Abp Szewczuk: dziękujemy za wsparcie, jasne stanowisko i niezbędną pomoc dla Ukraińców
25 maja 2024 | 12:00 | tom | Monachium Ⓒ Ⓟ
Biskupi Stałego Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) spotkali się przedwczoraj z arcybiskupem Monachium i Frzyzyngi kard. Reinhardem Marxem. Spotkanie było okazją do podziękowania Kościołowi katolickiemu w Niemczech za wsparcie Ukrainy. „Dziękujemy za wsparcie, jasne stanowisko i niezbędną pomoc dla Ukraińców” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik UKGK.
Podczas spotkania z kard. Marxem biskupi UKGK rozmawiali o wojnie w Ukrainie i jej wpływie na działalność duszpasterską Kościoła. Mówiono również o wyzwaniach stojących przed Kościołem katolickim w Niemczech oraz obecną sytuację społeczno-polityczną w Unii Europejskiej i jej przyszłość.
Kard. Marx pozytywnie ocenił Orędzie Synodalne UKGK na temat wojny i sprawiedliwego pokoju w kontekście najnowszych ideologii, zauważając, że jest to „bardzo dobry tekst”. Abp Szewczuk podkreślił, że ukraińscy biskupi napisali je „nie jako obserwatorzy, ale z punktu widzenia ofiar wojny, które doświadczają bezpośredniej agresji”. Tekst orędzia przedstawia prawdziwe przyczyny wojny Rosji przeciwko Ukrainie i opowiada się za prawem do zbrojnej obrony narodu i państwa ukraińskiego.
Kard. Marx poruszył kwestię poszukiwania sposobów na znalezienie pokoju w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Z kolei biskupi UKGK wskazali na potrzebę oparcia odpowiedniego rozwiązania dyplomatycznego na zasadach prawa międzynarodowego. Podkreślili również znaczenie Globalnego Szczytu Pokoju, który odbędzie się w dniach 14-15 czerwca 2024 r. w Szwajcarii z inicjatywy Ukrainy. Kard. Marx wyraził swoje mocne poparcie dla Ukraińców zarówno podczas wojny, jak i po jej zakończeniu.
„Dziękuję za wsparcie, jasne stanowisko i wszelką niezbędną pomoc udzielaną Ukraińcom” – podziękował zwierzchnik UKGK. Z kolei bp Bohdan Dziurach, egzarcha apostolski w Niemczech i Skandynawii dodał, że nie tylko ludzie na Ukrainie, ale także wielu ukraińskich uchodźców, którzy pozostaną w Niemczech, będą potrzebować pomocy lokalnego Kościoła katolickiego w przyszłości. Kard. Marx zapewnił ich o swojej gotowości do wspierania ukraińskich uchodźców.
Odnosząc się do wyzwań stojących przed Kościołem katolickim w Niemczech, arcybiskup Monachium i Fryzyngi wskazał na kwestię nadużyć seksualnych i sekularyzację, dzieląc się swoim doświadczeniem w zakresie odpowiedzi Kościoła na te wyzwania.
Weigel: Polacy muszą przestać patrzeć na Jana Pawła II „wstecz” i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość
Na zakończenie biskupi UKGK wręczyli kard. Marxowi ikonę Jezusa Chrystusa wykonaną z pudełka po amunicji, która jest symbolem transformacyjnej posługi Kościoła w czasie wojny, oraz książkę w języku niemieckim o błogosławionym Peterze Vergunie.
Zwierzchnik UKGK podziękował arcybiskupowi Monachium i Fryzyngi za to, że trzy lata temu przyjął bp Dziuracha do wspólnoty biskupów regionu, demonstrując przyjaźń i otwartość wobec swoich współbraci. „Obserwując Konferencję Episkopatu Niemiec, widzimy, że jest eminencja jednym z tych biskupów, którzy naprawdę rozumieją, czym jest katolicki Kościół wschodni” – powiedział abp Szewczuk.
Biskupi Synodu Stałego podziękowali kard. Marxowi za jego wsparcie dla Ukrainy i zdecydowane potępienie rosyjskiej inwazji na pełną skalę. „Eminencja stał się potężnym i autorytatywnym głosem naszego narodu, którego agresor skazał na śmierć, i udowodniłeś, że jesteś prawdziwym przywódcą w tym trudnym czasie” – powiedział abp Szewczuk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.