Archidiecezja gnieźnieńska: organizacje pożytku publicznego czekają na „1 procent”
26 stycznia 2010 | 17:00 | bgk Ⓒ Ⓟ
W archidiecezji gnieźnieńskiej działa blisko 50 organizacji pożytku publicznego. Kilka z nich to instytucje kościelne lub blisko związane z Kościołem. Wszystkie liczą, że pieniądze pozyskane z „1 procenta” będą nie mniejsze niż w ub. roku.
„To nie filantropia. 1 procent nie jest darowizną, lecz swoistym testem demokracji. Każdy podatnik może samodzielnie zdecydować, do kogo trafi 1 procent jego podatku dochodowego, który należny jest państwu” – tak do przekazania części należnego podatku zachęca wągrowieckie Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa. Organizacja prowadzi w Wągrowcu jadłodajnię dla ubogich i noclegownię dla bezdomnych. Jej czołową placówką jest jednak Hospicjum Miłosiernego Samarytanina, które należy do najlepszych zakładów paliatywnych w Polsce.
Hospicjum działa od pięciu lat i powstało z inicjatywy ks. kan. Andrzeja Rygielskiego – proboszcza wągrowieckiej parafii św. Wojciecha. Od początku działalności przyjęło blisko 1600 osób terminalnie chorych. Pomoc i wsparcie uzyskali w nim także pacjenci wymagający opieki stałej, a także najbliżsi chorych. Placówka prowadzi także hospicjum domowe opiekujące się chorymi, którzy nie wymagają hospitalizacji lub oczekują na przyjęcie do hospicjum stacjonarnego.
W ub. roku na konto stowarzyszenia prowadzącego Hospicjum Miłosiernego Samarytanina wpłynęło ponad 150 tys. zł z „1 procenta”. W sumie placówkę wsparło w ten sposób 3200 podatników. Zarząd stowarzyszenia oraz pracownicy hospicjum liczą, że w tym roku kwota będzie podobna, a może większa. Pieniądze na pewno się przydadzą, bo hospicjum będzie się rozbudowywać.
Podobną sumę z „1 procenta” pozyskała także Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Na jej konto wpłynęło nieco ponad 157 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostały na działalność organizacji oraz dziewięciu prowadzonych przez nią placówek, wsparcie Parafialnych Zespołów Caritas oraz pomoc dla osób indywidualnych.
„Dzięki ofiarności i zrozumieniu naszych darczyńców, wolontariusze i pracownicy Caritas mogą każdego dnia pomagać bezpośrednio ponad 550 osobom” – mówki ks. Krzysztof Woźniak, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Apeluje również o przekazywanie 1 procenta na rzecz organizacji, które niosą pomoc potrzebującym.
„Może się wydawać, że ten nasz 1 procent to niewielka, wręcz znikoma kwota. Jednak zsumowany z tysiącami, dziesiątkami tysięcy podobnych daje wręcz imponujące sumy. Organizacje pożytku publicznego bardzo na te pieniądze liczą. Pamiętajmy, że wypełniając tych kilka rubryczek czynimy czyjąś egzystencję znośniejszą, dajemy dach nad głową, a niekiedy i ratujemy życie” – dodaje ks. Woźniak.
Na rzecz potrzebujących działa także w archidiecezji gnieźnieńskiej Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta w Słupcy. Organizacja prowadzi jadłodajnię dla osób ubogich oraz tzw. Dom Dziennego Pobytu dla samotnych i bezdomnych. Oprócz wymiernego wsparcia członkowie stowarzyszenia prowadzą także poradnictwo terapeutyczne pomagające podopiecznym wyjść na prostą.
Nie brakuje także instytucji zajmujących się dziećmi i młodzieżą. Należy do nich m.in. Fundacja Edukacyjna im. Jana Pawła II w Murowanej Goślinie, która funduje stypendia dla uzdolnionych absolwentów szkół średnich oraz Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłosierdzia działające we współpracy z gnieźnieńskimi szarytkami, które pomaga najmłodszym z ubogich rodzin organizując dla nich m.in. paczki i półkolonie.
Prężnie działa także Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Uśmiech Nadziei” w Łopiennie założone przez siostry elżbietanki. W prowadzonym przez nie Domu Pomocy Społecznej przebywa kilkadziesiąt dzieci z różnymi schorzeniami układu nerwowego i fizycznym kalectwem: z porażeniem mózgowym, autyzmem, dzieci niewidome i nie mówiące. Dom zapewnia im całodobową opiekę pielęgniarską, zabezpiecza potrzeby socjalno-bytowe, religijne, rehabilitację leczniczą, różne formy terapii zajęciowej i kulturalno-rekreacyjnej.
Organizacją pomagającą najmłodszym jest także Stowarzyszenie Pomocy Uczniom im. Jana Pawła II w Mieścisku, które opiekuje się dziećmi z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Stowarzyszenie funduje m.in. stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych oraz znajdujących się w trudnych warunkach materialnych, a także organizuje wypoczynek dla młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.