Media katolickie mają przede wszystkim głosić Dobrą Nowinę
04 stycznia 2019 | 02:10 | ks.sk / pz | Katowice Ⓒ Ⓟ
Podczas Eucharystii sprawowanej w kaplicy redakcji Instytutu Gość Media, metropolita katowicki zwrócił uwagę na zadanie jakie mają w świecie podjąć media katolickie. Głównie jest to głoszenie Dobrej Nowiny.
– Niezafałszowane wskazywanie na jedynego Zbawiciela Człowieka, głoszenie prawdy, że Bóg tak świat umiłował, że Syna swego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne – to podstawowa rola mediów katolickich, o której mówił abp Skworc.
Podkreślił, że misją tygodnika archidiecezji, jakim jest „Gość Niedzielny”, oraz wszystkich innych mediów lokalnego Kościoła, jest wskazywanie na Mesjasza. – To jest nasze osobiste i wspólnotowe, profetyczne zadanie jak i zadanie całego Kościoła, jego instytucji – dodał.
Nawiązując do postaci Jana Chrzciciela zauważył, że przede wszystkim należy proroka naśladować. Stać się „przezroczystym” na jego wzór. – Bardzo trudne zadanie: stać się przezroczystym, żeby już tylko Boga było widać, żeby ludzie, którzy dotąd nas słuchali, zwrócili się ku Prawdzie, jaką im zwiastujemy. Uniżyć się, umniejszyć, nawet zamilknąć, żeby Pan mógł mówić – powiedział podczas homilii.
Abp Skworc podkreślił, że media katolickie nie mogą upodobnić się do świeckich, „które za wszelką cenę próbują zatrzymać na sobie uwagę ludzi”. – Media katolickie (…) nie zapominając o świecie, o tym, jaki on aktualnie jest, są powołane do głoszenia prawdy, przede wszystkim do tego, że ona istnieje i że jest dostępna w Jezusie Chrystusie – powiedział.
Wskazał również, że zadaniem mediów katolickich jest poszukiwanie odpowiedzi na naprawdę ważne pytania ludzkości, „aby czytelnicy, widzowie, internauci poczuli, że sens istnieje, co więcej, że świat i życie mają sens, a nawet, że Sens stał się ciałem i zamieszkał między nami”.
Arcybiskup katowicki zauważył, że media katolickie są także po to, by „budować prawdziwie ludzką wspólnotę, opartą na bliskości, czułości, zrozumieniu i dialogu, na miłości”. – Kiedy inni gonią za sensacją, naszym zadaniem jest podążanie za rewelacją, za objawiającym się Bogiem i przekazywanie ludziom Jego Słowa, ostatniego, jakie wypowiedział w swoim Synu. Mamy to czynić jako „ochrzczeni Duchem Świętym” w mocy Ducha Bożego, Ducha Świętego, który zastąpił i spoczywał na Jezusie Chrystusie – mówił abp Skworc.
Oprócz redaktora naczelnego ks. Adama Pawlaszczyka, przy ołtarzu kaplicy pw. św. Jana Sarkandra w siedzibie Instytutu Gość Media modlili się także bp Marek Szkudło, ks. Jan Smolec, kanclerz katowickiej kurii, ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach, ks. Piotr Ryguła, oficjał Sądu Metropolitalnego w Katowicach oraz pracownicy „Gościa”.
Na początku roku metropolita katowicki tradycyjnie modli się z dziennikarzami „Gościa Niedzielnego”. Po wspólnej Eucharystii mają miejsce odwiedziny duszpasterskie w redakcji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.