„Anioł Auschwitz” – s. Angela Autsch coraz bliżej beatyfikacji
23 maja 2018 | 06:21 | tom (KAI) / mip | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek polecił Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ogłoszenie heroiczności cnót służebnicy Bożej siostry Angeli Marii Cecylii Autsch, niemieckiej zakonnicy ze zgromadzenia Trynitarek Z Walencji, która zginęła w 1944 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenu. Przez współwięźnów nazywana była „Aniołem Auschwitz”.
Urodziła się 26 marca 1900 r w Röllecken w Westfalii jako Maria Cäcilia Autsch. W 1933 r. wstąpiła do zgromadzenia Trynitarek z Walencji w klasztorze w Mötz w Tyrolu. Przybrała imię Angeli Marii od Najświętszego Serca Jezusowego. Po aneksji Austrii przez nazistowskie Niemcy w 1938 r. została poddana ostrym represjom. Reprezentując chorą przełożoną sprzeciwiła się próbom wywłaszczenia klasztoru, a Hitlera nazywała „plagą Europy”.
To był wystarczający powód dla nazistów by ją aresztować 12 sierpnia 1940 r. za „obrazę führera” i „działania przeciwko siłom zbrojnym”. Była jedną z pierwszych sióstr zakonnych, które znalazły się w kobiecym obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. W 1942 r. została przewieziona do obozu zagłady w Auschwitz.
Mimo nieludzkich warunków siostra Angela starała się, aby jej „wiara i zakonna duchowość stała się rzeczywistością wyzwalającej miłości„. Ryzykując życiem, wykorzystywała swoją pracę w obozowym szpitalu, aby potajemnie rozprowadzać lekarstwa wśród najbardziej potrzebujących. Później będąc odpowiedzialną za podział racji żywnościowych i pralnię starała się chronić bezbronne kobiety od największych upokorzeń, zapewniając im wodę, mydło i czyste ubrania.
Siostra Angela zmarła na atak serca 23 grudnia 1944 r. Jej ciało spalono w krematorium w Auschwitz. Ocaleni nazwali ją „Aniołem Auschwitz”, dzięki któremu „pośród strasznej nędzy wyrosła wyspa czułości i przyjaźni”.
Jej proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym prowadzony przez archidiecezję wiedeńską rozpoczął się w 1990 r., a zakończył w 1996 r. Akta procesowe zostały przesłane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.