Abp Skworc do policjantów: Jesteście obrońcami bezbronnych ofiar przemocy
09 czerwca 2022 | 14:02 | asp/Radio eM | Katowice Ⓒ Ⓟ
Jesteście obrońcami bezbronnych ofiar przemocy – mówił w katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego.
Hierarcha w homilii przypomniał, że Policję Województwa Śląskiego utworzono na mocy rozporządzenia wojewody śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 roku. Był nim wówczas Józef Rymer. – W górnośląskiej ojcowiźnie ukochał Ojczyznę – Polskę na całe życie. Dlatego mocno angażował się w trakcie powstań śląskich i podczas plebiscytu. Był w tym okresie jednym z najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników Wojciecha Korfantego – wyjaśniał arcybiskup. Józef Rymer funkcję wojewody pełnił zaledwie kilka miesięcy, do swojej przedwczesnej śmierci. Zmarł 5 grudnia 1922 r.
Jak zauważył hierarcha, wyrazem tytanicznej pracy administracyjnej Józefa Rymera były decyzje służce budowaniu województwa śląskiego, w tym i ta o powołaniu Policji Województwa Śląskiego. Policja ta istniała aż do wybuchu II wojny światowej, jako organ bezpieczeństwa i porządku publicznego.
– Śląski epizod wojny obronnej 1939 roku dla funkcjonariuszy policji województwa śląskiego był czasem największej próby, czasem egzaminu z patriotyzmu, odwagi i wojskowej dyscypliny. Śląscy policjanci bronili mężnie, czasem zastępując żołnierzy, swojej ledwie okrzepłej Macierzy. Do legendy śląskiego września przeszły walki o hutę „Zygmunt”, „Łazarz” oraz kopalnie „Andaluzja”, „Michał” czy elektrownię „Chorzów”, w których to śląscy policjanci wykazali się wyjątkowym męstwem – mówił abp Skworc.
Po 17 września 1939 roku mundurowi podzielili los tysięcy Polaków wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego. Tysiące polskich policjantów, a wśród nich funkcjonariusze Policji Województwa Śląskiego, zostało bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD w Twerze, Miednoje i Katyniu.
Zwracając się do policjantów i policjantek, metropolita przywołał słowa „Roty ślubowania policjanta”: „…świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: „służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia… Ślubuję strzec honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej”.
Zauważył, że wielu funkcjonariuszy w przeszłości dało i dzisiaj również daje wymowne świadectwo wierności złożonej przysiędze, pieczętując ją nieraz ofiarą z własnego życia. – Nie tylko okres wojen i dziejowych burz ukazywał heroizm waszej służby. Niejednokrotnie równie trudna okazuje się codzienna wierność i troska o przestrzeganie prawa w czasach wolności, często nadużywanej i wykorzystywanej do działań bezprawnych czy poza prawnych – zaznaczył.
Przekonywał mundurowych, że ich służba ma głębokie znamiona troski o sprawiedliwość, zwłaszcza tę w wymiarze społecznym. – Jest nieustannym zabieganiem o bezpieczeństwo, praworządność i większe dobro, którego pragnie każdy człowiek. Niejednokrotnie musicie zmagać się z konkretnym złem, które zapuszcza swe korzenie w człowieku, niszcząc w nim Boży obraz. Jesteście obrońcami bezbronnych ofiar przemocy, pokrzywdzonych, tych, którzy nie mają dość siły i odwagi, aby upominać się o sprawiedliwość – podkreślił.
Zauważył, że ta misja jest trudna, po ludzku ciężka i obciążająca. – Dlatego potrzeba Wam siły, której źródłem nie jest człowiek, ale sam Bóg. Potrzeba Wam odwagi i wrażliwości, którą może wzbudzić tylko Ten, który sam będąc Bogiem i Człowiekiem doświadczył ludzkiego losu, przemocy i niesprawiedliwości. Potrzeba Wam nadziei, ożywianej Bożą mocą i pomocą, aby nie zwątpić, nie stracić sensu tej ważnej służby i aby samemu być odpornym na zło i pozostać człowiekiem honoru – wskazał.
Dziękował policjantom „za trud włożony w służbę człowiekowi, za pomoc świadczoną obywatelom na co dzień na służbie i poza nią; (…) za czuwanie nad bezpieczeństwem młodych, za współdziałanie ze szkołą i instytucjami charytatywnymi Kościoła, choćby w sprawie pomocy ukraińskim uchodźcom”.
Życzył funkcjonariuszom policji, aby Boża Opatrzność strzegła ich od złego. – Byście żyli w prawdzie i w prawdzie postępowali, byście stanowili jedno w pracy i w domu, by ostatecznie była w was jako fundament miłość Boga i człowieka, Ojczyzny i jej obywateli – dodał.
Obchody 100-lecia utworzenia Policji Województwa Śląskiego i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski rozpoczęły się przed południem na Placu Kwiatowym w Katowicach. Otwarto tam wystawę '»Pamiętaj, że nosisz mundur«. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia’, a także zaprezentowano okolicznościowy znaczek pocztowy. Potem obchody przeniosły się do katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc. Po liturgii świętowanie przeniosło się na teren komendy wojewódzkiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.