Złoty jubileusz kapłaństwa ks. kardynała Stanisława Ryłki
01 kwietnia 2019 | 02:45 | rk | Andrychów Ⓒ Ⓟ
Kard. Stanisław Ryłko celebrował 31 marca złoty jubileusz swego kapłaństwa w rodzinnym Andrychowie. Wspólnie z hierarchą uroczystą liturgię w andrychowskim kościele pw. św. Macieja sprawowało kilkudziesięciu duchownych, m.in. księża z rocznika jubilata, kapłani z dekanatu andrychowskiego, wadowickiego i innych zakątków Podbeskidzia. We Mszy św. uczestniczyli liczni mieszkańcy ziemi wadowickiej.
„Wspólnota parafii św. Macieja ma szczególny tytuł do radości i dumy, bo to również w jej środowisku, pośród was, młody Stanisław przez pierwsze osiemnaście lat swego życia dojrzewał do odpowiedzialnej i twórczej służby w Kościele – najpierw w Kościele krakowskim, a następnie w Kościele powszechnym” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który wygłosił kazanie podczas jubileuszowych uroczystości.
Purpurat przypomniał, że kard. Ryłko jako sekretarz i prefekt Papieskiej Rady kierował ważnym sektorem życia Kościoła, będąc również bezpośrednio odpowiedzialny za kolejne Światowe Dni Młodzieży.
Przyznał, że razem jubilatem byli przy Ojcu Świętym w chwili jego odchodzenia do domu Ojca, 2 kwietnia 2005 roku. „Razem, również przy udziale m.in. kardynała Mariana Jaworskiego, uczestniczyliśmy w ostatniej Mszy św. odprawianej przy łóżku umierającego Papieża i zaopatrzeniu go wiatykiem na drogę do wieczności. Razem w chwili śmierci odśpiewaliśmy wspólnie Te Deumlaudamus. Dodam szczegół: to kardynał Stanisław w tej wyjątkowej chwili zatrzymał zegar w pokoju zmarłego św. Jana Pawła II na godzinie 21.37” – powiedział kardynał, zaznaczając, że Ojciec Święty Franciszek mianował Jubilata Archiprezbiterem Bazyliki Santa Maria Maggiore – Matki Bożej Większej, jednej z czterech papieskich Bazylik w Rzymie.
„Znajduje się w niej sławny obraz Matki Bożej Salus Populi Romani – Ocalenia Ludu Rzymskiego, przed którym modlił się często św. Jan Paweł II. Papieski sekretarz przywołał kardynalskie zawołanie dzisiejszego Jubilata – Lux mea Christus – „Chrystus moim światłem”, zaznaczając, że kryje się w nim klucz do zrozumienia jego kapłańskiego powołania” – zauważył, dziękują kard. Ryłce za jego postawę i służbę.
„Dziękuje ci twoja andrychowska parafia św. Macieja. Dziękują ci twoi bliscy, przyjaciele i wszyscy, których ubogaciłeś na drodze kapłańskiej i pasterskiej służby. Osobiście dziękuję ci za przyjaźń, a także – i to w sposób szczególny – dziękuję za wielką pomoc w organizacji Światowego Dnia Młodzieży 2016 w Krakowie” – dodał.
W uroczystościach udział wzięli m.in. ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel oraz bp senior Tadeusz Rakoczy.
Stanisław Ryłko urodził się 4 lipca 1945 r. w Andrychowie. W tutejszym kościele pw. św. Macieja został ochrzczony, tu też przystąpił do Pierwszej Komunii św. i przyjął sakrament bierzmowania. W podbeskidzkiej miejscowości przyszły kardynał rozpoczął także swoją edukację. Ukończył tu szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące.
Święcenia kapłańskie otrzymał 30 marca 1969 r. z rąk kard. Karola Wojtyły. Po dwóch latach pracy w duszpasterstwie parafialnym kontynuował studia, uzyskując na ówczesnym Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie licencjat z teologii moralnej, a później doktorat na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Po powrocie do Krakowa został wicerektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Równocześnie wykładał teologię praktyczną i socjologię religii w tamtejszej Papieskiej Akademii Teologicznej. Był też sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.
W swych publikacjach zajmował się szczególnie religijnością ludową oraz rolą małych wspólnot i ruchów kościelnych w życiu Kościoła. W 1987 r. abp Ryłko został powołany do Rzymu, gdzie objął stanowisko kierownika sekcji młodzieżowej w Papieskiej Radzie ds. Świeckich. Pełniąc tę funkcję, koordynował zorganizowanie Światowych Dni Młodzieży w Santiago de Compostela w 1988 r. i w Częstochowie w r. 1991. Od 1992 r. pracował w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
W grudniu 1995 r. Jan Paweł II wyniósł ks. Ryłkę do godności biskupiej i mianował sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich. 6 stycznia 1996 r. udzielił mu sakry biskupiej, zaś w 2003 r. mianował arcybiskupem i przewodniczącym wspomnianej Rady. 2007 roku został podniesiony do godności kardynała.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.