iż „macierzysty Kościół konstantynopolski boleje nad swymi dziećmi na Ukrainie, które cierpią”.
W czasie rozmowy arcybiskup większy przedstawił patriarsze Orędzie Synodu Biskupiego UKGK na Ukrainie nt. wojny i sprawiedliwego pokoju w kontekście nowych ideologii, wyjaśniając genezę zabójczej ideologii „ruskiego świata” i jej zagrożenia dla świata chrześcijańskiego na szczeblu globalnym. Wskazał na „ludobójczy charakter tej ideologii, której zbrodniczość odczuwają na sobie miliony Ukraińców”.
Obie strony omówiły sytuację na Ukrainie, zwłaszcza posunięcia ustawodawcze państwa w zakresie obrony religijnego środowiska Ukrainy przed militaryzacją religii ze strony kraju-agresora.
Szczególną uwagę poświęcono stosunkom dwustronnym UKGK z Patriarchatem Konstantynopolskim. Obaj zwierzchnicy religijni zgodzili się co do potrzeby pogłębienia współpracy i dialogu ekumenicznego, zwłaszcza w kontekście przyszłorocznych obchodów 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego i zaplanowanego spotkania Franciszka z Bartłomiejem w Nicei. Będzie ono jednym z najważniejszych momentów uczczenia Roku Świętego w Kościele katolickim, do którego również UKGK przygotowuje szereg wydarzeń. Patriarcha zapewnił swego gościa, że modli się o „zwycięstwo narodu ukraińskiego” i poprosił go o przekazanie jego rodakom swego arcypasterskiego błogosławieństwa.
Na zakończenie obaj rozmówcy wymienili się podarunkami. Abp Szewczuk wręczył gospodarzowi spotkania cząstkę drona, strąconego nad jego patriarszą katedrą w Kijowie, książkę z przesłaniem Soboru Biskupiego UKGK nt. wojny na Ukrainie, zawierającą tłumaczenia tego dokumentu na sześć języków oraz książkę w języku polskim „Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!” autorstwa głowy UKGK z przedmową patriarchy Bartłomieja. Duchowy zwierzchnik światowego prawosławia ze swej strony podarował swemu gościowi wydawnictwo nt. Patriarchatu Ekumenicznego oraz wydanie elektroniczne z okazji 30-lecia swej posługi patriarszej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.