Abp Szewczuk rozmawiał z przewodniczącym KEP
09 listopada 2024 | 21:05 | ugcc.ua, st | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Pojednanie ukraińsko-polskie i współpraca między obydwoma Kościołami to główne tematy rozmowy zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp. Światosława Szewczuka z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp. Tadeuszem Wojdą SAC.
9 listopada, podczas wizyty duszpasterskiej w Gdańsku abp Szewczuk przyjmując zaproszenie abp Wojdy spotkał się z arcybiskupem metropolitą gdańskim. W spotkaniu uczestniczył również biskup Arkadiusz Trochanowski, eparcha olsztyńsko-gdański UKGK. Omówiono rozwój współpracy między Konferencją Episkopatu Polski i UKGK, w szczególności między eparchiami UKGK działającymi w Polsce.
Zwierzchnik UKGK podziękował polskim katolikom za solidarność z Ukraińcami dotkniętymi wojną oraz za otwartą i szczerą postawę wobec ukraińskich uchodźców. „Pomimo politycznych spekulacji, polscy katolicy nie zmienili swojego stanowiska w sprawie ukraińskich uchodźców. Widzimy, że ta szczerość i otwartość trwa” – podkreślił arcybiskup większy kijowsko-halicki.
Rozmawiano również o wyzwaniach stojących przed Ukraińcami w Polsce, w szczególności przed ukraińskimi uchodźcami, oraz o perspektywach ich przyszłości. Biskup Trochanowski podzielił się z arcybiskupem Wojdą aktualną sytuacją i potrzebami eparchii olsztyńsko-gdańskiej UKGK i podziękował metropolicie gdańskiemu za wsparcie społeczności ukraińskiej, w szczególności za to, że wielu księży rzymskokatolickich udostępnia Ukraińcom swoje kościoły do odprawiania nabożeństw.
Strony omówiły również kwestię pojednania ukraińsko-polskiego. Abp Szewczuk przypomniał, że 7 lipca 2023 r. w Warszawie wraz z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, ówczesnym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, podpisali wspólny apel do narodów obu krajów, w którym potępili zbrodnie tragedii wołyńskiej i wezwali do pojednania. Arcybiskup Wojda zapewnił, że będzie działał na rzecz wzmocnienia tego procesu. Natomiast zwierzchnik UKGK zauważył, że na Ukrainie Kościół greckokatolicki pracuje nad zaangażowaniem innych ukraińskich Kościołów w ten proces, w szczególności w ramach Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych. Mówił także o niedawnym oświadczeniu Rady Chrześcijańskich Kościołów Ukrainy w sprawie właściwego upamiętnienia ofiar ukraińsko-polskiego konfliktu zbrojnego podczas II wojny światowej.
Strony zgodziły się kontynuować i pogłębiać współpracę między Konferencją Episkopatu Polski a Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim, w szczególności w kontekście działalności diecezji UKGK w Polsce.
Abp Szewczuk podziękował biskupom polskim za ich wizytę w Kijowie w maju 2022 roku. Według niego delegacja Konferencji Episkopatu Polski była pierwszą na świecie, która odwiedziła stolicę Ukrainy po wybuchu wojny na pełną skalę.
Zwierzchnik UKGK zaprosił arcybiskupa Wojdę do złożenia wizyty solidarnościowej na Ukrainie, na co przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski chętnie przystał.
Omówiono również plany obchodów 1000-lecia pierwszej koronacji królów polskich w Gnieźnie w 2025 roku. Abp Szewczuk zapewnił, że UKGK aktywnie włączy się w te obchody, które będą ważnym wydarzeniem dla współpracy między Kościołem polskim i ukraińskim, a także dla wzmocnienia relacji między obydwoma narodami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.