Apostolstwo Dobrej Śmierci u św. Mikołaja w Pierśćcu
30 listopada 2024 | 20:12 | rk | Pierściec Ⓒ Ⓟ
Członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) z diecezji bielsko-żywieckiej oraz różnych zakątków Śląska, a także z Czech uczestniczyli 30 listopada br. w 22. Regionalnym Dniu Skupienia w sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim. Setki pielgrzymów z różnych wspólnot modlitewnych wzięły udział w modlitwie różańcowej i Mszy św. Po raz kolejny wręczono nagrody św. Mikołaja dla osób zasłużonych dla szerzenia idei ADŚ. Szczególne słowa podziękowania usłyszała Lidia Greń-Wajdzik, która przez wiele lat była zelatorem diecezjalnym ADŚ.
Eucharystii przewodniczył dyrektor krajowy ADŚ, ks. Grzegorz Górnik MSF z Klasztornej Górki. W kazaniu ks. Adrian Piecuch MSF podzielił się refleksją na temat apostolstwa oraz pracy z młodzieżą. Posłużył się metaforyczną opowieścią o krainie, gdzie panuje szarość i deszcz, a jedynym wyróżniającym się elementem jest stary człowiek z żółtym parasolem, który wprowadza kolor, nadzieję i radość w tę monotonną rzeczywistość.
„W naszym życiu duchowym takim żółtym parasolem jest krzyż Jezusa Chrystusa. To krzyż przypomina nam, że jest ktoś, kto nas kocha, kto oddał za nas życie. To znak nadziei, który przemienia szarość naszego życia w coś pięknego i pełnego sensu” – wyjaśnił.
Kaznodzieja podzielił się też osobistą historią o swojej babci, jej zmaganiach z wiarą i chorobą, a także o nadziei, którą niesie chrześcijańska wiara w życie wieczne. Na koniec wezwał do odważnego podążania za Jezusem i czerpania z Jego miłości siły w trudnych momentach życia.
Kapituła powołana przez Apostolstwo Dobrej Śmierci przyznała po raz 17. honorowe nagrody św. Mikołaja osobom szczególnie zasłużonym dla szerzenia idei ADŚ. W gronie tegorocznych laureatów znalazły się zelatorki ADŚ.
Cztery osoby zostały uhonorowane drewnianymi statuetkami św. Mikołaja za ich szczególną działalność w ramach Apostolstwa Dobrej Śmierci oraz zaangażowanie w życie duchowe swoich parafii i wspólnot: ks. Grzegorz Górnik MSF za 10-letnią posługę jako dyrektor krajowy ADŚ, Kazimiera Miła – zelatorka z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Hażlachu, Teresa Pindel – zelatorka z parafii św. Jadwigi Królowej w Przyborowie i Urszula Martynkowa – zelatorka z parafii Bożego Ciała w Jabłonkowie na Zaolziu.
Specjalne podziękowania od bielsko-żywieckiego moderatora ADŚ ks. Marcina Wróbla otrzymała Lidia Greń-Wajdzik, która z powodu choroby poprosiła biskupa o odwołanie jej z pełnionej przez ponad dwie dekady funkcji zelatora diecezjalnego Apostolstwa Dobrej Śmierci. Ks. Wróbel wspomniał liczne działania modlitewne i charytatywne, w jakie przez lata zainicjowała Lidia Wajdzik, wyraził podziw dla jej postawy i ewangelizacyjnego zaangażowania.
Lidia Greń-Wajdzik wyznała, że jest wzruszona. „Kiedy patrzę na ten tłum, który gromadził się tu przez 22 lata, zawsze przed figurą św. Mikołaja, wspominam nasze wspólne chwile, gdy upraszaliśmy różne cuda i łaski. Dzisiaj chciałabym podziękować Bogu w Trójcy Jedynemu za to, że powołał mnie, by zajmować się wspólnotą Apostolstwa Dobrej Śmierci i ją rozszerzać” – podkreśliła i wskazała, jak bardzo ważna jest wspólna modlitwa, która dociera do Boga.
Pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie do św. Mikołaja z uczczeniem jego relikwii.
Apostolstwo Dobrej Śmierci działa w około 80 parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. ADŚ pielgrzymuje do Pierśćca oraz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie.
Główna siedziba ADŚ znajduje się w Tinchebray we Francji. 30 maja 1987 r. w najstarszym sanktuarium maryjnym w Górce Klasztornej kard. Józef Glemp oficjalnie zatwierdził polską filię stowarzyszenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.