Aby skończyła się przemoc – nowy kardynał o swojej misji
13 lipca 2023 | 02:00 | Paweł Kowalski SJ/vaticannews.va | Bogota Ⓒ Ⓟ
„Ta nominacja jest czystym miłosierdziem Boga” – powiedział kardynał nominat Luis José Rueda Aparicio, przewodniczący konferencji episkopatu Kolumbii. Swoją misję oddaje pod opiekę Matki Bożej Różańcowej, aby strzegła zarówno jego jak i cały naród kolumbijski. Kraj ten od ponad 20 lat pogrążony jest w krwawym konflikcie wewnętrznym, który przyniósł wiele ofiar.
„Nasz Ojciec Niebieski dobrze zna moje upadki i moją kruchość. Ale podniósł mnie przez swoje wieczne miłosierdzie. Proszę o Ducha Świętego, który oświeca moje życie, aby ta nominacja służyła temu, aby kompromis w Kolumbii nie był zagrożony. Niech wojna się skończy, niech przemoc się skończy, niech porwania się skończą, abyśmy byli w stanie pracować w jedności. Niech skończy się polaryzacja, abyśmy razem kroczyli w braterstwie, aby Kolumbia mogła każdego dnia odnaleźć nadzieję” – powiedział metropolita Bogoty, komentując swoją nominację.
Zaczęły się dziwne telefony, nic nie rozumiałem – jak abp Ryś dowiedział się o nominacji na kardynała?
Nominacja nowego kardynała to ważne wsparcie działań Kościoła, który w Kolumbii podejmuje się misji wprowadzania pokoju. Gdy w Watykanie papież Franciszek ogłaszał nazwiska nowych kardynałów, w Hawanie prezydent Gustavo Petro, razem z przywódcami Armii Wyzwolenia Narodowego, podpisał półroczne zawieszenie broni. Jest to jeden z pozytywnych elementów poszukiwania trwałego pokoju w państwie, gdzie cały czas trwają walki grup przestępczych, narkotykowych i sił państwowych.
Kościół jest aktywnym działaczem w drodze do pokoju. O. Rafael Castillo, zaangażowany w rozwiązywanie konfliktów komentując sytuację w państwie podkreśla, że „trwały pokój może przyjść tylko z dołu. Dialog z górą nie wystarczy. To złożona ścieżka. Ogólnym kontekstem musi być zatem sprawiedliwość naprawcza i społeczna oraz zwrócenie uwagi na inkubatory przemocy i niesprawiedliwości, takie jak handel narkotykami, nielegalne wydobycie, porwania i wymuszenia”. Podkreśla, że należy dążyć do tak zwanego „całkowitego pokoju” ze wszystkimi podmiotami, a poszukiwanie pokoju musi odbywać się również lokalnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.