Abp Szewczuk: ukrzyżowany Zbawiciel mówi nam dzisiaj „Idę do grobu, abyś ty mógł zmartwychwstać”
04 maja 2024 | 04:00 | tom | Kijów Ⓒ Ⓟ
„Dzisiaj, zjednoczeni, odnajdując sens naszej wytrwałości i cierpienia, słyszymy od ukrzyżowanego i pogrzebanego Boga słowo nadziei: Ja umieram, abyście wy żyli! Tak mówią do nas bohaterowie, którzy oddali swoje życie za Ukrainę” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przewodniczył w Wielki Piątek w Patriarchalnym Soborze Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie Wielkim Nieszporom z wystawieniem płaszczenicy, rodzajem ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno.
W kazaniu, kontemplując ukrzyżowanego Zbawiciela, abp Szewczuk wspomniał chłopca, który stojąc w kościele na nabożeństwie pasyjnym, wskazał palcem na ukrzyżowanie i zapytał matkę, dlaczego? „Dzisiaj mamy wyjątkową okazję, aby zadać to samo pytanie naszej niebiańskiej Matce: Matko Boża, dlaczego?” – powiedział i dodał: „W odpowiedzi słyszymy dobrze znane słowa: `Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych. Głodnych syci dobrami, a bogaczy odprawia z niczym`”.
Abp Szewczuk zwrócił uwagę, że te słowa nabierają zupełnie innego znaczenia pod krzyżem. „Dziś Maryja mówi nam, że kiedy Chrystus umarł na krzyżu, dokonała się światowa rewolucja – wszystko zmieniło się na zawsze, nabrało innego znaczenia, zupełnie innych perspektyw” – wyjaśnił kaznodzieja.
„Dzisiaj widzimy Boga umierającego na krzyżu. Widzimy nieśmiertelnego, który stał się człowiekiem, który przyjął ciało Najświętszej Maryi Panny, aby móc cierpieć śmierć” – powiedział abp Szewczuk i dodał: „Krew pierwszego zamordowanego człowieka Abla, który wołał do Boga z ziemi, domagając się zemsty, zostaje przemieniona przez krew Zbawiciela w krew, która udziela przebaczenia”.
Zwierzchnik UKGK zaznaczył, że dziś słyszymy słowa Ewangelii, która mówi nam, że krew Jezusa Chrystusa oczyszcza nas z wszelkiego grzechu. Jezus ukrzyżowany na krzyżu woła: „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”
„W jaki sposób Bóg woła do siebie, że opuścił samego siebie? Jakie jest znaczenie tego wyrażenia?” – pytał arcybiskup i odpowiedział: „Syn Boży staje się głosem każdej samotnej i opuszczonej osoby, która woła o zbawienie do swojego Stwórcy. Chrystus, jakby na krzyżu, wyraża wołanie całej ludzkości do Boga. On, Syn Boży, zdaje się stać po stronie tych, którzy są odrzuceni i potępieni, dla których nie ma szans na zbawienie i ratunek. To właśnie w momencie śmierci Jezusa Chrystusa wszystko znajduje nadzieję”.
Arcybiskup dodał: „Ten, kto był potępiony i odrzucony, staje się zbawiony. Ten, kto był daleko od Boga, staje się tak blisko Boga. Ten, który został potępiony jako grzesznik, ukrzyżowany po prawej stronie, teraz słyszy od Chrystusa: `Dziś ze Mną będziesz w raju`. Dziś każdy, kto spodziewa się śmierci, otrzymuje nadzieję zmartwychwstania i życia”.
Zwierzchnik UKGK zwrócił uwagę, że „dzisiaj świętujemy, przeżywamy, wchodzimy w sakrament pogrzebu Jezusa Chrystusa w bardzo szczególnym momencie naszego narodu, kiedy Ukraina jest ukrzyżowana”. „Być może Ukraina woła dziś ustami niejednego poszukującego Boga: Boże, gdzie jesteś? Pod codziennym ostrzałem, w królestwie śmierci zasianym przez rosyjskiego agresora, wołamy: Boże, dlaczego mnie opuściłeś?” – powiedział abp Szewczuk.
Podkreślił: „Dziś otrzymujemy odpowiedź na sens naszych zmagań, bo widzimy, że to ukrzyżowany zwycięża. W Bogu umarli zmartwychwstają. Dziś poniżony otrzymuje chwałę, a zraniony chwałę w Królestwie Bożym”.
Na zakończenie zwierzchnik UKGK stwierdził: „`Idę do grobu, abyś ty zmartwychwstał` – mówi nam dziś nasz Boski, wzgardzony, ukrzyżowany Zbawiciel, wchodząc w chwałę Zmartwychwstania. Dlatego dzisiaj mówimy: uwielbiamy Cię, nasz Boże, uwielbiamy Twoją mękę, ukrzyżowanie i pogrzeb, pokaż nam Twoje Zmartwychwstanie trzeciego dnia”.
Ze zwierzchnikiem UKGK Nieszpory koncelebrowali biskupi pomocniczy: Josyf Milan i Andrij Chimjak i biskup kurialny Stepan Sus oraz kapłani archieparchii kijowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.